Ozonová vrstva kolem Země se i nadále zaceluje. Zastavily se také znepokojivé cirkulační trendy

30. březen 2020

Je to už více než 30 let, co se zakázalo užívání chemikálií, které ztenčovaly ochrannou ozonovou vrstvu Země a současně spouštěly některé znepokojivé změny atmosférické cirkulace na jižní polokouli. Nový výzkum zveřejněný tento týden v časopise Nature odhalil, že tyto změny atmosférické cirkulace se naštěstí zastavily.

Díky Montrealskému protokolu – mezinárodní smlouvě, která zakázala užívání chemikálií poškozujících ozonovou vrstvu – možná navíc začne docházet k cirkulaci správným směrem. „Tato studie přispívá k rostoucím důkazům prokazujícím hlubokou účinnost Montrealského protokolu. Nejenže se díky smlouvě urychlilo hojení ozonové vrstvy, ale došlo také k nedávným změnám ve vzorcích cirkulace vzduchu na jižní polokouli,“ říká hlavní autorka studie Antara Banerjee.

Od počátku roku 2000 koncentrace chemikálií ve stratosféře začala klesat a ozonová díra se zotavovala. Banerjee a její spolupracovníci ve studii ukázali, že ve stejném období se také zastavila cirkulace na jižní polokouli a přestala se šířit směrem k pólům. Výzvou však bylo prokázat naši hypotézu, že regenerace ozonu ve skutečnosti řídí tyto změny atmosférické cirkulace a nejde jen o náhodu,upřesňuje Banerjee.

Pomocí počítačových simulací vědci nejprve určili, že pozorovanou pauzu v cirkulačních trendech nelze vysvětlit přirozeným posunem větrů. Dále izolovali účinky ozonu a skleníkových plynů. Ukázalo se, že zatímco rostoucí emise CO2 pokračují v rozšiřování blízké povrchové cirkulace (včetně tryskového proudění) směrem k pólům, pouze zacelování ozonové vrstvy může vysvětlit pauzu v cirkulačních trendech. Jev nazýváme pauzou, protože cirkulační oběh se může znovu rozhýbat špatným směrem, zůstat neměnný anebo se otočit do protisměru. Budoucí trendy budou ovlivněny regenerací ozonu a mírou růstu skleníkových plynů, oba jevy mají protichůdné účinky, dodává Banerjee.

Zpráva OSN z roku 2018 však uvádí, že nechvalně proslulá ozonová díra by mohla být do 60. let 21. století zcela zacelena.

Spustit audio
 • Kolumbijský soudce přiznal, že pro vynesení rozsudku použil aplikaci umělé inteligence ChatGPT

  3. únor 2023
  soudce, kladívko, rozsudek

  Značný rozruch vyvolal rozsudek kolumbijského soudce, který se zabýval případem způsobu hrazení zdravotní péče pro autistické dítě. Soudce pro vynesení rozsudku používal chatbot ChatGPT, který pomocí umělé inteligence dokáže automaticky generovat odpovědi na různá témata. O případu píše server The Guardian.

  Soudce Juan Manuel Padilla, který působí v karibském městě Cartagena, umělou inteligenci využíval pro vynesení rozsudku, jenž se týkal toho, zda má být léčba autistického chlapce hrazena ze zdravotního pojištění, či nikoliv. Z právních spisů vyplývá, že soudce chatbotu položil otázku: „Je nezletilý autista osvobozen od placení poplatků za své terapie?“ ChatGPT soudci odpověděl: „Ano, je to tak. Podle kolumbijských předpisů jsou nezletilí s diagnózou autismu osvobozeni od placení poplatků za terapie.“

  Padillův konečný rozsudek pak odpovídal rozhodnutí chatbotu. Své rozhodnutí podpořil ještě precedentem z dříve vynesených rozsudků. Soudce použití technologie obhajoval, argumentoval hlavně zefektivněním kolumbijského právního systému.

  Případ vyvolal pobouření zejména mezi dalšími soudci, kteří se proti používání podobných aplikací pro vynášení rozsudků vymezují. Upozorňují také na to, že používání umělé inteligence v právu obecně mezi lidmi vyvolává morální paniku, ale pravděpodobně se této technologii nedá do budoucna vyhnout. „Justiční systém by měl co nejvíce využívat technologie jako nástroj, ale vždy při dodržování etiky a s ohledem na to, že vykonavatelem spravedlnosti je v konečném důsledku člověk,“ uvedl soudce nejvyššího kolumbijského soudu Octavio Tejeiro.

