3000 km Novým Zélandem. Martin Mařík přešel trail Te Araroa a na konci uviděl kiviho
Te Araroa je trek protínající Jižní i Severní ostrov Nového Zélandu. Martin Mařík nadšeně říká, že ho doporučuje všem.
„Sestra, která žije na Zélandu, mě upozornila na to, že existuje trek přecházející celý Zéland. Řekl jsem, že nejsem blázen, abych něco takového šel. Pak jsem se ale jednou opil a ve 3:50 ráno jí poslal SMSku, že ten trek půjdu,“ říká Martin. Druhý den si zjistil základní informace, ještě dopoledne podal v práci výpověď a za dva dny měl letenky.
Velké krásy a velká převýšení na Jižním ostrově
„Byla to pro mě novinka, předtím jsem šel jenom 11 dní poutě do Santiaga. Nepřipravoval jsem se a tělo mě pak bolelo o to víc…“ Martin Mařík krátce navštívil svoji sestru, dokoupil zásoby a vybavení a zamířil do Bluffu na jižní konec trasy. Čekalo ho 3 000 kilometrů na sever. „Celý trail jde jen asi 300 lidí ročně. První týden jsem skoro nikoho nepotkal a bylo to pro mě náročné.“ Po prvních dnech zásadně redukoval náklad, který měl v batohu. „Každý den v novozélandských Alpách byl neskutečný,“ říká Martin, který mimo jiné zápasil s tím, že trek má na celé své délce více než 100 km převýšení. Sice nepřekračuje 2 000 m n. m., ale někdy výšku člověk ztratí a nastoupá třikrát za den. „Začínal jsem ve vysokých kotníkových botách, ale pak se jich zbavil a šel v terénních běžeckých botách. Pomohlo mi to mimo jiné s tím, že na Te Araroa se často brodí a pohorky dlouho vysychají.“ O své cestě psal mimo jiné na facebooku Mářa na cestách.
Severním ostrovem za ptákem kivi
V superlativech mluví na trase například o Richmond Ranges nebo Breast Hill treku a celkově doporučuje hlavně Jižní ostrov. Mount Cook, nejvyšší horu Zélandu, viděl z dálky a části trasy si mimo jiné zpestřoval hrou na ukulele, které si vzal s sebou, ačkoli umí jen pár písniček. Ve Wellingtonu si dal odpočinek a vyrazil na Severní ostrov, který má velmi odlišné, vlhčí klima a vegetaci.
Podle Martina Maříka měl velmi výživné části, včetně 300km plavby na řece Whanganui, ale taky spojovací úsek, kde musel jít po silnici. „Tam je škoda trávit čas, daly by se i odstopovat.“ Na úplném závěru měl v noci vzácnou příležitost vidět ptáka kiviho. „V noci jsme s čelovkou přepnutou na červené světlo šli po zvuku do lesa a viděli jsme ho, i když jen pár vteřin.“ Pak už ho čekalo jen víc než 100 km po 90 Mile Beach. „Myslím ale, že mi to ještě ani teď pořádně nedošlo, že jsem to zvládnul,“ usmívá se Martin Mařík v cestovatelském a outdoorovém magazínu Radia Wave.
Poslechněte si vyprávění o nejvýživnějších částech Te Araroa, boji s únavou a chůzi v horách i po plážích. Vyprávění Martina Maříka navíc nabízíme i v delší verzi, obsahující části, které se do rozhlasové premiéry nevešly.
Související
-
Václav Malinský se otrávil jídlem v horách na Balkáně, ale dálkovou trasu Via Dinarica zdolal
S pár kily na zádech šel český cestovatel 44 dní 6 zeměmi a nasbíral převýšení téměř 70 km (!) na pouhé vzdálenosti 1 350 km.
-
Několikrát nám šlo o život. Petr a Olga Koskovi přešli...
Nejdelší a nejnáročnější trek USA má 4 500 km a vede napříč americkým kontinentem od hranic Mexika až po Kanadu. Pouště, sníh, nadmořská výška, požáry, sucho, medvě...
-
Jakub Čech: Přešel jsem Pacific Crest Trail a bylo to pro mě...
Filmař vypráví o 4 260 km dlouhém pěším putování po Spojených státech, které mu přivodilo závislost na dálkových pěších trasách. Z jeho cesty po Pacific Crest Trail...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.