Nová cena upozorní na zvukové inovátorky, nese jméno spoluzakladatelky BBC Radiophonic Workshop

10. květen 2017

„Je opravdu trapné si přiznat, že v roce 2017 je to stále bitva, kterou musíme bojovat,“ řekl o cenách upozorňujících na zásluhy žen na poli hudby a zvuku jeden z organizátorů. Ocenění nese jméno po skladatelce Daphne Oram, spoluzakladatelce BBC Radiophonic Workshop – inovátorské skupiny, která měla na starost zvukové efekty pro rozhlas nebo soundtrack k populárnímu britskému seriálu Dr. Who. Oram Awards rozdělí mezi několik vybraných žen finanční odměnu ve výši 5 tisíc liber. V porotě zasedne zpěvačka Róisín Murphy nebo producentka Mandy Parnell, která spolupracovala s Jamiem xx na jeho poslední desce In Colour či s pionýrem současné elektronické hudby Aphexem Twinem na albu Syro. O vítězkách prvního ročníku Oram Awards se dozvíme víc na stránkách organizace PRS Foundation v sobotu 3. června, kdy se uskuteční slavnostní ceremoniál. „Jedním z nejvýznamnějších aspektů původního oddělení BBC Radiophonic Worskhop je to, že zde poprvé ženy dostávaly šanci v oboru tradičně dominovaném muži,“ komentoval dál Matthew Herbert, skladatel a kreativní ředitel obnovené skupiny The New BBC Radiophonic Workshop, která funguje online na webových stránkách BBC v rámci sekce Arts. Ceny mají uchovat odkaz Daphne Oram a jejích současnic a zároveň podpořit současnou generaci někdy opomíjených hudebních inovátorek.

autor: Miloš Hroch
Spustit audio
 • V Evropě roste obliba kolumbijského „růžového kokainu“

  9. prosinec 2022
  Droga tusi (známá také jako růžový kokain)

  V Kolumbii vznikla nová droga – jde o směs ketaminu, MDMA a růžového potravinářského barviva. Mezi uživateli je známá jako „tusi“, protože obsahuje psychedelickou látku 2CB. Policie ji označuje jako růžový kokain a stále častěji ji zabavuje ve Španělsku a dalších částech Evropy.

  Tusi je podle serveru Vice populární hlavně u mladých drogových dealerů v Kolumbii – tam je dokonce pátou nejoblíbenější drogou. K dostání je ale i v dalších jihoamerických zemích, jako je Argentina, Venezuela nebo Chile.

  Růžový prášek obvykle voní po jahodách a kvůli barvě ho dealeři prodávají mnohem dráž než klasický kokain. S tím přitom nemá mnoho společného  tusi obsahuje různé poměry ketaminu a MDMA doplněné o kofein nebo pervitin.

  Šíření tusi tak potvrzuje výraznou změnu v celosvětové nabídce drog. Od rostlinných látek, jako je konopí, kokain nebo heroin, se uživatelé přesouvají k syntetickým drogám z laboratoří. Jejich výroba je sice levnější, účinky jsou ale nepředvídatelné a jejich užívání mnohem častěji vede k úmrtí.

  V posledních třech letech zájem o růžový kokain skokově narostl i v Evropě. Průzkum mezi rekreačními uživateli drog ve Španělsku ukázal, že každý pátý člověk v posledním roce látku vyzkoušel.

  Ze zprávy OSN o nárůstu nelegálního obchodu s ketaminem vyplývá, že letos tusi užívali návštěvníci na hudebním festivalu ve Velké Británii a také v Rakousku a Švýcarsku. Vůbec největší zásilku drogy  celkem 13 kilogramů  pak policisté odhalili v létě na ostrově Ibiza.

 • Novináři New York Times poprvé za 40 let stávkují. Požadují vyšší mzdy a práci z domova

  9. prosinec 2022
  Budova The New York Times

  Stovky novinářů a zaměstnanců deníku New York Times vyhlásili jednodenní stávku. Stěžují si na nízké mzdy, vedení vydavatelství se navíc od roku 2021 nedokáže s odbory domluvit na nových pracovních smlouvách. Jde vůbec o první stávku v tomto deníku za více než 40 let.

  Jednání trvalo přes 12 hodin, obory a vedení společnosti se ale neshodly na zvýšení mezd a práci z domova. Ve středu večer odbory na Twitteru oznámily, že dohody nebylo dosaženo. „Byli jsme připraveni pracovat tak dlouho, jak bude třeba k dosažení spravedlivé dohody,“ stojí v prohlášení organizace. „Ale vedení odešlo od stolu pět hodin před koncem.“ Novináři proto vyhlásili jednodenní stávku. „Chceme dohodu. Všichni máme věci, které bychom dělali raději. Zároveň ale vím, že pokud máme čtenářům přinášet kvalitní články, potřebujeme lepší pracovní podmínky," říká politický redaktor Nick Confessore.