  Samotný chatbot se k případu vynesení rozsudku na základě odpovědi od umělé inteligence ale vyjádřil striktněji. „Soudci by neměli ChatGPT používat při rozhodování právních případů. Není náhradou za znalosti, odbornost a úsudek lidského soudce,“ odpověděl ChatGPT na dotaz, který mu položil The Guardian.

  Užívání generátorů textu je problematické pro řadu oborů, například pro školství. Aplikace ChatGPT funguje na bázi generování informovaných odpovědí, které vytváří na základě rešerše internetových textů. Avšak na stejné otázky může odpovídat různým způsobem, navíc si může některé informace dokonce vymýšlet nebo může vytvářet i přesvědčivé lži.

  Přečtěte si také Australské univerzity se vrací k psaní esejí na papír. Studenti používali umělou inteligenci.

 • Z pizzerie do vězení. Jeden z nejhledanějších mužů italské mafie byl dopaden, 16 let se skrýval jako kuchař

  3. únor 2023
  Edgardo Greco na archivním snímku, který zveřejnila italská policie

  Po šestnácti letech se policii ve spolupráci s Interpolem podařilo zadržet Edgarda Greca odsouzeného k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. Muž se skrýval pod falešnou identitou ve Francii, kde provozoval pizzerii. Podle policie se jednalo o jednu z nejvlivnějších osob italské mafie, píše server The Guardian.

  Třiašedesátiletý Greco je odsouzený za vraždu bratrů Stefana a Giuseppeho Bartolomeových, které v roce 1991 ubil železnými tyčemi ve skladu ryb. Motivem trestného činu byly pravděpodobně spory mezi mafiánskými gangy. Těla zavražděných mužů se policii nepodařilo nikdy nalézt a předpokládá se, že byla rozpuštěna v kyselině. Greco byl také obviněn z jednoho pokusu o vraždu. Za tyto činy byl odsouzený k doživotnímu trestu, před kterým se však 16 let skrýval.

  Interpol uvedl, že Greca zatkli ve francouzském městě Saint-Étienne. Podle francouzských prokurátorů se tam skrýval pod falešnou identitou a provozoval zde dokonce pizzerii. Podle AFP ale pracoval i v dalších italských restauracích ve městě. Po zatčení byl převezen k vyšetřujícímu soudu v Lyonu, kde mu byl oficiálně předložen italský zatykač a poté byl umístěn do vazby.

  Policie Greca označila za nebezpečného zločince, a to i proto, že by měl být členem kalábrijského mafiánského gangu 'Ndrangheta. Ten je považován za jednu z nejrozsáhlejších a nejmocnějších skupin italské mafie, která působí po celém světě a má silné vazby na obchody s kokainem. V minulém týdnu proběhl proti organizaci zásah, při kterém policie zabavila majetek přesahující 250 milionů eur.

 • Obydlí na Marsu by mohla být „vypěstovaná“ z hub. Speciální materiál by měl být tvrdší než beton

  3. únor 2023
  NASA představila nový materiál, ze kterého by mohla být vyráběna mimozemská bioobydlí

  Americká architektonická firma ve spolupráci s NASA představila nový materiál, ze kterého by mohla být vyráběna mimozemská bioobydlí. Na Marsu by mohly vzniknout budovy „vypěstované“ z mycelií hub. Nový stavební materiál by měl být odolný a tvrdší než beton, píše server Euronews.

  Připravovaný materiál pochází z mycelií hub, která se nachází v kořenovém systému namibijských keřů, jež jsou označovány jako „invazivní“, protože v místě svého růstu odčerpávají podzemní vodu a způsobují dezertifikaci. Technologové však v těchto myceliích spatřují pro své účely řadu benefitů. „Fungují jako lepidlo, jež spojuje dohromady substráty jako je stavební suť a rostliny,“ řekl pro Euronews Christopher Maurer, zakladatel a hlavní architekt společnosti Red House.

  Navíc by bylo možné tento materiál přepravovat v poměrně malém množství, a tudíž i nízké hmotnosti. Stavební hmota pro celé bioobydlí by „vyrostla“ až na místě. Podle architektů by bylo obydlí z hub na Mars dopraveno během jedné z misí bez lidské posádky, přičemž stavební materiál by byl dehydrovaný a uzavřený v sáčku, spolu s řasami, které by fungovaly jako biomateriál, na němž by mycelium mohlo začít růst.

