Lenka. Příběh o mentálním postižení, lásce, touze po sexu a snu o vlastní rodině

15. říjen 2022

Umíte si představit, že máte dospělé tělo, ale myšlení dítěte? Přesně tak to má Lenka – narodila se totiž s mentálním postižením a i ve svých více než třiceti letech stále žije s rodiči, kteří se o ni s láskou starají. Ve svém dětském pokojíčku však sní o manželovi, sexu a vlastních dětech. Dokument Tak trochu jiná sestra natočila Kateřina Kubalová.

Lenka se narodila v době, kdy celá republika prožívala euforii ze Sametové revoluce. V té době nebyli lidé s mentálním postižením běžnou součástí společnosti jako dnes. „Tehdy to bylo něco abnormálního. Informace jsme měli jen z knížek nebo od lékařů,“ vzpomínají na nelehké začátky Lenčini rodiče. Dát dceru do ústavu je ale ani ve snu nenapadlo. Neúnavně s ní cvičili, navštěvovali odborníky, ale kromě toho také cestovali a snažili se žít normální život.

Dnes už je Lenka dávno dospělá, pořád ale bydlí ve svém dětském pokojíčku. Poslouchá písničky, dívá se na pohádky a představuje si, jaké to bude, až se jednou vdá a bude mít vlastní rodinu. Stane se to ale někdy a byl by to dobrý nápad? Její starší sestra Katka se pokusila najít odpovědi.

Poslechněte si dokument Kateřiny Kubalové Tak trochu jiná sestra. Jak se v 90. letech žilo rodině s mentálně postiženým dítětem? I to se dozvíte.

Kateřina Kubalová

O autorce

Kateřina Kubalová je tělem i duší rozhlasák. V rozhlase začínala v Tvůrčí skupině elévů ještě jako studentka žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. K dokumentu se propracovala přes práci ve zpravodajství v regionálním Rádiu DAB Praha a moderování vlastního pořadu Až na dřeň, který natáčí nepřetržitě od roku 2009. Kromě toho připravuje pro ČRo Dvojka dokumenty z cyklu Úžasné životy, s manželem vychovává čtyři děti a je také autorkou tří dětských knih.

Název dokumentu: Tak trochu jiná sestra
Autorka: Kateřina Kubalová
Dramaturgie: Daniel Kupšovský, Terezie Jirásková
Zvuk: Tomáš Gsöllhofer
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka