Nenarozené děti a jejich místo v rodině

12. duben 2012

Přerušení těhotenství, ať už samovolné, doporučené nebo dobrovolné, je v každém případě velkým zásahem do života ženy, ale i celé rodiny. Hůř se ženy se situací vyrovnávají zejména, jde-li o prvního očekávaného potomka, popř. první vnouče v rodině. Nenarozené děti ale mají v rodině své místo. Možná by měli mít i jméno.

Podle psychologa Mgr. Aleše Kudy je důležité příběh, který už začal početím, v případě přerušení těhotenství, nějak ukončit. Neukončené příběhy mohou působit komplikace. Pak je možné, že další narozené děti, nebo ty, které už byly na světě před tímto očekávaným dítětem, budou žít s pocitem nějaké ne úplně srozumitelné zátěže.

S nenarozenými dětmi je potřeba počítat. I když se nenarodily, nějaký vztah si k nim rodiče zřejmě vytvořili. Je pak nasnadě mu dát, klidně i po přerušení těhotenství, jméno. Nenarozené děti mají místo i v rodinné terapii. Tam už můžeme mluvit o konkrétních situacích, kdy nenarozené dítě může mít v rodinném kruhu svou volnou židli.

Mgr. Aleš Kuda, psycholog, psychoterapeut, rodinný poradce, kouč, supervizor

Odkazy:
Mgr. Aleš Kuda
Asociace manželských a rodinných poradců ČR, o.s.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.