Německá umělkyně si vzala na mušku diskriminaci a neonacismus. Facebook její satiru zcenzuroval

Německou streetartovou umělkyni jménem Barbara sleduje na sociálních sítích skoro milion fanoušků. Nedávno jí Facebook i Instagram smazaly z profilu množství fotografií jejích satiricky laděných děl, která mimo jiné reagovala na diskriminační či neonacistické nápisy ve veřejném prostoru.

Sociální sítě odstranily fotky na základě nového zákona proti šíření nenávisti na internetu (tzv. Netzwerkdurchsetzungsgesetz), který v Německu platí od ledna tohoto roku a umožňuje do 24 hodin bez udání důvodu smazat „závadný obsah“. Paradoxní je, že Barbara získala v roce 2016 ocenění Grimme Online Award právě za kombinaci street artu a publicisticky kvalitního obsahu na internetu. Také podle redakce německého konzervativního deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung jsou zcenzurované fotky zcela neškodné. Umělkyně se k cenzurnímu případu vyjádřila na svém facebookovém profilu. V prohlášení píše, že odstraněné fotky údajně „porušovaly společenské standardy“. Podle Barbary je svoboda na internetu nejen v ohrožení, ale dokonce už v troskách. „Jak má na internetu fungovat satira, když jsou satirici vydáni napospas soukromým firmám, které si hrají na soudce,“ ptá se Barbara.

Spustit audio
 • Zpátky ke kořenům. Vietnamské supermarkety balí potraviny do banánových listů

  25. červen 2019
  Vietnamské supermarkety balí potraviny do banánových listů

  Vietnam se od používání jednorázových igelitových sáčků vrací k původním a přírodě nejbližším metodám – čerstvé ovoce a zeleninu balí tři tamní největší obchodní řetězce do banánových listů, tak jak se to při obchodování dělo celé stovky let.

  Na staronový trend upozornil vietnamský zpravodajský server VNExpress. Podle něj sice odpadu není méně, ale dá se snadněji kompostovat. Obchody si změnu pochvalují, odborníci ji vítají. Vietnam se snažil životnímu prostředí ulevit už dřív tím, že plastové pytle zpoplatnil, v praxi ale nařízení nefungovalo a podle oficiálních statistik země produkuje 2 500 tun plastového odpadu denně. Přechod na banánové listy se jeví jako efektivnější i estetičtější rozhodnutí. Podle serveru VNExpress si zákazníci změnu chválí a zboží úhledně zabalené ve svěže zelených banánových listech, opatřené papírovou nálepkou s informacemi, hodnotí jako atraktivnější. Navíc podle asijského deníku The Straits Times jeden z obchodních řetězců, Big C, zákazníkům na zabalení zboží nabízí zcela přírodní sáčky vyrobené z kukuřice.

 • Martin Scorsese vybral 165 nejzásadnějších filmů všech dob. Už zase

  25. červen 2019
  Martin Scorsese

  Fenomenální režisér a zakladatel neziskovky World Cinema Project, která shromažďuje a restauruje opomíjená filmová veledíla, Martin Scorsese má seznamy rád. Podle žebříčků zásadních počinů světové kinematografie, které už nejednou sepisoval, se můžou orientovat cinefilové po celém světě. Teď režisér vybral pro francouzskou VOD platformu LaCinetek nově řadu filmů, které ho ovlivnily a které považuje za mistrovská díla.

  Ve Scorseseho výběru se například objevují režiséři Stanley Kubrick, Orson Welles nebo Bernardo Bertolucci. Platformě LaCinetek odevzdal světoznámý režisér seznamy dva a připojil dopis, ve kterém vysvětluje, že za zásadní nedokáže označit jen některé a že snímek, který člověka osloví ve třiceti letech, není o nic lepší nebo horší než ten, který ho zasáhne jako starého člověka. A že vytváření seznamu oblíbených filmů je vlastně nefér. Filmů v seznamech je tedy nakonec 165 a Scorsese je rozdělil na formativní a alternativní. Najdeme mezi nimi Vesmírnou odyseu, Popel a démant, Solaris, Sunset Boulevard nebo Psycho. Kompletní seznam pro LaCinetek včetně Scorseseho dopisu zveřejnil server Konbini.