  Hlavním sporným bodem je podle deníku The Guardian zvýšení mezd - zatímco odbory požadují nárůst o 5 %, vedení společnosti nabídlo jen 2,8 %. „To je nepřijatelné v době, kdy máme tak vysokou inflaci. Vzhledem k velkým ziskům, kterých New York Times jako společnost dosahuje, je navýšení o necelá 3 % nepřijatelné,“ vysvětluje redaktorka domácího zpravodajství Dana Goldstein.

  Dodává, že změnit by se měla i výše minimálního platu, který je zhruba 45 000 dolarů ročně. „V New Yorku –⁠ nejdražším městě na světě –⁠ to rozhodně není plat, který zaručí dobrou životní úroveň. Některým kolegům se například za poslední rok zvedl nájem o desítky procent.“

  Odbory proto požadují navýšení minimálního platu na 65 000 dolarů. Nová smlouva by měla zaměstnancům taky zaručit práci z domova, pokud to jejich funkce umožňuje. New York Times v posledních letech zažil i jiné, kratší protesty. Naposledy stávkovali technologičtí pracovníci půl dne v srpnu, kteří tvrdili, že dochází k nekalým pracovním praktikám.

 • Obyvatelé Jižní Koreje omládnou, země mění metodu počítání věku

  9. prosinec 2022
  korejský chlapec, malý Korejec

  Odpovědět na otázku „Kolik je vám let?" může být v Jižní Koreji poměrně složité – země má totiž hned několik způsobů, kterými stáří svých obyvatel počítá. Například podle tradičních zvyků se dítě narodí už ve věku jednoho roku a každý 1. leden se mu přidává další rok. Vláda chystá systém sjednotit a přijmout mezinárodní normy, které počítají věk od skutečného dne narození. Díky této změně budou obyvatelé o jeden nebo dokonce dva roky mladší.

  Odlišný systém existuje pro výpočet věku za účelem pití alkoholu, kouření nebo splnění vojenské povinnosti, to se děti rodí s věkem nula a vždy 1. ledna se jim přičítá další rok. V některých oficiálních dokumentech ale Jihokorejci používají taky mezinárodní normu, která se používá i v Česku  při narození je věk nula a další roky se přičítají ke každým narozeninám.

  Metody jsou poměrně komplikované, a tak se vláda rozhodla od června příštího roku zavést jen jeden mezinárodní systém. „Jsem za změnu ráda. Pamatuji si, jak se na mě cizinci nechápavě dívali, když mi dlouho trvala odpověď na otázku, kolik mi je let,“ vysvětluje úřednice Čong Da-eun pro deník The Guardian.

  Původ odlišných systémů není jasný. Jedna z teorií říká, že se zohledňuje doba strávená v děloze  devět měsíců se zaokrouhluje na dvanáct, a proto je dětem při narození automaticky jeden rok. Roli může hrát i starověký asijský číselný systém, který podle vědců nepoužíval číslovku nula. Podle další teorie v dávné minulosti Korejci pro zjednodušení ignorovali skutečný den svého příchodu na svět a „narozeniny“ oslavili vždy na začátku nového roku.

 • Krize mužské plodnosti. Počet spermií můžou ovlivňovat chemikálie i strava

  8. prosinec 2022
  sperma - spermie

  V nedávno zveřejněné studii tým vědců upozornil, že celkový počet spermií za posledních padesát let klesnul o 62,3 procent a jejich počet se bude pravděpodobně i nadále snižovat. Na tento významný pokles může mít vliv třeba životní styl, ale i používání plastů nebo různých chemických látek, píše server Euronews.

  Ačkoliv se autoři studie o klesajícím počtu spermatu, profesoři Hagai Levine a Shanna Swan, primárně nezabývali příčinami tohoto jevu, oba v souvislosti s kvalitou spermatu významně akcentovali roli životního stylu a chemických látek vyrobených člověkem, které jsou v současném světě již téměř všudypřítomné. Třeba i proto, že nejen výrobky každodenní potřeby, jako třeba čisticí prostředky nebo kosmetika, ale i významná část potravin, je balená v plastech.

  Problematické jsou zejména některé chemické látky, které se pro výrobu plastů běžně používají. Jsou jimi například ftaláty nebo takzvaný bisfenol A (neboli BPA). Obě tyto látky mohou narušovat lidský hormonální a reprodukční systém, a to hlavně v prenatálních vývojových stádiích. Chemické látky mohou mít vliv především na produkci testosteronu, který je v prvním trimestru těhotenství nutný pro správný vývoj varlat a penisu mužského zárodku.