  Po přistání na planetě by se obsah sáčku otevřel a specializované vozítko by do něj vstříklo směs oxidu uhličitého, dusíku a vody. Touto reakcí by vzniknul kyslík a mycelium by dostalo potřebné živiny, díky nimž by začalo růst. Mycelium by následně mělo splynout s řasou a vytvořit požadovaný materiál – tedy tvrdou kamennou biomasu, která má být dokonce tvrdší než beton.

  Nespornou výhodou je i fakt, že podle dosavadního testování se materiál jeví jako poměrně efektivní ochranná vrstva před radiací, která je na Marsu extrémně vysoká. Její růst má být navíc velmi rychlý.

  „Ve vysněném scénáři by mohly být domy postaveny během několika hodin nebo dokonce minut, pokud by se do nich pumpoval správný tlak,“ dodává Maurer. Zároveň ale podotýká, že pokud by měly být materiálem vytvořené objekty pro dlouhodobé mise, musel by být na Marsu nalezen zdroj vody, který by dovedl mycelia pro růst vyživovat.

 • Američané skupují lék proti obezitě. Kvůli nedostatku ho nahrazují i nebezpečnými napodobeninami

  2. únor 2023
  obezita, nadváha

  Semaglutid je první lék na obezitu, který schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), a který se rychle stal populárním mezi celebritami. Kvůli své oblibě je však přípravek k regulaci hmotnosti špatně dostupný. Jak varují odborníci, lidé kvůli tomu kupují napodobeniny, které pro ně mohou být nebezpečné.

  Jak informuje server Insider, lék Semaglutid se prodává pod několika obchodními názvy a používá se k léčbě diabetu 2. typu a pro dlouhodobou regulaci hmotnosti. Jediným schváleným výrobcem je dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk. Výsledný lék je pak často lékaři upravován přímo pro daného pacienta.

  Kvůli velkému zájmu je ale autorizované produkty obtížné sehnat, překážkou může být i vysoká cena. Lidé proto kupují alternativy, kterými jsou léky složené z různých látek. Novo Nordisk totiž svůj produkt dalším subjektům vyrábějícím léčiva neposkytuje. V případě složeného Semaglutidu ale hrozí riziko, že lidé užívají směsi, o jejichž obsahu nemusí mít potřebné informace a mohou pro ně být nebezpečné.

  „Nevíme, zda se vůbec jedná o Semaglutid, pokud někdo jasně neřekne, odkud ho získává,“ uvedl Christopher McGowan, gastroenterolog a specialista na obezitu. „Možná to tak je – ale má stejnou účinnost a kvalitu a má stejný účinek?“

  Jak připomíná server Variety, zájem o Semaglutid vzrostl v průběhu minulého roku, kdy jej celebrity začaly používat k redukci své hmotnosti. O zkušenosti s lékem se lidé dělili i na sociálních sítích a poptávka po Semaglutidu výrazně vzrostla. Lék, který je jinak podáván pacientovi až po důkladné konzultaci s lékařem, si obstarávají i bez porady online.

  „Nemají obezitu, nemají cukrovku, chtějí jen zhubnout pár kilo,“ uvedl endokrinolog a specialista na obezitologii Scott Isaacs. I z toho důvodu se lék nedostává těm, kteří jej ke zlepšení svého zdravotního stavu skutečně potřebují – ať už z důvodu diagnostikované obezity, nebo diabetu.

  Semaglutid je momentálně na seznamu nedostatkových léčiv FDA, což znamená, že lékárny mohou náhražky stále legálně poskytovat. Jakmile bude z tohoto seznamu vyřazen, měli by mít pacienti teoreticky přístup pouze ke značkovým zdrojům léku, doplňuje server Insider.

 • Nové Mexiko uvažuje o uznání aroma chilli papriček za oficiální vůni státu

  2. únor 2023
  Příprava chilli papriček na pečení

  Zákonodárci amerického státu Nové Mexiko usilují o uznání aroma pečených chilli papriček za oficiální vůni státu. Informuje o tom agentura AP. Podle jejích informací se neočekává, že by návrh mezi místními vyvolal velké debaty.

  Diskuzi o uznání aroma chilli papriček oficiální vůní podnítila návštěva senátora Billa Soulese u žáků místní páté třídy. „Snažil jsem se vzpomenout si na nějaký jiný stát, který by měl takto charakteristickou celostátní vůni nebo aroma, ale žádný mě nenapadá,“ řekl před studenty, kterým se pokusil právě na příkladu uznání oficiální vůně ukázat proces změny legislativy.

