Můj drag je fuck you těm, co se mi smáli, že jsem tlustej a zženštilej, říká drag queen Miss Petty

28. květen 2021

„Nemám čas na hatery, budu stručná: Důvod proč jsem žhavá? Že jsem tučná,“ zpívá ve svém nejnovějším tracku David Daniel aka drag queen Miss Petty. „Drag je pro mě úplný osvobození, protože všechny ty věci, za který se mi lidi smáli, vezmu a udělám z nich tu největší přednost,“ popisuje autor písně Jsem tučná v rozhovoru mimo jiné o zkušenosti se šikanou, české homofobii i lásce k New Yorku.

David Daniel je drag queen, která jako první v Česku začala tvořit vlastní hudbu. Ve svých písních jako sebevědomá Miss Petty bojuje za práva homosexuálů a trans lidí (Hush hush), odmítá fat-shaming (Jsem tučná) a ironizuje českou drag scénu (Plastics).

Z hudebního videa Miss Petty Hush hush

Když se potkáváme v jeho pražském bytě, Daniel vzpomíná na základní školu. A na šikanu, které čelil. „Vzpomínky na základku mám spojené s pocitem nepřijetí, s bojem za to, abych byl vidět a byl přijatej,“ říká.

Z nepříjemné zkušenosti si odnesl komplexy, které mu pomáhá zpracovávat právě drag. „Můj drag je fuck you tomu, že se mi vysmívali. Za to, že jsem tlustej a zženštilej, že jsem očividně gay. Byl jsem jeden z těch gay kluků, na kterých to bylo odmala znát. Drag je pro mě úplný osvobození, protože všechny ty věci, za který se mi smáli, vezmu a udělám z nich tu největší přednost,“ popisuje David.

„Ten fakt, že jsem zženštilej, pro mě hraje neskutečně dobře, ten fakt, že jsem větší, je něco, co můžu v dragu oslavovat. A třeba tím lidem ukazovat, že je to super, vypadat takhle. A že to neznamená, že nemůžou být fashionable a dělat, co chtějí,“ zamýšlí se.

Jaké je dospívání gay kluka na malém městě? Jaká by mohla být stále vznikající česká drag scéna? A jak budou znít nové tracky sebevědomé drag queen Miss Petty? Poslechněte si celý rozhovor.

Miss Petty
autor: Vítek Svoboda
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.