Na Instagramu smutek, na Twitteru politická satira. Jak sítě reagují na smrt Alžběty II.?

9. září 2022

Britská královská rodina ve čtvrtek 8. září oznámila úmrtí královny Alžběty II., nejdéle vládnoucí britské panovnice, která v čele země stála 70 let. Jak tohle téma rezonuje v online prostoru? Kdo královnu oplakává a kdo událost bere jako příležitost pro politickou satiru? O tom si ve studiu Radia Wave povídala redaktorka Aneta Martínková s editorem sociálních sítí Radia Wave Martinem Honcem.

Aneta má pocit, že z Instagramu se ke ní dostávaly hlavně emotivní a osobní zprávy, na Twitteru pak sledovala mnohem političtěji laděné příspěvky, které na rozdíl od Instagramu, kde se královna oplakávala jako sympatická veřejná figura, upozorňovaly, že je to prostě reprezentantka politické síly, se kterou má hodně lidí po celém světě (a především tedy třeba v bývalých koloniích) problém. V satirických reakcích taky podle ní hodně rezonovaly historické spory, které se na Britských ostrovech vedou.

To Martin kvitoval, publikum na Twitteru je podle něj stavěnější spíše na ostřejší obsah, který se dá rychle vyprodukovat, zatímco vizuální média spíš pracovala s obsahem ohlížejícím se za sedmdesáti lety vlády královny Alžběty. Obecně se podle něj ale tématu hodně rychle chytli nejrůznější trollové.

Nejvíc ze všech ho pobavil účet britského prodejce dárkových předmětů Banter King, který reagoval na vnitřní spory v královské rodině.

Jak se tématu chopily instituce a komerční značky? Poslechněte si celý příspěvek.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.