Ó můj bože, je to tak intenzivní. Zemřel muž, který se rozplýval nad dvojitou duhou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Paul Vasquez_by_Gage_Skidmore.jpg

Možná to tak vždycky nevypadá, ale internet má rád šťastné lidi. V lednu 2010 umístil uživatel Hungrybear9562 tři a půl minuty dlouhé video, ve kterém se raduje z toho, že se na obloze objevila dvojitá duha. Za deset let ho vidělo skoro padesát milionů lidí a muž s občanským jménem Paul Vasquez se stal internetovou celebritou. 

Dával rozhovory do televize, zahrál si v reklamách a pokecal se Snoop Doggem. Dekádu jeho slávy ale ukončil patrně koronavirus, Paul Vasquez zemřel v polovině května ve věku 57 let.

Vasquez, přezdívaný Medvěd, se narodil v Los Angeles, pak nějakou dobu pracoval jako hasič, řidič náklaďáků nebo bojovník MMA. Poslední dekády ale žil na farmě v Kalifornii, asi šestnáct kilometrů od Yosemitského národního parku. Právě odtud spatřil a natočil v lednu 2010 dvojitou duhu, která ho proslavila. Popularitu zmíněného videa nastartoval na začátku července 2010 moderátor a komik Jimmi Kimmel, který ho nazval „nejvtipnějšími videem na světě“ a z jehož twitteru se pak šířilo dál. V polovině stejného měsíce video zremixovali vtipálci The Gregory Brothers, kteří Vasquezův extatický hlas prohnali softwarem autotune a stvořili hodně nečekaný popový hit. Ten ještě zvětšil jeho slávu.

„Lidé nepotřebují sex nebo drogy, aby si užívali přírody,“ říká Vasquez v rozhovoru ve show Jimmyho Kimmela v létě 2010 a dušuje se, že při natáčení byl úplně střízlivý. To je ale nakonec úplně jedno. Slyšet, jak si někdo užívá radost, je velmi nakažlivé, a proto video tak zabodovalo. Dvojitá duha se stala jedním z prvních obřích virálů, které měly doslova globální dopad a naznačily sílu internetových senzací.

Vasquez byl možná první virální celebritou a svoji popularitu si užíval na maximum. A na rozdíl od dnešních virálních hvězd netrvala příslovečných patnáct minut, ale déle. Zahrál si třeba v reklamě na internetové připojení, objevil se ve videu se Snoop Doggem a vznikaly i další remixy, které mu vydělávaly peníze. Videem s dvojitou duhou začíná komedie Millerovi na tripu z roku 2013 s Jennifer Annistonovou. Vasquez také dál natáčel videa ze své farmy a měl stálou internetovou komunitu.

Poslední roky jako kdyby se nicméně Vasquezovo štěstí trochu vyčerpalo. Měl problémy se zdravím, za což mohla nejspíš jeho nadváha a minulost bojovníka MMA. Navíc vloni na jeho dům spadl strom a on se musel z farmy odstěhovat. Poslední zpráva, kterou zveřejnil na internetu, byla, že se necítí dobře a jde si dělat testy na koronavirus. 11. května začala média psát o jeho smrti, detaily jsou ale pořád neznámé. Takto neslavně končí příběh muže, který natočil dvojitou duhu. Zůstane po něm video, které lidem vyčaruje úsměv na tváři, ať je jakékoliv počasí.

Poslechněte si Fenomem o autorovi virálního videa Double Rainbow a zjistíte, jak se před deseti lety rodily internetové senzace. Byl muž extaticky vykřikující ve videu střízlivý a o čem si povídali se Snoop Doggem. A proč ho tak vzrušil dvojitý cheesburger.