„Lidi se nových věcí bojí. Báli se i ženských hrdinek v počítačových hrách,“ říká Alžběta Trojanová

19. duben 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Alžběta Trojanová

Alžběta Trojanová je zaklínačka, publicistika, cosplayerka, moderátorka. A hráčka. Svět zaujala kostýmem drsného zaklínače, představuje počítačové hry ve vlastním televizním pořadu a taky se věnuje psaní. V časopise Score má rubriku Alžbětinec, která začala coby její feministický sloupek, postupem času se ale žánrově rozšířila.

„Tématu genderových stereotypů ve světě počítačových her se s největším ohlasem věnuje Anita Sarkeesian, kontroverzní postava herního světa,“ říká Alžběta Trojanová. „Mnoho hráčů to bralo jako útok na svůj svět. Dokonce dostala spoustu výhružných dopisů.“ Proč stále vzbuzují kontroverzi otázky, zda by v počítačových hrách nemělo být více ženských hrdinek, si Trojanová vysvětluje jednoduše tím, že lidé se obecně obávají změn.

Zároveň se podle ní v tomto ohledu už mnohé změnilo. Poslední dobou se objevují čím dál častěji hry s ženskými hrdinkami. „Dokonce bych řekla, že je v současné době těžké najít titul, kde by nebyla hlavní hrdinka,“ říká Trojanová.

Více o světě videoher, ale také o cosplayi, budoucnosti internetových platforem nebo o tom, proč je pro nás v České republice těžší nadchnout svou babičku pro počítačovou hru o Sherlocku Holmesovi, než je tomu na Západě, si poslechněte v rozhovoru.

autor: Matěj Samec
Spustit audio