 • Creepy Teepee ohlašuje další headlinery! Přijede ukrajinská raperka Alyona Alyona nebo industriální Deli Girls

  25. červen 2019
  Deli Girls

  Každoroční svátek hudby napříč žánry Creepy Teepee už se blíží, pořadatelé z kolektivu A.M.180 avizují další interprety, kteří v první polovině července dorazí do Kutné Hory. Poprvé se v Čechách představí například objev ukrajinské rapové scény – Alyona Alyona se svým kulometným vyprávěním o obyčejných lidech z jejího života. Svou premiéru tu bude mít i brooklynské industriální noise-punkové duo Deli Girls, které letos vydalo oceňovanou desku I Don’t Know How to Be Happy.

  Po třech letech se vrací jihoafrická producentka Angel-Ho, spoluzakladatelka virtuální archy NON records. Tentokrát přijede ovšem samostatně, bez svých souputníků z labelu. Představí se také umělkyně, básnířka, performerka a DJka z amerického Houstonu Juliana Huxtable nebo portugalský producent IVVVO, spjatý s labely Opal Tapes či Halcyon Veil. Kytarovou scénu zastoupí zběsilý a zatraceně rychlý punk berlínských Urin nebo emem nasáklý post-metal v podání švédských Nionde Plågan. Z již oznámených umělců připomeňme například elektronického producenta Dana Deacona, rappera ze stáje Awful Records Slugchrista nebo americkou industriálně noisovou úderku Uniform. Poslední várka jmen, na která se na již jedenáctém ročníku festivalu Creepy Teepee můžeme těšit, bude odtajněna v průběhu příštího týdne, zatím můžete dopodrobna nahlédnout všechny dosud ohlášené umělce na facebooku události. Festival se koná tradičně v Kutné Hoře, tentokrát od 12. do 14. července.

 • Mladý Řek vymyslel obal na vejce, který se po použití přemění v rostliny

  25. červen 2019
  Mladý Řek vymyslel obal na vejce, který se po použití přemění v rostliny

  Zatímco část planety přemýšlí, jak produkovat co nejmíň odpadu a jak se ho co nejlépe zbavit, řecký designér George Bosnas vymyslel obal, který po použití rovnou zmizí – změní se v rostlinu.

  Na jeho obal na čerstvá vejce Biopack upozorňuje server Inhabitat. Obal se po použití zasadí do země, kde vyklíčí. Odpadá tak celý proces průmyslové recyklace, včetně přepravy, třídění, zpracování i přeměny odpadu na nové zboží, které je pak dopravováno zpátky na trh. Bosnasův Biopack je jednoduchá krabice, která pojme čtyři vejce. Je vyrobená z buničiny, mouky, škrobu a semen luštěnin, zároveň ale umí ochránit vajíčka před rozbitím. Po použití se karton nevyhodí, jen se položí do země, kde se při troše zalévání zhruba po měsíci rozpadne a semínka luštěnin vyklíčí. Což je podle tvůrce třešnička na dortu, protože klíčky luštěnin prý zvyšují úrodnost zeminy. Obal na vajíčka vyhrál letošní ročník soutěže mladých designérů Young Balkan Designers.

 • Zavedení samořídicích vozidel městské dopravě neuleví, počet osobních aut je třeba regulovat

  24. červen 2019
  Auto - silniční provoz

  Příchod samořídicích taxíků i soukromých vozů s autonomním řízením do ulic může vést k většímu přetížení městské dopravy, pokud nebude správně regulována. K tomuto závěru dospěla studie Spolkové vysoké školy technické v Curychu financovaná Spolkovým silničním úřadem.

