Očkování je bezpečnější než jet autem. Naše životy máme daleko méně pod kontrolou, než si myslíme

12. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy očkování, vakcinace, koronavirus, covid-19

„Popření je obranný mechanismus proti strachu nebo úzkosti, hraje to velkou roli,“ říká pro Balanc psychoterapeut, psycholog a lektor Tomáš Zuda. Očkování vakcínami proti onemocnění covid-19 je ve společnosti velké téma a rozděluje nás. Veřejná debata je plná emocí, informačního šumu, dokonce konspiračních teorií. Příklon k jednomu nebo druhému táboru se stává součástí naší identity a chybí nám vzájemné naslouchání. Jakou roli hraje v našem pandemickém životě strach?

„Když člověk nasedá do auta, měl by být zděšený, je to nejnebezpečnější situace, do které se běžně dostáváme.“ V rozhodnutí, zda se očkovat, je důležitá naše představivost. Když proděláme těžké onemocnění covid nebo známe někoho s vážnými následky, bude takové riziko pro nás více představitelné a spíše se očkovat necháme. Naopak v situaci, kdy máme třeba lehký průběh nebo nikoho s onemocněním neznáme, můžeme riziko nemoci podceňovat.

Ne každý má vzdělání a umí pochopit, co vyplývá z dat vědy, zejména medicíny. Jde o lidské životy, ale je to vlastně hra čísel na úrovni celé společnosti. Zde často představivost selhává.

Tomáš Zuda

„Nejvíce chybí naslouchání, v mnoha situacích. Někdy nelze udělat nic jiného, protože když se pustíme do sporu, roste agresivita.“ V debatě o vakcinaci jsou silné emoce, ale také urážení a chybí snaha pochopit lidi s odlišným názorem.

Bude-li část jednoho tábora říkat, že se neočkují jen hloupí, nezodpovědní, pak asi těžko dojde k nějakému dialogu. Pokud se na druhé straně objeví příklon k absurdním konspiračním teoriím, které nelze dokázat ani podložit relevantními důkazy, také se tím zavírá cesta k dialogu. Možnosti ale stále jsou.

Poslechněte se celý rozhovor o strachu z vakcín i koronaviru, strachu a kontrole nad životem.

autor: Petr Bouška
Spustit audio