Murakami v Česku. Probudím se na Šibuji je rafinovaný debut o fascinaci Japonskem

29. srpen 2018
Liberatura

Jako malá měla ráda filmy Akiry Kurosawy. Pak vzala do ruky Murakamiho Afterdark a Japonsko Annu Cimu (*1991) definitivně pohltilo. Před pár týdny vydala mladá japanoložka svůj první román. Od Murakamiho si půjčuje zápletku jako ze sna, přidává důmyslnou literární pátračku i svébytný vypravěčský styl.  

„Tahle kniha vznikla z mého pocitu rozdvojení,“ říká Anna Cima v Liberatuře, „zažívám ho od konce gymnázia, tehdy jsem se upnula na Japonsko. Postupně si člověk začíná uvědomovat, že je rozpolcen mezi Japonskem a Českem. Ta láska k absolutně exotické kultuře – toužíte po něčem, co nemáte, přemýšlíte nad něčím, co je strašně daleko.“ Anna Cima v současnosti v Japonsku žije, pocit rozdvojení ji přesto neopustil. Dokonce ani po vydání jejího románu, ve kterém kromě japanoložky Jany vystupuje i její duch, který se samou touhou po Japonsku zhmotnil v tokijské čtvrti Šibuji a nemůže odsud ven.

Anna Cima ale není jediný nadějný autor, kterému jsme se v Liberatuře věnovali. Probrat jsme museli i spisovatele Kawašitu, jehož dílo budete chtít po poslechnutí záznamu přelouskat za večer.

Zapínejte japonskou Liberaturu plnou tipů na dobré romány, včetně toho nejdůležitějšího – skvělého debutu Probudím se na Šibuji!

autoři: Jonáš Zbořil , Karolína Demelová
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.