  Experti použili simulaci, která ukázala, jak by se Curych v příštích 20 letech vyrovnal se zavedením taxislužby bez řidiče a soukromých samořídicích vozidel. „Nabídka sdílených jízd by nepřinesla snížení počtu soukromých vozidel. Automatizovaná doprava by dokonce mohla vyústit ve zvýšení počtu ujetých kilometrů,“ stojí ve studii. „Vlastnictví soukromých motorových vozidel se může snížit jen tehdy, nebude-li soukromým osobám umožněno získat samořídicí vozy,“ popisuje jeden z autorů výzkumu, profesor curyšské vysoké školy Kay Axhausen. Pokles individuálního provozu lze podle autorů studie očekávat pouze za předpokladu, pokud budou samořídicí vozidla vyhrazena pro veřejnou dopravu a taxíky, a nikoli pro soukromé provozování. Podíl motorizované dopravy by se v tomto případě měl snížit ze 44 na 29 % provozu, naopak podíl veřejné dopravy by vzrostl na více než 60 %.
  Automatizované řízení autobusů by sice snížilo náklady na jejich jízdu asi na polovinu, což by ale podle výzkumníků nevykompenzovalo přitažlivost soukromých samořídicích vozů. „Díky kombinaci vysoké pružnosti a možnosti využití času stráveného ve vozidle je tato forma mobility velmi atraktivní, zejména když mohou vozidlo používat všichni členové rodiny,“ vysvětlil Axhausen. Výsledky studie jsou však v rozporu s předchozími závěry o vlivu samořídicích vozidel. Singapurská studie z roku 2014 dospěla k závěru, že se zavedením samořídící taxislužby může být celková poptávka po mobilitě pokryta třetinou stávajících vozidel. Obdobná studie z texaského Austinu dokonce hovořila o úbytku vozidel až o 90 procent. Švýcarští výzkumníci si však rozdíl vysvětlují tím, že předchozí studie nadhodnocovaly zájem o samořídicí taxislužby a naopak podcenily zájem o osobní automatizovanou dopravu. První taxíky bez řidiče už byly zavedeny ve Spojených státech v Las Vegas a ve Phoenixu s cílem snížit provoz, emise i náklady.

 • Pušky z České zbrojovky pomáhají africkým pytlákům. „Přestali jsme je vyrábět,“ brání se firma

  24. červen 2019
  Tábor pytláků slonů v Demokratické republice Kongo

  V Africe jsou v důsledku pytláctví každý den zabiti dva nosorožci a mohou za to i zbraně pocházející z České republiky. Vyplývá to z několikaletého vyšetřování organizace Conflict Awareness Project (CAP).

  Podle zprávy Follow the Guns si hlavně mosambičtí pytláci oblíbili pušky z České zbrojovky v Uherském Brodě. České zbraně se v rukou pytláků začali poprvé objevovat okolo roku 2011, nejdříve v Krugerově národním parku. Nové zbraně nahradily dříve používané samopaly AK-47, což pytlákům umožnilo obejít hluková čidla v rezervaci. K usmrcení zvířete s využitím moderních pušek stačila jen jedna přesná rána a zbytek práce pytláci mohli v tichosti vykonat s využitím pil a seker. Že se jedná o pušky z České republiky, prozradilo samotné značení zbraní, na kterých stálo CZ-USA, Kansas City, US. Jednalo se tedy o kusy vyrobené pro americkou odnož české firmy. Zbraně se však na americkou půdu překvapivě nejspíš nikdy nedostaly, část z nich putovala do Portugalska a dalším dvěma prodejcům do Mosambiku a dále do rukou překupníků a pytláků. A právě zde podle organizace CAP Česká zbrojovka pochybila. Vysledovat se takto podařilo 19 zbraní nalezených v africké divočině.
  Podle mluvčího České zbrojovky Radka Hauerlanda obsahuje zpráva organizace zavádějící informace a nepodložená obvinění, blíže je ale nespecifikuje. „Děláme maximum pro to, aby se naše výrobky nedostaly do nesprávných rukou, a to jak dodržováním veškeré platné legislativy, tak i výběrem spolehlivých partnerů,“ uvedl pro server Ekolist.cz Haurland. Podle jeho slov také firma rozvázala spolupráci s několika partnery hned potom, co se objevily první náznaky toho, že by zbraně mohly být použity k jiným než legálním účelům. Na začátku letošního roku pak zbraně z této řady zcela přestala vyrábět. „Je tedy nepopiratelné, že dokážeme postavit všeobecné zájmy nad ty vlastní,“ tvrdí mluvčí. Podle organizace CAP vyprchala tato iniciativa do ztracena a společnost akorát zbraně prodávala jiným firmám napojeným na pytlácký syndikát. 

 • Druhý pokus v boji s plasty v oceánech: Projekt Ocean Cleanup opět vypustil plovoucí hráz

  24. červen 2019
  Projekt Ocean Cleanup opět vypustil plovoucí hráz

  Druhou šanci, jak zmenšit takzvanou velkou pacifickou skládku, která se nachází mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy, dostal projekt Ocean Cleanup. Systém, jehož autorem je 24letý Nizozemec Boyan Slat, se skládá z 600 metrů dlouhé plovoucí hráze, která sahá až do třímetrové hloubky a slouží k zachytávání plovoucího odpadu. Působením větru, mořských proudů a vln se hráz postupně zformuje do tvaru písmene U a shromážděný odpad udrží.

