Newyorčané si mohou zvolit třetí genderovou možnost. Změnu nemusí schválit lékař

18. září 2018
Newyorčané si mohou zvolit třetí genderovou možnost, mohou si vybrat do rodného listu třetí variantu, označenou jako „X“

Newyorčané si mohou zvolit třetí genderovou možnost. Podle nové legislativy, schválené ve středu, si mohou lidé, kteří se necítí být mužem ani ženou, vybrat do rodného listu třetí variantu, označenou jako „X“. Změna také nově bude moci proběhnout bez posudku lékaře.

New York se tak stává jedním z mála míst ve Spojených státech, která oficiálně uznávají lidi s nebinární genderovou identitou – tj. lidi, kteří se identifikují s více než jedním genderem nebo s žádným. „Existuje spousta Newyorčanů, kteří se neidentifikují jako muži ani jako ženy. Gender je spektrum pro mnoho lidí. Není to nic pevného,“ řekl Corey Johnson, mluvčí rady města New York. „Když nemáte něco tak základního a nezbytného jako rodný list, který vás identifikuje jako to, čím skutečně jste, je to problém.“ Johnson také řekl, že město tímto vysílá důležitou zprávu o toleranci uprostřed vlny násilí proti transgender komunitě. „Dává to jednotlivcům určitou úroveň vnitřní pohody a ubezpečení,“ řekl. Nový zákon má prý předejít šikaně a zpochybňovaní v každodenním životě. Označení „X“ bude využíváno rovněž u intersexuálních novorozenců, narozených s kombinací mužských a ženských pohlavních orgánů. U takových lidí je určování pohlaví často složité.

Spustit audio
 • Brčka a obaly nejsou největší problém. Češi planetu zatěžují hlavně spotřebou energií a jídlem

  18. únor 2019
  Plýtvání potravinami - plýtvání - vyhozené jídlo

  Plastový odpad je bezpochyby velkým problémem. Ještě více ale průměrný Čech zatěžuje planetu vytápěním, spotřebou elektřiny a také složením jídelníčku. Vyplývá to ze studie vědců z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.


  Projekt vychází z dat Českého statistického úřadu o spotřebě, nákupním chování, cestování za prací nebo vzděláním, nárocích na energie a dalších. Tím je mezi podobnými ekologickými výzkumy jedinečný. Většina jich totiž zpracovává pouze data z omezeného vybraného vzorku populace. Statistický úřad oproti tomu bere v potaz údaje o milionech obyvatel Česka. Ze studie vyplývá, že nejhorší pro životní prostředí je spotřeba energií pro vytápění, klimatizaci a obecně chod milionů českých domácností. „Spotřeba je vysoká a elektrická i tepelná energie se ve velké míře získává z fosilních zdrojů. Zejména získávání energie z uhlí je vůči prostředí velmi bezohledné, neboť se jeho spalováním do prostředí uvolňuje množství škodlivých látek,“ řekl jeden z autorů výzkumu docent Vladimír Kočí webu Ekolist. Životní prostředí znečišťujeme i spotřebou potravin. Češi dávají tradičně ve velkém přednost vepřovému masu, jeho produkce je ale velmi energeticky náročná. Než se prase totiž dostane na stůl strávníků, spotřebuje samo obrovské množství potravy. Ještě energeticky náročnější je potom chov skotu, toho se ale v Česku nespořádá takové množství. „Podstatnou roli hraje také enormní plýtvání. Třetina potravinové produkce se vůbec nedostane ke zpracování, druhá třetina se vyhodí při výrobě konečných produktů nebo ji vyhodí sami spotřebitelé,“ vysvětlil Kočí pro Ekolist. Problémem je podle zprávy i pěstování řepky, která je na našich polích masově rozšířená. Jednak poškozuje krajinu, ve které by bylo možné pěstovat potraviny, a za druhé je problematický i její přínos v energetice.

 • Roste počet lidí, kteří věří, že Země je placatá. Důvodem je podle vědců YouTube

  18. únor 2019
  Země - ekologie - planeta

  Výzkumníci ve své teorii vychází z návštěv posledních dvou ročníků největší světové konference, takzvaných Flat Earthers. V roce 2017 se setkání konalo ve městě Raleigh v Severní Karolíně, loni potom v Denveru v Coloradu.

