Michal "Rachad" Hromas: Etnické kuchyně

15. leden 2012

Cestovatelský a outdoorový magazín Radia Wave se netočí jenom kolem dobrodružství v exotické přírodě, ale také kolem kulturních i gastronomických specialit.

Rachad je tvůrce pravidelné páteční rubriky Ve vlastní štávě. Zabývá se sefardskou a arabskou kuchyní a kuchyněmi souvisejícími, tedy Balkán, Řecko, Itálie a Turecko. Miluje staré recepty rakousko – uherské kuchyně, maďarské speciality, a kuchyni aškenázskou, která se starou evropskou silně prolíná. Nechává se najímat jako řadový kuchař i jako specialista na sefardskou (arabskou) a aškenázskou kuchyni. Pořádá a lektoruje kuchařské semináře, provozuje web Rozinky a mandle.

Kde všude Rachad byl a vařil? Co (ne)přijal z kuchyní, které v průběhu let poznal? Jaký příběh má jídlo tážín? Co je to pískavice? Jaká jídla jsou chanuková? Jak kombinovat arabská jídla s alkoholem, který do místní tradice tak úplně nepatří? Co ruského je opravdu ruské (a dobré)? Poslechněte si záznam živě vysílané Casablanky z 15. 1. 2012.

Záznam včetně tematicky vybírané arabské hudby (např. skladby Maročana Binobina Couscous, Tajine a Souk) najdete také k online poslechu (ne ke stažení) v Jukeboxu.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.