Nemáme čas, poslouchejte nás, skandovaly tisíce studentů při středoškolské stávce za klima

15. březen 2019

„Chceme, aby se o klimatické změně konečně začalo mluvit a aby politici začali konečně něco dělat,“ shrnuje jeden ze středoškoláků, proč přišel stávkovat. Z obavy o svou budoucnost a osud planety se jen pražské stávky Fridays for Future účastnilo několik tisíc středoškoláků, ale i vysokoškoláků a dětí ze základních škol. Protestovalo se i v Brně nebo Ostravě. Prohlédněte si fotogalerii z pražské stávky.

Na pražském Malostranském náměstí se začali první protestující scházet okolo osmé hodiny ráno a do hodiny už zaplnili skoro celé náměstí. Místo do školy vyrazili stávkovat studenti a studentky řady pražských gymnázií a středních škol, ale do Prahy organizovaně přijeli také středoškoláci z dalších měst, třeba z Jaroměře, Chrudimi, Hradce Králové a mnoha dalších míst. Většinu z nich učitelé a profesoři podpořili, ale někteří studenti dorazili prý i přes nevoli, a dokonce zákaz vedení svých škol.

„Teď je ten nejvyšší čas panikařit.“ Středoškolští studenti v Česku se připojují ke stávkám za klima

Petr Doubravský a Lucie „Lála“ Myslíková

Skupina studentů a studentek středních škol z celé České republiky vydala prohlášení, se kterým se přidávají k mezinárodnímu studentskému boji za klima. V pátek 15. března vyjdou do ulic a připojí se ke globální stávce za klima, inspirováni šestnáctiletou Gretou Thunberg a dalšími studenty po celém světě, kteří stávkují už teď. Více o středoškolských stávkách a hnutí Fridays for Future v rozhovoru s Lucií „Lálou“ Myslíkovou a Petrem Doubravským.

V pátek se nestávkovalo jen v Česku, ale i na víc než tisíci místech po celém světě od evropských metropolí přes Ugandu, Japonsko či Austrálii. Stávky za klima organizuje mezinárodní studentské hnutí Fridays for Future. S „chozením za školu“ začala v srpnu loňského roku patnáctiletá Greta Thunberg, která se rozhodla bojovat proti nečinnosti politiků. Čeští stávkující mají stejné cíle. „Politikům dochází výmluvy, nám dochází čas. Podle vědců musíme celosvětově snížit emise skleníkových plynů do roku 2050,“ uvedli organizátoři. Studenti a studentky chtějí, aby Česká republika dodržovala dohody, ke kterým se zavázala, například Pařížskou dohodu. Protestující po celém světě žádají, aby politici okamžitě začali jednat a přijímali opatření, která by zmírnila dopad klimatických změn. 

Studentskou stávku proti změně klimatu podpořilo více než sto českých vědců

Fridays for Future v Berlíně

Čeští vědci dnes vydali prohlášení, ve kterém vyjadřují podporu klimatické stávce připravované středoškolskými studenty. Své podpisy k němu připojilo více než 100 akademiček a akademiků. Iniciátorem prohlášení je fyzikální chemik profesor Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

Z Malostranského náměstí vyrazil několikatisícový protestní průvod do centra Prahy, podle Policie ČR během stávky nedošlo k žádnému problému. Na místě podpořili studenty také vědci a vědkyně, projev pronesl například geochemik, ekolog a polistopadový ministr životního prostředí Bedřich Moldan. „Někteří mí kolegové jsou skeptičtí a myslí si, že byste měli být radši ve škole. Já ale tvrdím, že vaše občanské postoje jsou zásadní a bez nich by to nešlo,“ vzkázal nadšeným studentům.

autor: Alžběta Medková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka