„Mařka nás měla jak svoji televizu,“ říká autorka ilustrované knihy o tetě z Valašska

30. květen 2022

Adéla Marie Jirků, umělkyně a ilustrátorka, po dlouhých 16 letech vydává u nakladatelství wo-men knihu věnovanou životu Mařky. Příběh vzdálené hluchoněmé tety, která dožila v jejich chalupě na Valašsku, dlouho čekal na dokončení. Obsahuje vzpomínky, portréty a krajiny, ale i art brut hlavonožce, které horalka srostlá se svým statkem sama nakreslila.

„Když jsem byla malá, nejdřív jsem se jí bála, pak mi lezla na nervy. Začala jsem si jí vážit až někdy ve dvaceti, když jsem o ní začala dělat knížku,“ vypráví Adéla Marie Jirků. Když jí došlo, že to není samozřejmost a že každý nemá svoji Mařku, rozhodla se autorka zachytit tradiční vesnický život konkrétního člověka, který byl zosobněním spojení s přírodou a krajinou Valašska. „Za celý svůj život nepoznala víc než jeden kilometr čtvereční – louky, zvířata a kraj lesa. Měla taky nasledované počasí,“ pokračuje Adéla Marie o své Mařce.

Komunikačním prostředkem těm dvěma bylo kreslení, které se zároveň stalo médiem zachování vzpomínek a obrazů. Když si Adéla se svou sestrou v dětství na chalupě kreslily, ukázalo se, že to přirozeně zajímá i všudypřítomnou a záhadnou tetu. „Poletovaly tam papíry a voskovky. Mařka je čmajzla a pak jsme zjistili, že ona si taky čmariká,“ směje se Adéla zpětně až dětským tetiným hlavonožcům.

Ty jsou vedle ilustrací také součástí připravované knihy, která by měla vyjít na konci léta. Zatím její vydání může veřejnost podpořit v crowdfundingové kampani a spoustu nevydaných obrazů si prohlédnout v havířovské galerii Krystal.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.