Mladí lidé chtějí hospodařit, ale nemají přístup k půdě, zjistil výzkumník Tomáš Uhnák

20. červen 2024

V Česku trvale ubývá lidí v zemědělství a jedno procento společnosti obstarává potraviny pro zbytek. Umělec a zároveň doktorand na České zemědělské univerzitě Tomáš Uhnák spolu s dalšími umělci a umělkyněmi oslovil řadu ekologických českých pěstitelů a pěstitelek a výsledky svého výzkumu teď prezentuje na bienále Ve věci umění ve Veletržním paláci NG v Praze. „Z půdy se stává komodita, kterou už často nedává ekonomicky smysl si pořizovat,“ říká.

Čtěte také

„Některé výzkumy říkají, že nikdy v dějinách lidstva nebylo tolik rolníků jako dnes, ty počty se odhadují na 2,2 miliardy lidí. Ti produkují cca 70 – 80 % potravy,“ porovnává Uhnák situaci u nás a v ostatních zemích. „Zároveň čelí různým typům násilí, vykořisťování a záborům půdy. Tomu rolnictvo u nás nečelí, ale jsou témata, která jsou společná, jako třeba přístup k ekologickým osivům, právo na půdu nebo přístup na trh,“ dodává umělec.

Čísla ekologického zemědělství u nás sice stoupají, ale o naplnění potenciálu se podle Uhnáka stále bavit nemůžeme. „V rámci Evropské unie jsme na šestnácti procentech zemědělské půdy ekologického zemědělství. Z nadpoloviční většiny ekologické potraviny dovážíme z jiných zemí,“ dodává.

Kolik procent české společnosti jsou samozásobitelé? Poslechněte si podcast Vlna.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.