Liberatura o nejlepších českých básních roku 2012

12. prosinec 2012
Liberatura

Kolik se v uplynulém roce urodilo dobrých básní? A kolik by se jich dalo označit rovnou za nejlepší? Ročenka nakladatelství Host, respektive její letošní editorka Simona Martínková-Racková, je hodně optimistická, což prozrazuje už název: Sto nejlepších českých básní 2012.

Stejně jako v předchozích letech, i letos je výběr nejlepších českých básní přiznaně subjektivní – jak tedy vidí poezii posledního roku literární recenzentka, básnířka a editorka Simona Martínková-Racková? Jaká hlavní témata a tendence hýbaly světem poezie? Co definuje „dobrou báseň“ a v čem se liší od „lyrického blátíčka“?

Ročenku Nejlepší české básně vydává nakladatelství Host od roku 2009. Editory prvního ročníku byli Karel Šiktanc a Karel Piorecký, po nich převzali štafetu Miloslav Topinka a Jakub Řehák, dále Petr Král a Jan Štolba a čtvrtého pokračování se ujala literární recenzentka, básnířka a editorka Simona Martínková-Racková. S nápadem vydávat ročenky „nejlepších básní“ přišel v roce 1988 americký básník a kritik David Lehman, nyní vycházejí podobné ročenky v řadě zemí po celém světě.



autor: Karolína Demelová
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.