„Největším nepřítelem v porodnictví je strach a nevědomost,“ říká Martin Nemrava z Asociace pro porodní domy
Od pondělí až do neděle je v Praze a dalších městech 12. ročník Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství. S Martinem Nemravou, předsedou správní rady Asociace pro porodní domy a centra, jsme ve studiu mluvili o roli mužů při porodech, o tom, že u nás chybí porodní domy, a také o způsobu výběru porodnic, který u nás podle něho o několik desítek let zaostává.
„Porod byl donedávna výsostnou doménou žen, což je poměrně logické, protože se tam odehrávají věci, kterým muž nemůže rozumět. Ale žijeme v době, kdy se partnerské věci začínají propojovat, a v posledních letech tak začalo být populární u porodu být,“ říká Martin Nemrava a vyjmenovává podmínky, za jakých by muž měl být při porodu přítomen. „Žena si to hlavně musí sama přát. Porod je pro ni velmi intimní záležitostí, takže pokud se při tom nebude cítit dobře, přítomnost partnera porod jen zkomplikuje. Stejně tak to ale musí být přijatelné i pro muže, který sám musí chtít ten zážitek prožít. A třetí, velmi důležitá podmínka je, že se to kdykoliv během porodu může změnit,“ zdůrazňuje Nemrava s tím, že největším nepřítelem porodu je strach, protože vylučuje hormony, které zastavují porod, takže hlavním úkolem muže by mělo být zajistit pocit bezpečí.
„Česká republika na tom, co se týče porodnictví, není špatně. Pořád se ale vykazuje jediný výsledek, a to je nízká úmrtnost. Pak je tu ale spousta dalších ukazatelů, které se týkají kvality zdraví dítěte a matky, a s těmi se vůbec neargumentuje,“ vysvětluje Martin Nemrava, kde vidí jeden ze základních problémů v komunikaci s veřejností. „Například separace dítěte od matky je u nás pořád velmi běžná, přitom je vědecky prokázáno, že to je pro oba důležitý okamžik, při kterém dítě opravdu není potřeba odnášet. I z imunitního hlediska je pro dítě nejlepší být hned v kontaktu s kůží matky, nemluvě o vytváření prvních vzájemných vazeb nebo podpoře začátku kojení. Dnes je ve vyspělých zemích nepředstavitelné, aby doktoři dítě od matky odnesli,“ dodává Nemrava s tím, že základní vyšetření lze stejně tak provést přímo na těle matky. „Kolik novorozenec měří a váží, což bývá nejčastější důvod separace, lze klidně zjistit za tři hodiny, během kterých se to opravdu nezmění.“
V České republice zatím stále neexistují porodní domy, které jsou běžné ve vyspělých státech, jako je Kanada, Nový Zéland nebo Švédsko. Porodní domy jsou kompromisem mezi domovem a nemocnicí, jedná se o autonomní zdravotnická zařízení se zajištěným odborným zázemím, která co nejvíce připomínají domácí prostředí, ale zároveň zajišťují péči profesionálních zdravotníků. „My se teď po vzoru Velké Británie snažíme tuhle péči propojit s primárním lékařským systémem. Jednáme s lékaři a chceme porodní domy zavést ve spolupráci s nimi, protože je podstatné, jakým způsobem je porod veden,“ vysvětluje Nemrava, v jaké pozici se aktuálně nachází Asociace pro porodní domy a centra.
„U nás se z nějakého důvodu stále podporuje systém, který byl na špici před desítkami let, ale teď už není. Podle Listiny základních práv a svobod Evropské unie sice platí, že si žena může vybrat místo porodu, ale český stát na to reagoval tak, že pokud si vybere jiné místo než porodnici, nesmí jí být poskytnuta odborná pomoc,“ vysvětluje Nemrava, jak se Česká republika snaží ženy donutit nakonec přece jen zvolit porodnici. „Jenže typická žena, která chce dnes rodit doma, je inteligentní, vzdělaná matka, která čeká druhé dítě a už nechce opakovat zkušenosti z prvního porodu. I proto chceme prosadit porodní domy jako bezpečný a šetrný způsob, který by pomohl snížit riziko domácích porodů bez asistované péče.“
Kvalitativní rozdíly mezi českými porodnicemi jsou podle oficiálních statistických výsledků doslova obrovské. „Jak je možné, že jedna porodnice má 45 procent císařských řezů a jiná 6 procent? Tam musí být nějaký jiný důvod a evidentně není odborný,“ zdůrazňuje Nemrava a přidává radu, jak si vybrat tu správnou porodnici. „Ať ženy vyhledají porodnice, které respektují jejich přání a možnosti a kde je podporována maximální fyziologie porodu, neboli respektovány přirozené procesy bez zbytečných zásahů. Ať do porodnice samy zajedou a zkontaktují se s personálem a hlavně tyhle záležitosti vyřeší včas, aby už v posledním trimestru mohly jen relaxovat a těšit se na příchod miminka.“
Poslechněte si celý rozhovor s Martinem Nemravou!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.