Kratom se přesunul z šedé zóny na pulty. Co lidem přináší?
Projdete kolem hloučku středoškoláků a zelený prášek leží opodál. Hořké drcené listy stromu Mitragyna speciosa, po zpracování označované jako kratom, se staly v Česku populární. Stimulační, analgetické a euforizující účinky využívají lidé pro zábavu, práci i sport. Co je kratom, jaká má rizika a jak ho užívat bezpečně? Odpovídá Roman Hloušek, psychoterapeut z organizace Renadi.
Co je kratom za látku a co s lidmi dělá?
Jedná se o přírodní látku, která pochází ze stromu Mitragina speciosa, jenž se nachází zejména v jihovýchodní Asii. Kratom jako produkt se připravuje z listů tohoto stromu nejčastěji do podoby nápoje nebo kapslí, které mají svoje specifické psychoaktivní účinky. My se s tím v našich končinách můžeme setkat nejčastěji ve formě velmi jemného zeleného prášku, který třeba může připomínat zelený ječmen. A to jsou vlastně ty usušené listy rozemleté na tento prášek. Když bychom sledovali kratom jako prodejní produkt, tak najdeme rozdělení na zelený a červený. Jeden typ je fermentovaný a druhý jen usušený a rozemletý a v obou dvou je jiný poměr dvou zásadních látek, tedy Mitragynin a 7-hydroxymitragynin.
Jaké účinky při požití lidé prožívají? Co to s nimi dělá psychologicky?
Samozřejmě záleží na tom, kolik toho užijeme. V menším množství to má spíše stimulační účinky, podobně jako stimulační drogy. Zde zahraniční literatura používá termín „cocain like“ tedy „podobné kokainu“. Pokud však kratom užijeme ve větším množství, tak má spíše sedativní, uklidňující účinky. V zahraniční literatuře potom „heroin like“ tedy „podobné opiátům nebo heroinu“. To, že jedna látka funguje v určitém množství jinak než v jiném, je obvyklé. Nejrozšířenější droga v Česku – alkohol – dělá to samé, protože v určitých dávkách může lidi stimulovat k aktivnější komunikaci. A pokud to s alkoholem přeženou, tak jejich psychomotorika, ať už jemná, nebo hrubá, slábne, nebaví se atd. S kratomem je to stejné.
Dá se říct, proč kratom lidé berou? A lze ty fenomény, ty stavy nějakým způsobem nahradit?
Velký rozdíl je v tom, když kratom lidé začali brát na začátku, když teprve vstupoval na český drogový trh, a teď, když je o jeho pozitivech i negativech dostupné mnoho informací. Samozřejmě je to spojené i s líbivým marketingem a reklamou, protože ta látka sama o sobě vypadá zdravě. Pochází z přírodní rostliny, tak tam přeci nemůže být nic závadného, říkala tehdy reklama. Nebo také, že přirozeně stimuluje, zlepšuje náladu a je bezpečnější než jiné tradiční drogy u nás. Hodně lidí to tedy začalo užívat jako doplněk stravy pro lepší náladu a více energie.
Doteď pro kratom nebyla žádná zákonná úprava, která by regulovala standardy jako třeba ve farmacii nebo potravinářském průmyslu. Jak to ovlivňuje bezpečné užívání?
Máme štěstí, že se o tom bavíme zrovna teď, kdy vstupuje v platnost nová zákonná úprava o psychosomatických látkách, která kratom přísně reguluje. Nebude možný prodej v automatech, samoobsluhách ani večerkách, nebude možná reklama. Bude možné ho koupit pouze na doklad. Výrobci budou povinni uvádět složení a doporučené dávkování. Tím už se dostáváme k všeobecně bezpečnějšímu užívání. A bezpečnější to bude i z hlediska, že k tomu nebudou mít přístup všichni a že bude procházet i nějakou standardní kontrolou českých úřadů, aby opravdu neobsahoval to, co by obsahovat neměl.
Jak člověk pozná, že má s kratomem problém?
Řekl bych, že jako u většiny látek. Užívá ho každý den a stává se středobodem jeho života. Nebo mu to třeba už i jeho okolí začne dávat najevo. Lidé, se kterými jsem mluvil, jejichž užívání lze označit za rizikové, mluvili často o psychických propadech, pocitu prázdna, ztrátě smyslu života, podrážděnosti, nebo dokonce rysech paranoii.
Poslechněte si celý rozhovor o kratomu.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.