Nikdy není pozdě na dobré rozloučení, popisuje Blanka Javorová ze spolku Ke kořenům

6. listopad 2023

Největší audioportál na českém internetu

Pro individuální rozloučení Blanka doporučuje napsat svým zemřelým dopis | Foto: Spolek Ke Kořenům, ©

Jak se dobře rozloučit se zemřelými a připravit se na svou smrt? Proč je v Česku tolik kremací bez obřadu? V čem je kremace ekologickým nebezpečím? A jak vypadá posmrtný aktivismus? Poslechněte si Hergot!

Podzim je časem zpomalení, barevných listů, ale také vzpomínání na zemřelé. Tento týden jsme slavili tak zvané Dušičky a do Hergot!u přijala pozvání Blanka Javorová, která je jednou ze zakladatelek spolku Ke kořenům. Ten už téměř 10 let organizuje alternativní a jedinečné obřady posledního rozloučení a zasazuje se o ekologické a svobodnější pohřbívání.

Blanka Javorová se v oblasti pohřbívání pohybuje už nějakou dobu a mohla proto zhodnotit, jak se Češi ke smrti a pohřbívání vztahují. „My jsme teď v České republice v situaci krize pohřebních rituálů. Udává se, že v Praze je až 80 % pozůstalých, kteří neudělají žádné poslední rozloučení.“ Podle Blanky se ale zároveň Češi začali v poslední době ve velké míře zajímat o smrt a dobré umírání.

Proto je podle Blanky důležité, aby lidé svá poslední přání sdíleli s blízkými. Sama má například na ploše počítače složku o svém pohřbu a vytvořený playlist s hudbou na své poslední rozloučení. Ne všichni ale měli, nebo mají možnost se se svými blízkými dobře rozloučit. Blanka i těm dává naději: „Mně přijde, že nikdy není pozdě na dobré rozloučení. Poslední rozloučení se dá udělat i dodatečně. Setkáváme se s tím, že lidé i po pěti letech udělají vzpomínkovou slavnost.“ Pro individuální rozloučení Blanka doporučuje napsat svým zemřelým dopis.

Jak otevřít téma posledního rozloučení se svým blízkým? Co všechno spolek Ke kořenům pozůstalým i veřejnosti nabízí? Jak vypadá luční hřbitov nebo pohřební ateliér? A jak vypadá ekologická rakev? Dozvíte se v Hergot!u

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.