O devadesátkách se mluví hodně, ale romský pohled na ně tady chyběl. Novinář Banga v nové knize popisuje dospívání na Žižkově
„Když si to člověk znovu prožije, tak to nic příjemného není. Hlavně, když máte pocit, že se toho za těch 20 nebo 30 let moc nezměnilo. Někam jsme se určitě posunuli, ale ne všude,“ popisuje Patrik Banga návrat do těžších momentů svého dětství, na které vzpomíná v nové knize Skutečná cesta ven. Jeho dospívání bylo poznamenané rasovou diskriminací i policejní šikanou, ale jak sám říká, na Žižkově byl a vždycky bude doma.
Svou knihu autor popisuje zejména jako záznam doby. „O devadesátkách se hodně mluví – jsou takové idealizované. Ale náš, romský, pohled nebyl moc vidět, natož aby se dal přečíst. Myslím, že jsme zaplnili tu díru, která tady chyběla,“ dodává.
Čtěte také
Kromě kroniky svého domovského Žižkova v publikaci ukazuje i širší obraz české společnosti a školství v devadesátých letech. „My jsme si tady vychovali generaci lidí, kteří jsou závislí na sociálních dávkách, protože nic jiného nezbylo. Šlo to ruku v ruce – nemohli se ani vzdělávat, ani zajišťovat vlastní potřeby.“
Knize ale nechybí ani humorné momenty, například z uprchlického tábora v Černé hoře, kde autor pomáhal jako humanitární pracovník a kde poprvé ochutnal kvalitní kávu v domě romského krále. „V životě jsem neseběhl dvě patra tak rychle. Když jsem jim potom ukázal našeho žižkovského turka, tak ho plivali po zemi, protože ho nebyli vůbec schopni pozřít. Ale dodnes jsem jim vděčný, že mě naučili pít dobré kafe.“
Co je nejlepší na žižkovské architektuře? Došlo v českém školství od devadesátých let ke zlepšení integrace etnických menšin? Jak vznikla romská ghetta na severu Čech? Vychází u nás současně romská literatura? A jaká je skutečná cesta ven ze škatulek a předsudků? Poslechněte si celý rozhovor s novinářem, spisovatelem a hudebníkem Patrikem Bangou.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka