Nového Wolfensteina nezachrání ani mladá krev

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ze hry Wolfenstein: Youngblood

Sérii Wolfenstein už pomalu táhne na čtvrtý křížek, takže se není čemu divit, že její mateřská společnost Bethesda má určité tendence ji nějakým způsobem osvěžit. V nejnovějším díle s přídomkem Youngblood si tedy nezahrajete za veterána B. J. Blazkowicze, nýbrž za jeho dcery – dvojčata. Povedlo se Bethesdě tohle vytržení z letargie v alternativní historii?

Dosavadní díly Wolfensteina zatím vždy naplňovaly klasický model power fantasy – silné zbraně, ještě silnější muži a spousta přepálené akce proti nacistické okupaci, která v téhle verzi světa byla úspěšná. Youngblood jde ale naproti trendům, a to nejen ženskými hrdinkami, ale také tím, že si nového Wolfa nezahrajete jinak než v kooperaci. Lidského parťáka sice můžete nahradit počítačem ovládanou sestrou, pořád se ale tak nějak počítá s tím, že na likvidaci nacistů budete dva. Nepřátelé sice nejsou kdovíjak inteligentní, zato mají spoustu zdraví a mnohdy je nezabije ani celý zásobník z rotačního kulometu. Což zamýšlenou imerzi trochu rozbíjí.

Okupovaná Paříž 80. let minulého století je zvráceným způsobem vlastně krásná, ale poněkud prázdná a v duchu kooperativních her se počítá s tím, že mise budete donekonečna opakovat a do nenápaditých lokací se vracet. Počítá s tím i nový RPG systém, kde si můžete, respektive musíte, vylepšovat schopnosti sester Blazkowiczových. I to je spíš krokem stranou – už nezáleží na tom, jak nadupanou zbraň nějakou náhodou najdete, ale na nudných čísílkách a statistikách. Ani příběhově Wolfenstein: Youngblood příliš neoslní, se svým nejemotivnějším momentem se vytasí prakticky hned na úvod a pak už nemáte moc důvodů se nějakému vyprávění věnovat. Namísto epické destrukce čtvrté říše nám MachineGames naservírovali spíš nudnou nastavovanou kaši, která v záplavě kvalitnějších kooperativních stříleček právem zapadne.

Proč je v nacistické Paříži až nepřirozené ticho? Je hraní ve dvou na jedné klávesnici jediný správný způsob, jak hrát Wolfensteina? A co by Jarda dělal raději, než hrál Youngblood? Poslechněte si jubilejní 150. Quest a dozvíte se víc!