  Každých šest týdnů hráz navštíví speciálně upravená loď, která odpad odveze na pevninu pro recyklaci. Plovoucí hráz je vybavena solárními panely, světly, kamerami a satelitními anténami, aby ji bylo možné bez problému lokalizovat. Systém navíc podle biologů zapojených do projektu nepředstavuje žádnou komplikaci pro životní prostředí, mořští živočichové bariéru mohou bez problémů podplavat. Skládka, na jejíž likvidaci je projekt zaměřený, se skládá z téměř dvou bilionů kusů plastů. Jedná se už o druhý pokus její rozsah za pomoci plovoucí hráze zmenšit. Poprvé byla do oceánu umístěna už loni v září, záhy se ale rozpadla a čtyři měsíce byla v opravě. „Snad si pro nás příroda tentokrát nepřipraví další překvapení,“ vyjádřil se autor projektu Boyan Slat. „Každopádně nás tato kampaň určitě posune a dozvíme se něco o tom, jak lze se znečištěním oceánů bojovat,“ doufá Nizozemec. V budoucnu by v oceánech chtěl rozmístit až na 60 takových zařízení.

 • V saském městečku vykoupili neonacistům pivo v obchodech, jejich akce se musela obejít bez alkoholu

  24. červen 2019
  Pivo - obchod s pivem - pivní

  V saském městečku Ostritz se o víkendu konala neonacistická akce, které se zúčastnilo až 600 lidí. Soud na ní z bezpečnostních důvodů zakázal podávání alkoholických nápojů, policie přesto při pátečním zásahu zabavila 4 200 litrů piva.

  Do preventivních opatření se v ten moment zapojili i obyvatelé městečka, když vykoupili všechny zásoby piva v místních obchodech. Se zprávou přišel server Deutsche Presse-Agentur. K pořizování většího množství alkoholu měli v Ostritzu ale i jiný důvod, ten stejný víkend se konala oslava při příležitosti stého výročí zdejšího fotbalového klubu. V městečku s 2 300 obyvateli bylo v posledních dnech vůbec živo. Víkendový neonacistický mítink sem přivedl i odpůrce extrémně pravicových hnutí, kteří chtěli protestovat přímo u hotelu, kde se akce konala. To jim policie v zájmu zachování klidu a pořádku nedovolila a díky zapojení posil z regionálních a republikových sborů ochranných složek nakonec nedošlo k žádným významnějším incidentům.

 • Hluk způsobený lidmi je pro ptáky velmi nebezpečný. Nedokážou kvůli němu správně komunikovat

  21. červen 2019
  Červenka obecná

  Hlučné prostředí způsobuje ptákům ještě větší problém, než se dříve myslelo. Hluk vytvářený lidmi může ptákům bránit v reprodukci a v rozvíjení normálního sociálního chování.

  Studie Královské univerzity v Belfastu zjistila, že pokud jsou červenky obecné vystaveny hlasitým zvukům, jejich chování se změní. Šum v pozadí totiž podle všeho brání ptákům v efektivní komunikaci.
  Podle Garetha Arnotta, vědeckého pracovníka z belfastské univerzity, může tento hluk překrývat důležité detaily ve struktuře ptačího zpěvu. A to zejména když ptáci vyjadřují agresivní úmysl. „Ptáci dostávají neúplné informace o záměru svého soupeře a svou odpověď náležitě nepřizpůsobí,“ vysvětlil Arnott pro Guardian. „Když je píseň překrytá hlukem v pozadí, samec často bojuje déle, než by měl, nebo se naopak příliš snadno vzdá.“
  Ptáci již čelí řadě nebezpečí způsobených lidmi, od pesticidů a intenzivního zemědělství až po nadměrný lov. Nebezpečí hluku bylo ale často přehlíženo. Podle Arnotta je ale tato studie důkazem, že hluk způsobený člověkem přímo ovlivňuje schopnost ptáků správně komunikovat, což může mít negativní dopad na jejich populaci a schopnost přežít.

  Přečtěte si taky V 70. letech zobali v Británii z krmítek hlavně vrabci a špačci, od té doby se počet druhů ztrojnásobil.