O historii, která mizí před očima s arabistkou Lenkou Hrabalovou

6. březen 2023

Nová kniha „Dějiny v troskách“ arabistky, íránistky a cestovatelky Lenky Hrabalové popisuje, z jakých důvodů dochází na Blízkém východě k rychlému mizení kulturních památek. Jedním z nich je jejich cílené ničení.

Hrabalová se na destrukci památek dívá z ideologických, náboženských i majetkových pozic. Ptá se například, zda Islámskému státu v Sýrií a v Iráku šlo pouze o očištění islámu, nebo za jejich ničením viděli i nějaké finanční příležitosti.

Lenka Hrabalová

 „Je zajímavé, že v dobách Islámského státu a potom, když Turecko zabralo část severní Sýrie, skokově narostl prodej syrských starožitností na burzách v New Yorku,“ říká autorka knihy. 

V regionu jsou zároveň přítomné snahy památky chránit, často i za velmi nebezpečných podmínek. „Lidé je chránili vlastními těly. V Mali, Sýrií či Iráku dělali kolem nich kruhy, drželi se za ruce, aby tam nemohly bagry a buldozery,“ vysvětluje Hrabalová.

Poslechněte si nový Hergot!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.