Nábytek i hračky vyhrály Czech Grand Design

11. březen 2014

V neděli vyhlásila Akademie designu ČR ceny Czech Grand Design za uplynulý rok. Designéra roku vyhrál Jan Čapek, který je už v podstatě matadorem především v oboru užitého designu. Cenu Kapka štěstí, kterou navrhla loňská vítězka Lucie Koldová, si na rautu po ceremoniálu nadšeně prohlížel se slovy, že má obrovskou radost. Není přitom jeho první. Tentokrát ji dostal za nafukovací hračky Bulík a Formule vyrobené pro firmu Fatra Napajedla.

„Většina lidí, když jim ukážu, že jsme dělali ty hračky, tak se pousměje, ale dostat PVC fólii do tvaru, který po nafouknutí vypadá tak, jak chcete, je šíleně těžký,“ vysvětluje Čapek s tím, že největší práci mu dala hlava psa Bulíka.

V kategorii objev roku zvítězilo mladé studio deFORM za kolekci Classics + Corian?, za houpací křeslo Rocking Chair, za design stolu Glass Table a světlo Transmission pro Kavalier. Václav Mlynář a Jakub Pollág na sebe ale upozornili už loni, kdy se v soutěži dostali do širší nominace za kolekci Bicanco P vyrobenou z mramoru. Součástí ocenění je i zakázka od firmy Preciosa. „Je to spolupráce s Preciosou na novém produktu, který bude představen na DesignBloku v roce 2014,“ říká Pollág, který se po udílení vrací do Londýna, kde studuje na prestižní Royal College of Art.

Poslechněte si celé rozhovory s vítězi ihned po jejich vyhlášení. Dozvíte se, jak dlouho trvalo Janu Čapkovi správně vytvarovat hlavu nafukovacího bulteriéra a do jakého města by se deFORM podívali nejraději.

Spustit audio