  Autoři studie vedli rozhovory s třiceti účastníky konferencí a ptali se jich, jak došli k závěru, že Země nemá tvar koule, ale je placatá. V jejich příbězích objevili opakující se vzorec. Všichni kromě jednoho jim sdělili, že před dvěma lety ještě nebyli o placatosti naší planety přesvědčeni, ale po zhlédnutí videí na YouTube propagujících teorii o Zemi ve tvaru disku, změnili názor. „Jediná žena, kterou o plochém světě nepřesvědčil YouTube, přišla na konferenci se svou dcerou a jejím mužem, kteří se o teorii na YouTube dozvěděli,“ řekla deníku Guardian Asheley Landrum z Texas Tech University, která výzkum vedla. Z rozhovorů vyplývá, že se lidé k videím o ploché Zemi dostali hlavně přes sledování příspěvků o jiných konspiračních teoriích, například o 11. září nebo o tom, že NASA zfalšovala přistání kosmonautů na Měsíci. Jedním z nejpopulárnějších videí je podle výzkumu téměř dvouhodinový film s názvem 200 důkazů, že Země není rotující koule. Je účinný, protože nabízí zdánlivé argumenty, které apelují na různé skupiny lidí. Mluví se v něm o biblických odkazech, představuje názory konspiračních teoretiků i důkazy údajně podpořené vědou. Podle Landrum nedělá YouTube nic vyloženě špatně. Pokud by jeho představitelé chtěli, mohli by jim vědci pomoci lépe vyladit vyhledávací algoritmus, aby stránka vyhledávala přesnější informace. „Na YouTube je spousta užitečných informací, ale také mnoho dezinformací. Jeho algoritmy potom lidem, kteří jsou náchylní dezinformacím věřit, často jejich konspirační teorie potvrzují tím, že vyhledávají další podobná videa,“ dodala Landrum pro The Guardian.

 • Úložiště semen má chránit rostliny před katastrofami. Je ale samo v ohrožení kvůli rostoucí teplotě

  15. únor 2019
  Svalbard Global Seed Vault

  Globální oteplování ohrožuje Špicberské globální úložiště semen. Nový výzkum naznačuje, že zvyšující se teploty by mohly zapříčinit tání ledu na ostrovech. Vzorky semen z celého světa, které jsou zde uloženy, by se tím ocitly v nebezpečí.

  Úložiště, které se nachází na norském souostroví, je schopné uchovávat 2,5 miliardy vzorků semen. Chladné arktické počasí pomáhá v objektu zachovávat nízkou teplotu, která je při uskladňování nezbytná, oteplování proto představuje zásadní problém pro životaschopnost projektu. Podle webu Gizmodo se teplota na ostrově zvýšila o 5 stupňů Celsia od roku 1971, kdy tam začala být měřena. Vědci navíc odhadují, že teplota se v průběhu dalších 80 let může zvýšit o dalších 10 stupňů. Takový výrazný nárůst by narušil také nedaleké ledovce, podmořský led a permafrost na ostrově. Právě okolní krajina tvořená permafrostem hraje klíčovou roli při zachovávání teploty na příznivých -18 stupních Celsia. Až začne permafrost roztávat, bude mnohem složitější udržet v bunkru potřebnou teplotu. Ačkoliv bylo úložiště nedávno rekonstruováno a vylepšeno, odborníci se domnívají, že nárůst teploty o 10 stupňů by nezvládlo. Špicberské globální úložiště semen bylo otevřeno v roce 2008 a má ochránit semena rostlin z celého světa v případě velkých regionálních či globálních krizí. Místo pro úložiště bylo vybráno kvůli tektonické stabilitě, která objekt chrání před zemětřesením, a vysoké nadmořské výšce, která zajišťuje, že úložiště nemůže být zatopeno ani vlivem tání polárního sněhu a ledu. Dalším důvodem byla právě konstantní nízká teplota, která je ale podle těchto nejnovějších zjištění v ohrožení.

  Globální úložiště semen v Norsku
 • Tvůrci nechtějí zveřejnit umělou inteligenci vytvářející smyšlené texty. Je prý příliš nebezpečná

  15. únor 2019
  Umělá inteligence

  Tvůrci umělé inteligence, která je schopná vytvářet fiktivní zpravodajské texty, se rozhodli k neobvyklému kroku. Kvůli obavám ze zneužití se rozhodli svou práci nepublikovat. OpenAI, nevýdělečná výzkumná společnost podporovaná Elonem Muskem a dalšími významnými podnikateli na poli technologií, ohlásila, že opustí svou běžnou praxi a nezveřejní svůj nejnovější výzkum.

