Nároky na partnery a společná řeč. Co znamená kompatibilita ve vztahu?

17. červen 2023

Tématem nejnovějšího dílu hotcastu Pot je vztahová kompatibilita, tedy vzájemná slučitelnost a snášenlivost. Jaké klademe požadavky na naše partnerky a partnery a může to souviset s tím, jaké nároky klademe sami na sebe? O tom mluví moderátoři Eliška Soukupová a Karel Vladyka.

„Abych byla s někým kompatibilní, je pro mě nejdůležitější takzvaně stejná řeč – tedy abychom měli podobný smysl pro humor a aby to byl člověk empatický k jiným bytostem,“ říká Eliška s tím, že v rámci kompatibility je pro ni důležitý taky společný růst. Potenciál vzájemné otevřenosti a obohacení je nepostradatelný i pro Karla: „Všichni jsme rozepsané knihy a jen zčásti pocákaná plátna. Je hezké po sobě cákat a malovat navzájem.“

Čtěte také

S Eliškou se také shodují v tom, že pro budování kompatibilních vztahů je důležitá otevřená komunikace, ať už se jedná o vztahy romantické či přátelské. „Je pro mě stále těžké přijmout, že lidé si neumí navzájem číst myšlenky a věci se musí opravdu komunikovat, což je občas těžké,“ popisuje Karel.

Když přijde na seznamy požadavků, které klademe na sebe i ostatní, je ale dobré je držet při zemi: „Máme nerealisticky vysoké nároky sami na sebe. Potom je nakládáme i ostatním a nemáme ani čas nakládat na někoho jiného,“ shodují se opět moderátoři.

Jak vypadá Elišky vysněný muž? Je dobré si psát seznamy, jak by měl potenciální partner vypadat? Jak si udělat pořádek ve svých vlastních hodnotách podle Marie Kondo? Poslouchejte v novém díle hotcastu Pot.

Upozorňujeme, že tento pořad není vhodný pro děti.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.