Můj bůh má dobrý smysl pro humor. Eva Schrollová přešla Zéland, plavila se v Oceánii a okusila Nepál
Pestrý život na cestách žila v posledních letech Eva Schrollová. Přešla a na kole přejela Nový Zéland po trailu Te Araroa. Na plachetnici se plavila jižním Pacifikem. Dobrodružství pak zakončila v nepálských horách, odkud takřka přímo dorazila do cestovatelského podcastu Casablanca.
„Na Zéland jsem nikdy nechtěla,“ říká osmadvacetiletá dobrodružka s úsměvem na úvod. Přesto se tam na dva roky ocitla. „Protože cestuju, tak věčně nemám peníze,“ usmívá se v rozhovoru pro Radio Wave. „Ale jakmile mám na nějaký výlet už už našetřeno, tak vyrážím.“ Jižní část trailu Te Araroa šla Eva Schrollová po sezoně, hluboko do zimy. „Měla jsem krátký den a málo světla a nasněžilo mi už druhý týden. A na trailu takřka nikdo nebyl. Jednou jsem promrzla tak, že jsem si čůrala na ruce, abych je rozehřála a dokázala rozepnout batoh,“ vzpomíná.
Hořkosladká vítězství
V cestovatelském podcastu Casablanca vypráví o svých krizových momentech, kdy přechod jižního ostrova málem vzdala. „Moje tělo se prostě otáčelo a hodlalo to vzdát,“ komentuje to. „Miluju být sama přes den, pokud není nějaké krizové počasí. Ale večery byly těžké. Já se sama v divočině bojím. Myslela jsem si, že to přejde. Ale ne…“ Závěr její trasy navíc poznamenala smrt kamaráda, který Te Araroa šel v protisměru a utopil se na konci trasy, v místech, kde Eva začínala. „Prožila jsem transformační krizi,“ vzpomíná na zážitky ze Zélandu a mluví i o hořkosladkém konci této etapy.
Zkusit zase něco nového, čím se potrápit
Severní ostrov pak po zimní pauze zdolala na kole, protože hledala novou výzvu. „Vybrala jsem si to proto, že jsem na kole nikdy nejezdila. Leda tak do hospody. Musela jsem prostě zase zkusit něco, co mě bude trochu trápit,“ vysvětluje. S kolem pak na severu severního ostrova ještě stopovala, aby se dostala do nejbližšího přístavu. Pak ho prodala a stala se součástí pacifické posádky mířící na Fidži, Vanuatu a další ostrovy. Zažila mořskou nemoc, ponorkovou nemoc, ale i radost z blížící se pevniny. A závěrečnou kapitolou se pro ni stala návštěva Himálaje. Tam nad ní v jeden těžký moment zakroužilo hejno supů. „Můj bůh má dobrý smysl pro humor,“ směje se tomu v rozhovoru.
Jaký byl pro Evu Schrollovou Tichý oceán? A jaký krizový moment si pro ni připravil trek kolem Manaslu? Jaké zkušenosti Eva nasbírala během pestrého cestovatelského života? Poslechněte si novou epizodu cestovatelské Casablanky!
Související
-
Nový Zéland se mi zpětně jeví jako sen. Cestovatelka bilancuje rok cest a práce v sadu i Mordoru
Karolína Štetiarová, cestovatelka a posluchačka Casablanky, vypráví v novém díle podcastu o svých zkušenostech z Nového Zélandu, ale i Austrálie, Havaje a dalších míst.
-
3000 km Novým Zélandem. Martin Mařík přešel trail Te Araroa a na konci uviděl kiviho
Te Araroa je trek protínající Jižní i Severní ostrov Nového Zélandu. Martin Mařík nadšeně říká, že ho doporučuje všem.
-
Na Nepál jeden život nestačí. Horolezec Honza Tráva Trávníček o šrámech i radostech z hor
Nepálský hospodský, horolezec, který stál na vrcholu 5 osmitisícovek, vystudovaný geodet a taky někdejší manažer Znouzecnosti bilancuje svoje vidění světa v Casablance.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.