Osudy Čechoslováků v sovětských lágrech

4. duben 2012

Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla nachystal na začátek jara mrazivou exkurzi do lágrového života v bývalém Sovětském svazu.

Výstavu Čechoslováci v gulagu tvoří silné svědectví vězňů, fotografie a artefakty z koncentračních táborů. O osudu československých občanů zavlečených do sovětských táborů přišli promluvit pracovníci Skupiny orální historie a autoři expozice Adam Hradilek a Jan Dvořák.

Společně nastínili zdlouhavé a úmorné cesty Čechoslováků zatčených na hranicích Sovětského svazu a vlečených v dobytčácích do často konečné stanice chladného severu. Tématem byly i konkrétní osudy těch, kterým se ze sovětského pekla podařilo dostat a dnešní stav jejich zapomenutých vězení na transpolární železnici.

autor: Jakub Krásný
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.