Nememorovat barvičky a zvířátka. Cizí jazyk by se děti měly učit podobně jako mateřský – poslechem

21. červenec 2021

Děti by se na cizí jazyk měly ladit, jako to dělají u své mateřštiny. Tu dítě první rok, dva a někdy i tři jen poslouchá. Když důvěrně zná její intonaci a rytmus, teprve se zabývá slovíčky. „Když dítě ve svém mateřském jazyce poprvé promluví, už toho vlastně strašně moc umí,“ říká psycholingvistka a vedoucí laboratoře Speakin Lab Kateřina Chládková.

Osvojování mateřštiny začíná podle Kateřiny Chládkové zhruba v 28. týdnu těhotenství. Plod slyší, jak zní řeč matky i blízkého okolí a dokáže se z její melodie a intonace učit. „Každý jazyk má jiný rytmus. Dítě, které je nošeno v českém prostředí, vnímá jako svoji mateřštinu češtinu,“ říká psycholingvistka.

Co se ale v břiše tedy přesně děje? „Plod zvuky pozorně poslouchá a vypočítává, co slyší často a co zřídka. Podle toho se učí, jaké zvuky v řeči hrají roli a jaké jsou míň důležité. Už pár měsíců po narození je zřejmě schopné soustředit se i na jednotlivé slabiky nebo hlásky,“ popisuje Chládková.

Podobně by podle ní mělo probíhat osvojování i dalších, cizích, jazyků. „Zásadní je přirozená interakce, běžný hovor s někým, pro koho je daný jazyk přirozený, nejlíp s rodilým mluvčím. V Česku bohužel přijde do třídy učitel, který je Čech, a začne děti učit memorovat barvičky a zvířátka,“ dodává.

„Prvňáky bych vůbec nenutila něco produkovat. Můžou se učit třeba z videí. Jen se dívat a snažit se pochopit, co se tam děje,“ říká o výuce cizích jazyků v českém školství Kateřina Chládková. Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.