Nesmrtelný Spongebob je memovou hvězdou, u níž hledají mileniálové útěchu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Spongebob meme template

Kdo je nejpopulárnější animovanou postavičkou memové kultury? Pojďme udělat takový malý pokus. Pokud sledujete nějaké memové stránky na sociálních sítích, projeďte si jejich aktuální feed a garantuji vám, že během několika vteřin narazíte na memy se Spongebobem v kalhotách – hranatou mořskou houbou, která žije pod mořem a je ústřední postavou kresleného seriálu Spongebob v kalhotách (SpongeBob SquarePants).

Seriál 1. května oslavil 21 let od své premiéry. Simpsonovi, Shrek i komiksy od Marvela prosím prominou, ale jsou to právě postavy ze Spongeboba, kdo má v memech ze všech popkulturních fenoménů největší výskyt.

Důvodů to má hned několik. Spongebob se stal populární na začátku tisíciletí a vyrůstala s ním tak generace mileniálů, kteří jsou zvyklí vysedávat na sociálních sítích a komentovat svět s pomocí memů. Tady samozřejmě hraje velkou roli nostalgie a vzpomínky na dětství. První tři série Spongeboba jsou v podstatě klasika, seriál nicméně běží dál – aktuálně už dvanáctá série. Nabaluje tak další diváky, kteří rozumí humoru a narážkám z memů.

Spongebob meme

Nejběžnější použití postav ze Spongeboba je při komentování vlastních emočních pochodů. Právě pokud jde o nálady a pocity, je seriál zcela přímočarý. Když je hlavní hrdina šťastný, je opravdu šťastný. A když je Sépiák, druhá hlavní postava, v depresích (a že je v nich dost často), tak je prostě v depresích. Spongebob sice vypadá díky rozverné grafice a nevázanému humoru jako seriál pro děti, ale i dospělí si u příběhů ze Zátiší Bikin přijdou na své. Tvůrci Spongeboba – hlavně na počátku – vykreslovali banalitu života s jemným cynismem a sarkasmem, k nimž má memová kultura hodně blízko.

Mocking Spongebob meme

Vyjmenovat všechny memy se Spongebobem by nám zabralo hodně času, zkusme však aspoň pár. Často se používají jako reakce – třeba Mocking Spongebob, v němž Spongebob předstírá, že je kuře (což pochází z epizody z roku 2012), a adresáta zprávy zesměšňuje. Caveman Spongebob vyjadřuje naštvanost, zatímco Tired Spongebob – unavený Spongebob – asi ani nepotřebuje vysvětlení. Další memy jsou vyloženě absurdní. No, This Is Patrick meme vychází ze scény, kde zákazníci volají do restaurace U Křupavého kraba a trochu natvrdlá hvězdice Patrik jim pořád opakuje „Tady je Patrik“.

A pak je tu mem Squidward Looking Out the Window, v němž se věčný morous Sépiák dívá skrze otvory ve větráku na šťastné postavy venku. Právě tenhle mem má největší ohlas v časech koronakrize. Vůbec v posledních týdnech zažívají memy se Spongebobem velkou renesanci – lidé s nimi komentují svoje stavy v karanténě, od pocitu domácího bezpečí přes úzkost až po smutek ze separace. Zas a znovu se potvrzuje, jak nevyčerpatelnou studnicí memů seriál se Spongebobem je.

Stephen Hillenburg a Spongebob

Malíř Stephen Hillenburg vytvořil své slavné postavičky už v roce 1984, když ještě vyučoval podmořskou biologii v Orange County Ocean Institute. Pak s nimi nakreslil komiks, ze kterého se na konci tisíciletí stal úspěšný animák. Když Hillenburg v listopadu 2018 zemřel, zaplavily internet obzvláště dojemné kondolence a reakce na odchod muže, který nám pomohl vyjadřovat naše emoce. Fanoušci tehdy dokonce spustili velkou nátlakovou akci, aby Hillenburgovi složili poctu v rámci poločasového přenosu Super Bowlu, a rapper Travis Scott tehdy alespoň použil memový remix své skladby Sicko Mode. Další důkaz výjimečnosti Spongeboba v kalhotách v rámci dnešní popukultury. Výjimečnosti, která přetrvá ne roky, ale celé dekády.

Poslechněte si dnešní Fenomem a dozvíte se, proč jsou Spongebob v kalhotách a jeho kamarádi ze stejnojmenného seriálu nejpoužívanějšími kreslenými postavičkami v memech. Změnila něco na popularitě Spongeboba koronakrize? A bude Sépiák někdy šťastný?

Spongebob meme