  Jedná se o systém umělé inteligence GPT2, textový generátor, který na základě poskytnutého textu – ať už se jedná o pár slov, nebo celou stranu – dokáže vytvořit pokračování. Systém posunuje hranice toho, co bylo doposud v této oblasti možné. Podobné programy překonává jak v kvalitě výstupů, tak v možnostech využití. Když byla například do softwaru vložena první věta románu 1984 George Orwella, umělá inteligence rozpoznala neurčitý futuristický tón a navázala ve stejném stylu. Podobně si poradila také se začátkem zprávy o brexitu a navázala velmi uvěřitelným zpravodajským textem se smyšlenými citacemi Jeremyho Corbyna, zmínkou o irské hranici a odpovědí mluvčího britské premiérky. Software byl trénován na datovém souboru čítajícím přes 10 milionů článků automaticky vybraných z webové stránky Reddit. Toto obrovské množství dat zajišťuje kvalitu výstupů, neboť umožňuje umělé inteligenci lépe chápat, jak funguje psaný text. Tato kvalita je ale zároveň i příčinou, proč chce OpenAI program prozatím ponechat za zavřenými dveřmi, a to až do doby, než zváží všechna možná nebezpečí. Podle Jacka Clarka, hlavního představitele společnosti, se nyní tvůrci chystají provést řadu experimentů, aby odhalili možnosti, jakými by program mohl být zneužit. Jako demonstraci možných rizik vytvořili nepatrně vylepšenou verzi softwaru, která je schopná vytvářet pozitivní nebo negativní recenze produktů. Kromě spamů se jako další velké nebezpečí jeví také takzvané fake news, tedy smyšlené zprávy. Software by totiž velmi snadno zvládnul vytvářet zprávy o smyšlených událostech, a dokonce i konspirační teorie. 
  Podle tvůrců může nyní umělá inteligence posloužit alespoň k tomu, aby se svět mohl připravit na rizika, která s sebou informační technologie brzy přinesou.

 • Kam směřuje Brno? Nová výstava ukazuje vítězné návrhy architektonických a urbanistických soutěží

  14. únor 2019
  03545280.jpeg

  Více jak 70 vizualizací proměn částí Brna je k vidění na nové výstavě v Urban centru. Jmenuje se Sedm podob Brna budoucnosti a připravila ji Kancelář architekta města Brna. Do expozice vybrala nejvýše oceněné návrhy právě ze soutěží, které za své tříleté fungování zorganizovala.

  „Na výstavě se představí výsledky architektonických soutěží na centrum volného času Nová Bystrouška v Bystrci, Kreativní centrum v ulici Bratislavská a sociálně zdravotní komplex na Červeném kopci. Dále výsledky urbanistické soutěže na návrh nové obytné čtvrti Na Kaménkách v Černovicích, mezinárodní ideové soutěže na proměnu areálu brněnského výstaviště a ideové soutěže na proměnu Mendlova náměstí,“ cituje server DesignMag Janu Běhalovou z Kanceláře architekta města Brna. Kromě oceněných návrhů najdou návštěvníci na výstavě i zadání té poslední – na podobu chytré čtvrti Špitálka. Autoři odevzdávali své návrhy do 21. ledna. Porota je bude hodnotit začátkem března. Výstava je přístupná zdarma, a to až do 22. března.

 • Takzvanou včelí petici podepsal v Bavorsku dostatek lidí, musí se jí zabývat stát

  14. únor 2019
  Bruslaři v Mnichově

  Petici prosazující zachování a ochranu druhové rozmanitosti podepsal v německé spolkové zemi už více než milion lidí. Překonala tak hranici deseti procent právoplatných voličů, která je třeba k tomu, aby se požadavky z dokumentu zabývali politici. Kampaň zaštiťují Zelení, Ekologická demokratická strana a skupiny ochránců rostlin a zvířat.

