Moving Day v Quebecu. Proč se v jeden den celá provincie stěhuje?

3. červenec 2018

Zatímco v Česku 1. července spousta rodin balí kufry a míří na dovolenou, v kanadském Quebecu je rušno úplně jinak. I když i tamním dětem začínají prázdniny, provoz v ulicích je ještě hustší než jindy. Ulicemi projíždí náklaďáky i po střechu naplněná osobní auta. Chodníky jsou plné věcí, které čekají na odvoz. Lidé nosí těžké skříně, křesla i tašky s oblečením. Moving Day, den stěhování, je tu už tradicí. Obyvatelům totiž 1. července končí nájemní smlouvy.

„Bývá to docela šílené. Všude jezdí náklaďáky. Někteří lidé se stěhují sami, takže tahají velké věci i osobními automobily. V ulicích je spousta odpadků a rozbitých věcí,“ říká Jérémie Bédard-Wien, který se v Montrealu, největším městě provincie Quebec, narodil. „Spousta lidí se navíc vzdává svých domácích mazlíčků, protože jim není dovoleno si je vzít do nového pronájmu. Je to opravdu šílený den. Zvlášť letos, kdy bylo hrozné vedro a teploty vystoupaly na historická maxima. Jen v Montrealu se stěhovaly statisíce lidí.“

V Quebecu končí 30. června 80 % nájemních smluv. Stěhovacím službám v celém regionu drnčí týdny před stěhovacím dnem telefony prakticky nonstop. Často už je ale pozdě. Abyste si službu zarezervovali, musíte si ji objednat alespoň půl roku dopředu. Důležité je taky mít připravenou velkou sumu peněz. Ceny za stěhování se prvního července často i ztrojnásobí.

Logo

„Já jsem se stěhoval 1. července minulý rok. Stěhovací služba po mně chtěla zaplatit víc než tisíc dolarů. Navíc je prakticky nemožné takové stěhováky najít, protože jejich počet je samozřejmě omezený,“ vypráví Jérémie. „Většina z nich požádá o pomoc své přátele. I já jsem teď svým kamarádům pomáhal. Hodně si tu díky tomu uvědomujeme, jak je důležité starat se o své sousedy a kamarády.“

Původ tradice stěhování na první červencový den sahá do koloniálního období 18. století. Stěhování na jaře mělo zajistit, aby nájemníci neskončili na ulici v chladném počasí, kdy ještě neroztál sníh. Nájemní smlouvy původně začínaly 1. května, nakonec se ale Moving Day přesunul na pozdější termín – 1. července. A to i kvůli tomu, že dětem na základních školách končí školní rok a lidé mají pracovní volno.

Logo

Se stěhovacím dnem si místní mohou spojovat ještě další význam. 1. července totiž slaví Kanaďané vznik Kanadské konfederace, den, kdy došlo ke sloučení tří do té doby samostatných provincií. V Quebecu, kde se už několikrát konalo referendum o jeho samostatnosti a je v celém světe známý svými separatistickými tendencemi, je Canada Day stěhováním zastíněný. „Den Kanady pro nás nic moc neznamená. Máme svoje vlastní svátky a volné dny – třeba na 24. června připadá Den Quebecu, to tu všichni slaví.“

Mnohem oblíbenějším dnem než 1. červenec je podle Jérémieho v Quebecu spíš ten následující den. „Druhý den, když už máte všechno za sebou, otevřete si pivo a dáte si s kamarády pizzu, tak to stojí za to.“ Svůj stěhovací den má kromě Quebecu taky New York nebo Boston, na evropské půdě pak třeba Skotsko.

autor: Filip Titlbach
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka