Otevřené setkání umělců v MeetFactory

17. prosinec 2012

Prahou každoročně prochází několik zajímavých mladých umělců ze zahraničí, kteří se sem přijíždí inspirovat, rozvíjet svoji práci a setkat se s názory odjinud. Můžete se s nimi setkat na výstavách, ale i na diskusích nebo přímo v jejich ateliérech. 18. prosince vás pozveme na večer výstav, diskusí a otevřených ateliérů v MeetFactory.

MeetFactory každoročně přivítá více než 20 zahraničních rezidentů, Futura zve přibližně 10 vybraných zahraničních jmen a vysílá také české umělce do zahraničí. A aktuálně se obě dvě smíchovské galerie rozhodly spojit a představit své rezidenty na společných veřejných prezentacích. První taková se odehraje toto úterý 18. prosince. Po diskusi tří vybraných rezidentů pak bude následovat večer otevřených ateliérů a také vernisáž nové výstavy v galerii Kostka.

V diskusi, která začne v 18:00, se představí rezidentka galerie Futura Chiara Fumai. Chiara pochází z jižní Itálie a momentálně žije v Miláně. Na rezidenci do Česka ji mimo jiné přilákala zachovalá funkcionalistická architektura v českých městech, jmenovitě třeba brněnská vila Tugendhat. V galerii Futura představí ukázky své aktuální práce na výstavě s názvem Follow This You Bitches. Ta začne posledním lednem a potrvá do 24. února. Pro umění Chiary Fumai je příznačný feminismus a dekonstruktivismus.

Chiara o výstavě říká: „Hlavní instalace je zaměřená na manifest S.C.U.M. od Valerie Solanas. Dále bude vystavená koláž, která je přípravou a podkladem k následným performancím, které budu dělat v MeetFactory. V té vycházím z dalšího feministického manifestu od Carly Lonzi s názvem Lets Spit on Hegel. Carla je radikální italská anarchofeministka, která velmi zajímavým způsobem píše o sebedefinici současné feministky. Každá žena (a zvlášť žena umělkyně, která pracuje se svým tělem), která definuje sebe sama bez dialektického rozlišování mužského a ženského, je pro mě feministka. Co se týče historického feministického hnutí, přestože ho respektuji a vycházím z něj, myslím si, že dělali velkou chybu právě v tom, že zachovávali dualismus žen a mužů. Více než tento starý feminismus mě zajímá post feminismus, nebo trans feminismus.“

Podrobné informace o úterním večeru rezidentů hledejte na webech Futury a MeetFactory.

Spustit audio