  Server Guardian připomíná jejich požadavek, aby se výrazně změnily zemědělské postupy – například aby byla do deseti let třetina bavorských farem ekologická. Tlačí také na to, aby se více ploch přeměnilo na louky. Do příštích šesti let by jich mělo být 20 % přívětivých pro včely, do roku 2030 to má být 30 %. Iniciativa prosazuje i to, aby zemědělci pomáhali udržovat břehy potoků a řek jako příjemné prostředí pro život rostlin a živočichů. V neposlední řadě se autoři kampaně snaží i o to, aby se ve školách i firmách zlepšila environmentální výchova. Ke změně ale vyzývají i širokou veřejnost – chtějí lidi přimět, aby třeba nezakrývali trávníky dřevem a betonem. Prezident bavorské Federace zemědělců Walter Heidl aktivisty obvinil z toho, že snahy farmářů neberou v potaz. Píše o tom Deutsche Welle. Spousta z nich se totiž podle něj zapojuje do programů na podporu životního prostředí. „To, co zemědělce rozčiluje, je, že to, na čem už pracují, společnost úplně ignoruje,“ tvrdí Heidl. Bavorští zákonodárci teď musí petici buďto přijmout, nebo navrhnout alternativy. Vyjednávání mezi navrhovateli petice a vládní Křesťanskosociální unií (CSU) musí začít příští týden. O výsledku jejich jednání pak budou voliči rozhodovat v referendu později v letošním roce. Poslední německé studie upozorňují, že počet létajících druhů hmyzu za posledních 30 let klesl téměř o 80 %. V případě zpěvných ptáků vyhynulo za uplynulé desetiletí 15 % druhů. Podobné snížení biodiverzity pozorují vědci i v dalších evropských státech.

 • Na Srí Lance hledají popravčí, země se připravuje na znovuzavedení trestu smrti oběšením

  14. únor 2019
  Šibenice

  Srílanská vězeňská služba hledá dva katy. Země totiž začne během následujících dvou až tří měsíců znovu uplatňovat popravy oběšením. Podle prezidenta Maithripaly Siriseny se budou takové tresty týkat zločinců odsouzených k trestu smrti za drogové delikty.

  Inzerát zveřejněný v místních novinách Daily News poptává muže ve věku 18 až 45 let. Má jít o „duševně a mentálně silné“ Srílančany s „vynikající morálkou“. Jak píše agentura Reuters, měsíční plat je v přepočtu 4 666 korun, což je z hlediska státního zaměstnance nadprůměrný plat. „Nikdy nevíme, jestli vláda trest smrti obnoví. Chceme ale přijmout dva popravčí, abychom obsadili volná místa a byli připravení na situaci, kdy by vláda chtěla popravit obchodníky s drogami,“ říká mluvčí vězeňské služby Thushara Upuldeniya s tím, že příští měsíc pozve úřad uchazeče o práci na pohovor. Podle mluvčího je teď nejméně 25 lidí odsouzených za drogové zločiny, včetně dvou dealerů, kterých by se poprava mohla týkat. Srí Lanka popravila vězně naposledy v roce 1976. Poslední kat přitom ze své práce odešel teprve nedávno – v roce 2014. Za svou kariéru nikoho nepopravil a zaměstnání opustil prý kvůli stresu, který zažíval poté, co vůbec poprvé viděl šibenici. Vězeňská služba najala loni ještě jednoho popravčího, ten se ale v práci nikdy neukázal. Srílanský prezident Sirisena se k plánu obnovit popravy inspiroval během své nedávné návštěvy Filipín. Tamní prezident Rodrigo Duterte po zvolení do úřadu v roce 2016 zahájil brutální boj proti drogám. „Žádám organizace pro lidská práva, aby proti tomuto rozhodnutí neprotestovaly, protože je součástí snahy dostat pod kontrolu drogovou hrozbu a činnost podsvětí na Srí Lance,“ apeloval nepopulární prezident, kterého čeká v roce 2020 těžký boj o znovuzvolení hlavou státu. K rozhodnutí dospěl i přesto, že na prosincovém zasedání Valného shromáždění OSN se rekordních 121 států vyslovilo pro ukončení uplatňování trestu smrti.

 • Deska roku 2018 putuje pohraničníkům Povodí Ohře, objevem roku je rapper a producent Bílej kluk

  13. únor 2019
  Povodí Ohře

  Osmý ročník hudebních cen Vinyla už zná své vítěze, vyhlášení proběhlo během koncertu v pražském Lucerna Music Baru.

  Nejlepší deskou roku 2018 podle hudebních kritiků v porotě cen Vinyla je eponymní album západočeských harcovníků Povodí Ohře. Objevem roku se pak stal pražský producent Bílej kluk, počin roku připadl nezávislé komunitní platformě ZVUK, sídlící ve Vršovicích, jejíž součástí je i projekt Synth Library. „Během necelého roku a půl svého fungování si nezávislá komunitní platforma ZVUK našla pevné místo nejen na kulturní mapě Prahy, ale celé České republiky. ZVUK svými aktivitami podporuje vzdělávání, tvůrčí dialog a realizaci projektů v oblasti elektronické hudby a zvukového umění, nabízí kurzy, workshopy a přednášky, ale také cestu za novými formami komunikace a chování,“ shrnul důležitost komunitní platformy hudební publicista Michal Pařízek.

