Nekonečný růst v přírodě neexistuje, říká oxfordská ekonomka Kate Raworth. Navrhuje model koblihy

9. únor 2021

Když se řekne ekonomie koblihy, v českém kontextu se nám možná vybaví současný premiér, jak rozdává před volbami oblíbené pečivo v kontaktní kampani. Kobliha by také mohla být symbolem tučného a sladkého blahobytu. V případě Doughnut Economics od britské ekonomky Kate Raworth jde o úplně něco jiného. Kniha pod názvem Ekonomie koblihy vyšla vloni i v češtině a na Radiu Wave teď přinášíme exkluzivní rozhovor s její autorkou.

Kobliha – v tomhle případě americký donut – má být novým ekonomickým modelem pokroku pro 21. století. Oxfordská ekonomka Kate Raworth je přesvědčena, že model nekonečného růstu, který reprezentuje index HDP, je neudržitelným reliktem minulosti. „V přírodě přece nic neroste věčně – dochází k růstu jen do momentu dospělosti. Pokud vidíme nekonečný růst v přírodě, nazýváme to buď invazní druh, nebo rakovina,“ říká v našem on-line rozhovoru sociální a environmentální ekonomka.

Donut má uprostřed díru. Pokud se v diagramu donutu člověk dostane do této díry, nejsou zajištěny jeho základní potřeby, jako je jídlo, lékařská péče, vzdělání, bydlení, politický hlas, genderová rovnost nebo finanční příjem. Žádný člověk na světě by se neměl ocitnout v tomto nehumánním prostoru elementárního nedostatku. Na druhé straně výseku donutu je vnější kružnice, která označuje environmentální mez.

„V současnosti naše ekonomika způsobuje klimatickou krizi, jako lidstvo okyselujeme oceány, způsobili jsme ozonovou díru, prolomili jsme síť života. Naše ekonomika se nachází mimo vnější prstenec donutu. Teď nastal čas vrátit se zpět a najít rovnováhu,“ vysvětluje svoji ekonomickou vizi Kate Raworth.

Pokrok zacyklený do diagramu americké koblihy je dostatečně pochopitelný na první pohled, aby mohl konkurovat mainstreamové exponenciální křivce nekonečného růstu. Díky Družstevnímu nakladatelství IDEA je knižní bestseller udržitelné a spravedlivé ekonomie pro 21. století k dispozici i českým čtenářům. Že nejde o žádný výstřelek, ukazuje nizozemské hlavní město, kde chce místní municipalita podle modelu koblihy obnovit upadající ekonomiku po odeznění pandemie koronaviru.

„Myslím, že nám to pomůže překonat krizi,“ řekla pro Guardian místostarostka Amsterdamu Marieke van Doorninck, která aplikaci modelu koblihy na ekonomickou realitu města konzultuje přímo s Kate Raworth. Oxfordská výzkumnice prezentovala svůj ekonomický nástroj už i před Evropskou komisí.

Co je to ekonomický model koblihy? Čím nahradit představu nekonečného ekonomického růstu? Jak sociálně spravedlivou a environmentálně udržitelnou ekonomii dostat do praxe? Pusťte si celý rozhovor s britskou ekonomkou Kate Raworth.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.