Lidé s duševním onemocněním si častěji hledají partnera s podobnou zkušeností

21. leden 2022

Seznamování a hledání partnerského vztahu může být pro někoho složitá disciplína. V době, kdy se velká část seznamování přenesla do online prostředí, může být pro lidi s hendikepem ještě obtížnější najít partnera – když na sebe prozradí, že jsou na vozíku nebo mají nějaké duševní obtíže, často už jim ten, s nímž jsou v kontaktu, neodepíše.

Na začátku seznamky určené pro lidi s hendikepem byla vlastní zkušenost stávajícího šéfa seznamovací agentury. Ačkoliv ho přátelé vnímali jako vzdělaného a zajímavého muže, skutečnost, že je na vozíku, snižovala jeho šance na seznámení. Podobnou zkušenost uvádí i lidé, kteří se potýkají s jinými hendikepy, např. s duševním onemocněním.

Zatímco lidé s tělesným hendikepem si na seznamce častěji hledají partnery zdravé, lidé s duševním onemocněním mnohdy preferují partnery s podobnou zkušeností. „Řešili jsme to i s psychiatričkou, zda to není riziko, ale to, co by bylo nebo nebylo vhodné, je jedna věc a druhá je, že tito lidé si opravdu častěji volí právě partnery, kteří zažili něco podobného,“ říká Kristýna Mertlová ze seznamovací agentury.

V době, kdy se velká část seznamování přenesla do online prostředí, může být pro lidi s hendikepem ještě obtížnější najít partnera – když na sebe prozradí, že jsou na vozíku nebo mají nějaké duševní obtíže, často už jim ten, s nímž jsou v kontaktu, neodepíše. Pomůže jim speciální seznamka pro lidi s hendikepem?

Spustit audio

Související