Malá Strana je nemocná čtvrť. Divadelní hra zkoumá možnosti domova ve čtvrti turistů

16. prosinec 2021

Největší audioportál na českém internetu

Z představení Sweet Home Malá Strana | Foto: Dita Havránková, A studio Rubín

Poslechněte si rozhovor s tvůrkyněmi divadelní inscenace Sweet Home Malá Strana, který doplňuje kavárník z Mostecké ulice Jindřich Roesel

Jak vypadá místní sousedský život na Malé Straně? Kdo se cítí ve středověké, turismem znásilněné čtvrti v podhradí doma? To jsou otázky, se kterými vstupovaly režisérka Olívie Fantúrová a novinářka Magdaléna Rejžková do výzkumu, který předcházel dokumentární inscenaci Sweet Home Malá Strana uvedené v A studiu Rubín.

„Komunita na Malé Straně předčila naše očekávání, v otázce bydlení bych ale byla skeptická. Jakmile přesáhne pronajímání bytů na Airbnb určitou míru, tak se asi bez regulací a systémového řešení neobejdeme,“ říká Rejžková, která nápad na divadelní hru psanou samotnými obyvateli sousedství převzala z podobného projektu o Marseille.

Malé Straně, stejně jako zbytku přetíženého centra, pomohla s očistou od mnoha škodlivých jevů bohužel až pandemie. „Najednou ty ulice byly jenom naše a my jsme si je brali zpátky,“ vzpomíná na první vlny pandemie místní obyvatel Jindřich Roesel. Dodává, že ví o několika rodinách, které se do uvolněných bytů po turistech přestěhovaly.

Dům v Mostecké před rekonstrukcí

„To místo nás, ať si to připouštíme, nebo ne, přesahuje. Nechci říct, že nemáme nic dělat proti tvrdému kapitalismu, který tu zuří, ale i tak se zdá, že ono si to nakonec vezme zpátky,“ říká režisérka inscenace Sweet Home Malá Strana Olívie Fantúrová.

„Malá Strana není mrtvá čtvrť, je to čtvrť, která je nemocná a potřebuje pomoct,“ vysvětluje svůj postoj k milovanému místu Jindřich Roesel. V druhém patře úzkého domu v Mostecké ulici nám mezi větami ukazuje staré fotografie středověkého domu.

Čtěte také

Po vyvlastnění byl v dezolátním stavu a jedna z Jindřichových misí je vysvětlovat lidem, že starat se o takový dům není žádná sranda. Před pár lety se tu ale povedlo otevřít malou kavárnu, kterou jednou za čas ovládne komunitou podporovaný zemědělec pan Králíček a jeho odběratelé zeleniny nebo jiné sousedské aktivity. I tak může vypadat dění v Mostecké ulici, která byla před pandemickou krizí turistickým centrem.

Jaká témata nastolila dokumentární metoda psaní hry o legendární pražské čtvrti? Jak fungují sousedské vztahy na Malé Straně? Jak se proměnila struktura podniků a obchodů mezi Pražským hradem a Karlovým mostem během pandemie? Poslechněte si celý rozhovor.

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.