  Objevem roku se stal producent Bílej kluk, působící i v jednom z dalších nominovaných projektů BCAA System. Podle Karla Veselého si Vinylu zaslouží především pro své divoké koláže post-klubové hudby smíchané z tučných beatů, hlášek z japonského anime, kosmických synth-riffů a jeho éterického vokálu. Kreativnímu kvasu na domácí scéně se vymyká svým smyslem pro výstřednost a precizností. „Dekonstrukce trapu, vesmírné techno, postinternetový illbient, sound design – pražský producent Bílej kluk je výjimečným producentským talentem, který už přesáhl žánrovou komunitu na internetu,“ okomentoval jeho práci.

  Cenu za desku roku si do rodného Chebu odvezli Povodí Ohře. Soupeřili o ni ještě s kapelami Tomáš Palucha a jejich deskou Čaro a s projektem Čáry života. Síla Povodí Ohře, kteří ohýbají punk a temné country, tkví podle hudebního publicisty Miloše Hrocha, který cenu předával, především v postavě zpěváka Sisiho: „Může to znít přehnaně, ale charismatický frontman Sisi jde se svou sebedestruktivní lyrikou a komplikovanou spiritualitou ve stopách domácích ‚prokletých‘ básníků jako Filip Topol. Jeho temné charisma, jak si z reakcí recenzentů a publika sám utahuje, se projevilo v časem prověřených kapelách jako Esgmeq nebo Skupina Štěstí a teď Povodí Ohře.“

  Oceněním pro vítěze byl již klasicky vinyl. Tentokrát se jeho podoby ujal konceptuální umělec Tomáš Vaněk, významný představitel generace 90. let a v současné době rektor Akademie výtvarných umění v Praze. Obálka je koncipovaná jako reflexivní přesmyčka na téma vítězství a jeho významu. Díky osobnímu pojetí je tak poprvé celá limitovaná edice kus od kusu originálem. Jako už tradičně proběhlo předávání v Lucerna Music Baru, kde vystoupily nominované kapely Market, Čáry života a Tomáš Dvořák alias Floex s britským producentem Tomem Hodgem a virtuálním orchestrem.

 • V Amsterdamu mají devítiletou cyklostarostku. Lidé podle ní mají víc jezdit na kole

  13. únor 2019
  holka na kole

  Devítiletá Lotte je dětskou starostkou cyklistiky v Amsterdamu, hlavním evropském městě právě tohoto druhu dopravy. V místní soutěži jí tento post vyhrály nápady, jak udělat dětskou cyklistiku zábavnější a bezpečnější.

  Přišla s plánem dát dětské kolo do výběru mezi běžná kola pro dospělé v půjčovně u vlakové stanice, kudy s rodiči často projížděli. Lotte ale chce svoji působnost rozšiřovat. „Tři největší problémy pro nás, dětské cyklisty, jsou auta, turisté a skútry. Auta zabírají příliš mnoho místa na silnicích, turisté se na kolech pohybují nepředvídatelně a skútry vás pořád předjíždějí,“ vysvětluje Lotte problematiku tamní dopravy pro britský deník The Guardian. A dodává, že když se dítě ocitne na křižovatce, kde ze všech čtyř stran vyjíždí tramvaj, a má se rozhodovat, kdy a jak pojede, je to hodně stresující situace. Chce proto malovat značky upozorňující děti na možná nebezpečí, která jim při jízdě na kolech hrozí. Plánuje také sejít se se starostou města a prodiskutovat další zlepšení, která spolu s ostatními dětmi vymyslela. „Jeden z našich požadavků je jízdní park, kde by se děti mohly pohodlně učit jezdit na kole. Momentálně se to musíme učit na ulici, kde bývá dost rušno. Mohla by také vzniknout aplikace, která by děti naučila pravidla silničního provozu pro cyklisty. Máme totiž dojem, že mnozí je vůbec neznají.“ Přestože se v Amsterdamu podle výpočtů vyskytuje více kol než samotných obyvatel – 881 000 –, ostatní doprava je tu stále příliš frekventovaná, Lotte chce proto svými kampaněmi přilákat více dětí k využívání kol. Protože když se to teď naučí, budou na nich jezdit i v dospělosti. „I proto post dětského cyklostarosty vznikl,“ říká Katelijne Boerma, cyklostarostka za dospělé z organizace BYCS, která celý starostovský program řídí. „Lotte učí děti, já jejich rodiče.“