Martin Ryšavý: Země snů v Odpolední session

17. červen 2010

Vítězem čtvrtého ročníku Ceny Pavla Kouteckého za nejlepší dokument roku se stal Martin Ryšavý, který porotu zaujal svým snímkem Země snů. Ryšavého snímek sleduje život vietnamské komunity v Česku. Zaměřuje se na osudy Vietnamců, kteří přijeli do republiky jako levná dělnická pracovní síla.

Anotace filmu Země snů: Doposud žili na vietnamském venkově - sice chudě, ale relativně spokojeně. Potom uvěřili jedné z mnoha agentur slibujících jim pohádkové výdělky v zaslíbené zemi jménem Česko. Jejich rodina i vzdálení příbuzní zastavili veškerý majetek a od banky získali astronomickou částku šest až deset tisíc dolarů jako poplatek za letenku a pracovní vízum. Věřili, že v „ráji“ si vydělají dost jak na splacení dluhů, tak na výrazné vylepšení rodinného rozpočtu. Místo toho je ale čekalo rozčarování v podobě nenaplněných slibů ze strany agentury, nevyhovujícího ubytování, nízkých platů a co hůř - postupující hospodářská krize velkou část z nich připravila i o špatně placenou práci, kterou měli. Úroky u vietnamské banky hrozivě narůstají, rodina čeká na peníze a návrat do vlasti se za této situace jeví jako noční můra? Režisér Martin Ryšavý se ve vietnamské komunitě těší důvěře, která byla pro zpracování tohoto tématu klíčová. Snímek Země snů přináší pestrou mozaiku pohledů na problematiku jak ze strany dělníků, tak od zástupců vietnamských starousedlíků, pracovníků státní správy i obyvatel Hanoje.

V porotě letos zasedli divadelní režisérka Jana Svobodová, Kateřina Bartošová z festivalu Jeden svět, dlouholetý přítel Pavla Kouteckého Jiří Fidranský, režisérka Jitka Rudolfová a režisér Miroslav Janek. Nominovány byly filmy 59/184/84 Lukáše Kokeše, Český mír Filipa Remundy a Víta Klusáka, Mám ráda nudný život od Jana Gogoly ml., dále pak Nebe Peklo Davida Čálka, Přízrak svobody II Karla Žaluda, Mlčeti zlato Tomáše Kudrny, Šil jsem u Kubiše Pavla Štingla, Země snů Martina Ryšavého a Ženy SHR Martina Duška a Ondřeje Provazníka

S Martinem Ryšavým už jsme dříve na Radiu Wave mluvili také o jeho knihách a cestách v pořadech Casablanca a Liberatura.

Loni získal toto ocenění Tomáš Škrdlant za film Nevítaní. Poslechněte si záznam rozhovoru také s ním.
.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.