Mám rád barvy a ADHD. Návštěva v garážové dílně a šatníku designéra Arnošta Mikuličky
„Oba mí rodiče jsou obuvníci a jsou z toho průmyslu tady trochu sklíčení, takže jsem měl spíš zákaz jít v jejich stopách. Na obuv jsem šel trochu natruc,“ vypráví Arnošt. Setkáváme se v domácí obuvnické dílně v garáži, ve které začal tátovi fušovat do řemesla. Poslechněte si, jak může ADHD inspirovat design bot a doplňků a jak mohou tradiční folklorní prvky zapadnout do současné pánské módy.
Do domu vcházíme skrz domácí obuvnickou dílnu. Arnošt ji sdílí s tátou, který většinu života pracoval v místní obuvnické továrně, stejně jako Arnoštova máma. Stoupáme do patra, kde na nás čeká krásný výhled na Bílé Karpaty. Je tu retro nábytek po rodině, spousta krabic s prototypy bot a štendr s oblečením plný veselých barev.
Vedle cool vintage po rodině a přátelích a stylových kousků od českých designérek a designérů vytahuje Arnošt i krásný kroj. Nosí ho prý minimálně 10x ročně a chce v něm jít i ke státnicím ve Zlíně. Poslechněte si, proč je podle Arnošta kroj inkluzivní a jaký tradiční folklorní prvek rád zapojuje do všedního outfitu.
Poslechněte si Šatníky!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.