  Odborníci na reprodukci rovněž zdůrazňují, že na počet spermií má vliv i celkový životní styl, který se za posledních 50 let významně proměnil. V současnosti totiž čelíme nárůstu obezity populace, je stále více častý sedavý způsob života, svůj vliv má ale i stres nebo užívání alkoholu nebo drog.

  Určitá prevence proti závratnému snižování počtu spermií může být však poměrně jednoduchá a může se s ní začít u naprosto základních věcí, jako je třeba dodržování zdravějšího životního stylu a lpění na dobré životosprávě. „Může to znít nudně a otřepaně, ale vyvážená strava se spoustou čerstvé zeleniny a ovoce a nízkým množstvím zpracovaných potravin je zdaleka to nejlepší, co mohou lidé dělat,“ radí profesor Richard Sharpe z Centra pro reprodukční zdraví Edinburské univerzity.

 • Jak velký by udělaly kráter a kolik lidí by zabily? Aplikace simuluje dopad asteroidů na Zemi

  8. prosinec 2022
  Z aplikace Asteroid Launcher

  Důsledky, jaké by měl dopad asteroidu na povrch naší planety, simuluje aplikace Asteroid Launcher. Uživatelé si v ní mohou vyzkoušet shodit libovolně velký vesmírný kámen na jakékoliv místo na Zemi. Aplikace poté ukazuje, co všechno by dopad vesmírného tělesa znamenal, kolik lidí by zabil nebo co by nám a okolní přírodě způsobily doprovodné efekty takového dopadu, píše server Vice.

  Interaktivní simulátor nabízí hned několik variant. Lze si v něm vybrat nejen materiál asteroidu, velikost, ale také jeho rychlost nebo úhel, pod kterým bude dopadat. Těleso pak může být sesláno na jakékoliv místo na Zemi, a to díky propojení s Apple Maps, které pracují se satelitními záběry planety Země. Aplikace poté ukáže, jak moc by byl dopad vesmírného tělesa ničivý. Díky vizualizacím je také možné sledovat další následky – třeba sílu rázové vlny, výbuchů nebo zemětřesení, které by dopad doprovázely.

  Projekt Asteroid Launcher vytvořil vývojář Neal Agarwal, který má ve svém portfoliu řadu aplikací jako například vizualizaci hloubky moře, velikosti planet nebo také simulátor, ve kterém může uživatel fiktivně utrácet peníze Billa Gatese.

  „Rád si v hlavě přehrávám katastrofické scénáře, a tak jsem vždycky chtěl vytvořit nástroj, který by mi pomohl vizualizovat následky nějaké velké přírodní katastrofy. Asteroidy jsou dobrou volbou, protože důsledky jejich dopadu jsou opravdu široké,“ říká Agarwall o vzniku simulátoru. Navíc si myslí, že by jeho aplikace mohla pomoci lidem lépe pochopit některé vesmírné programy, které se zabývají ochranou planety Země před dopadem asteroidů – například misi NASA DART.

 • Lana Del Rey vydá v příštím roce nové album. Posluchače přenese zpět do jižní Kalifornie

  8. prosinec 2022
  Lana Del Rey

  Americká zpěvačka Lana Del Rey oznámila vydání svého devátého studiového alba, které ponese název Did You Know There's a Tunnel Under Ocean Blvd. Spolu s oznámením zpěvačka zveřejnila i stejnojmenný titulní singl nové desky. Celé album by mělo vyjít 10. března 2023, informuje server Dazed.

  Del Rey podle Dazed navazuje na svou „tradici“ a již v názvu nové desky pravděpodobně odkazuje na Erica Claptona a jeho druhé sólové album 461 Ocean Boulevard z roku 1974. Atmosférou by se tedy zpěvačka měla opět vracet do jižní Kalifornie, na jejíž ikonografii vystavěla třeba své kritikou uznávané album Norman Fucking Rockwell! z roku 2019.

  Spolu s oznámením připravovaného alba zpěvačka zveřejnila i jeho titulní singl. Ten představuje pomalou a truchlivou klavírní baladu doplněnou o hutné „starohollywoodské“ smyčce. Skladba má téměř pět minut a Del Rey v ní podle Los Angeles Times pravděpodobně vzpomíná na starý a dávno zapomenutý pěší tunel postavený v roce 1927 ve stylu art deco, který leží pod Ocean Boulevard na Pine Avenue na kalifornské Long Beach.

