Mladí lidé chtějí hospodařit, ale nemají přístup k půdě, zjistil výzkumník Tomáš Uhnák
V Česku trvale ubývá lidí v zemědělství a jedno procento společnosti obstarává potraviny pro zbytek. Umělec a zároveň doktorand na České zemědělské univerzitě Tomáš Uhnák spolu s dalšími umělci a umělkyněmi oslovil řadu ekologických českých pěstitelů a pěstitelek a výsledky svého výzkumu teď prezentuje na bienále Ve věci umění ve Veletržním paláci NG v Praze. „Z půdy se stává komodita, kterou už často nedává ekonomicky smysl si pořizovat,“ říká.
Čtěte také
„Některé výzkumy říkají, že nikdy v dějinách lidstva nebylo tolik rolníků jako dnes, ty počty se odhadují na 2,2 miliardy lidí. Ti produkují cca 70 – 80 % potravy,“ porovnává Uhnák situaci u nás a v ostatních zemích. „Zároveň čelí různým typům násilí, vykořisťování a záborům půdy. Tomu rolnictvo u nás nečelí, ale jsou témata, která jsou společná, jako třeba přístup k ekologickým osivům, právo na půdu nebo přístup na trh,“ dodává umělec.
Čísla ekologického zemědělství u nás sice stoupají, ale o naplnění potenciálu se podle Uhnáka stále bavit nemůžeme. „V rámci Evropské unie jsme na šestnácti procentech zemědělské půdy ekologického zemědělství. Z nadpoloviční většiny ekologické potraviny dovážíme z jiných zemí,“ dodává.
Kolik procent české společnosti jsou samozásobitelé? Poslechněte si podcast Vlna.
Související
-
Věda je o lásce, umění i frustraci. Mladé české vědkyně pracují na nanočástících, které mění svět
Česká věda umí psát silné příběhy. Být začínající elitní vědkyní není žádný med vzhledem k finančnímu ohodnocení i možnosti skloubit kariéru s rodinou.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.