  Na albu zpěvačka opět pracuje s producentem Jackem Antonoffem, se kterým v minulosti spolupracovala třeba na desce Norman Fucking Rockwell! nebo na kritiky oceňované nahrávce Chemtrails Over the Country Club z minulého roku. Antonoff se podílel i na dalších zpěvaččiných projektech, mimo jiné třeba na její audio básnické sbírce Violet Bent Backwards over the Grass.

  Dalšími spolupracovníky Lany Del Rey jsou například Mike Hermosa, Drew Erickson, Zach Dawes a Benji. Mezi hostujícími umělci by se pak na desce měli objevit Tommy Genesis, Father John Misty, Judah Smith, kapela Bleachers, Jon Batiste nebo SYML.

 • Pařížská radnice využívá odpadní vodu k vytápění škol, tělocvičny i plovárny

  7. prosinec 2022
  kanalizace

  Pařížská radnice 10. obvodu našla nové využití pro odpadní vody a rozlehlou podzemní kanalizační síť. Odtékající voda ze sprch, záchodů nebo myček nádobí nově slouží k vytápění tří škol, tělocvičny a plovárny pro děti. Zajišťuje to tzv. výměník tepla.

  Jedná se asi o centimetr silnou desku zabudovanou do stěny. Při kontaktu s ní voda „uvolňuje své teplo, které je přenášeno do dvou tepelných čerpadel instalovaných v budovách“, vysvětluje Damien Balland, vedoucí oddělení inovací a energetické účinnosti města Paříže. Teplota odpadní vody je v zimě zhruba 13 stupňů a v létě okolo 20 stupňů Celsia.

  Šedesátimetrový výměník vyšel na dva miliony eur (48,6 milionu korun) a z něj získaná energie pokryje 60 procent energetických potřeb pěti zmíněných budov. Vedení pařížského 10. obvodu chce v budoucnu stejnou technologii rozšířit pro vytápění i dalších budov. Ve Francii už funguje zhruba dvacítka obdobných projektů.

 • Naučná hra o dějinách českého pohraničí Svoboda 1945: Liberation je nejlepší hrou roku

  7. prosinec 2022
  Českou hrou roku 2022 je Svoboda 1945: Liberation

  Ocenění Česká hra roku 2021 dostal naučný historický titul Svoboda 1945: Liberation z dílny Charles Games. Odbornou porotu hra zaujala svým citlivým zpracováním složitého historického tématu, hráči v ní totiž prozkoumávají skutečné dějiny českého pohraničí, píše server Czechcrunch.

  Hra Svoboda 1945: Liberation zvítězila díky svému autentickému vykreslení divoké doby osvobození, poválečného odsunu i následné kolektivizace. Cenu v úterý 6. prosince převzal jeden z vývojářů Charles Games Vít Šisler. „Chtěl bych poděkovat historičkám a historikům z Akademie věd, které opustili svoje ‚bezpečné‘ prostředí akademické práce a vrhli se s námi do pro ně neznámých vod,“ řekl na slavnostním vyhlášení.

  Ocenění 12. ročníku soutěže získaly i třeba Euro Truck Simulator 2, hororová Happy Game nebo historická budovatelská strategie Nebuchadnezzar. Loňský rok byl pro české videohry rekordní. Domácí herní společnosti zaznamenaly celkový obrat přesahující sedm miliard korun, což je nárůst o třetinu a mnohem víc, než vývojáři původně předpokládali.

 • Ve Velké Británii spustili první linku důvěry pro oběti sexuálního násilí

  7. prosinec 2022
  dívka s telefonem, mobil, telefon

  V Anglii a Walesu byla spuštěna první linka pro pomoc obětem sexuálního násilí. Fungovat má 24 hodin denně 7 dní v týdnu a lidé se na ni můžou obrátit v případě, když se potřebují někomu svěřit. Sociální pracovníci jim také pomůžou s propojením s dalšími orgány, píše britský server BBC.

  „Nezáleží na tom, kdy a kde se to stalo, jsme tu pro vás,“ říká Jayne Butlerová, výkonná ředitelka organizace Rape Crisis England and Wales. „Pokud se na nás obrátíte, vždy vás vyslechneme a budeme vám věřit. Nikdy vás nebudeme soudit.“ Lidé můžou s vyškolenými poradci mluvit po telefonu nebo prostřednictvím online chatu.

  Podle britského ministerstva spravedlnosti zažije sexuální napadení nebo znásilnění nejméně jedna žena ze čtyř a jeden muž z dvaceti. „Zajistit obětem znásilnění a sexuálního zneužívání podporu, kdykoli ji potřebují, je nejen správné, ale pomůže nám to také dostat více pachatelů před soud,“ dodává šéf resortu Dominic Raab.