  Návrh zákona prošel už prvním řízením, kterého se zúčastnili i samotní studenti. „Bude to mít celostátní význam a mohlo by to zvýšit cestovní ruch,“ argumentoval před výborem jeden ze žáků podle serveru Source NM.

  Pro Nové Mexiko je chilli jednou z klíčových ingrediencí každého jídla. Jedním z nich jsou i pečené varianty těchto pikantních plodů, které se připravují každý podzim, kdy se právě jejich vůně line celým okolím.

  V roce 2021 stát Nové Mexiko vyprodukoval více než 60 procent úrody chilli papriček celých Spojených států, zároveň je i domovem zemědělské vesnice Hatch. Ta je známá jako světové hlavní město chilli papriček. Plodina se používá také do prášků a omáček, které se dodávají do celého světa.

 • Austrálie z nové pětidolarovky odstraní britského monarchu. Nahradí ho motivy z tamní historie

  2. únor 2023
  Z australské pětidolarové bankovky zmizí britský monarcha

  Na nové australské pětidolarové bankovce nebude zobrazen král Karel III., panovník Velké Británie. Ve středu to oznámila centrální banka Reserve Bank of Australia (RBA). Dosavadní portrét zesnulé královny Alžběty II. nahradí motivy z historie původních obyvatel.

  Bankovka by měla vzdát hold kultuře a dějinám původních obyvatel Austrálie. „Pětidolarová bankovka bude více vypovídat o naší historii, našem dědictví a naší zemi, a to považuji za dobrou věc,“ řekl novinářům podle serveru The Independent ministr financí Jim Chalmers. Dodal, že král Karel III. bude vyobrazen na mincích.

  Rozhodnutí vynechat panovníka z pětidolarových bankovek znamená, že na australské papírové měně nezůstane žádný monarcha. Bankovka v hodnotě 5 dolarů byla poslední, která stále nesla obraz panovníka.

  RBA uvedla, že budoucí design bude konzultovat s původním obyvatelstvem. Dokud nebude zavedena nová podoba měny, bude se současná pětidolarovka vydávat i nadále a zůstane zákonným platidlem.

 • Deset let vězení kvůli tanci. Íránský pár se natočil před teheránskou Věží svobody a dostal trest

  1. únor 2023
  Írán protesty tanec

  Mladý pár z Íránu bude muset jít do vězení za to, že sdílel video, na kterém zamilovaně tančí před Věží svobody v íránském hlavním městě Teheránu. Jednadvacetiletou Astiyazh Haghighi a jejího o rok staršího snoubence Amira Mohammada Ahmadiho soud odsoudil k deseti letům a šesti měsícům odnětí svobody.

  Na případ upozornila na Twitteru íránská novinářka a aktivistka Masih Alinejad. Video tančícího páru se na sociálních sítích začalo šířit ještě před tím, než snoubence zatkla policie. Oba mají bezmála milion sledujících na Instagramu a v mnoha příspěvcích se objevují právě v páru. Oběma byl odepřen přístup k právníkům a jejich pokusy o propuštění na kauci byly zamítnuty, dodal server Insider.

  Na sociálních sítích nic nenasvědčuje tomu, že by pár svůj tanec spojoval s masovými protesty proti přísnému íránskému islamistickému režimu, uvedl zpravodajský web BBC. Podle francouzské tiskové agentury AFP ale pár video zveřejnil právě jako symbol svobody na podporu protestů, které vyvolala smrt dvaadvacetileté Mahsy Amini, která byla zatčena za nenošení šátku.

  Protesty pod heslem „Ženy, život, svoboda“ se v zemi konají od září a bylo při nich zatčeno nejméně 14 000 lidí, včetně dětí, sportovců, umělců a celebrit, uvedla OSN. Padlo také nejméně 11 rozsudků smrti.

 • K negativním dopadům automobilismu jsme nevědomky tolerantnější než k dopadům kouření

  1. únor 2023
  muž na přechodu, chodec

  Společnost nevědomě přehlíží možná rizika spojená s řízením aut. Upozorňuje na to nová studie. Jeden z autorů, profesor environmentální psychologie na Swansea University ve Walesu Ian Walker, tomu říká „motonormativita“.

  Ať už jde o překročení rychlosti, uhlíkové emise nebo třeba rizika dopravní nehody, lidé mají tendenci tato témata nehodnotit tak negativně. „Chtěli jsme ukázat, že když mluvíte o řízení, lidé neuplatňují své obvyklé hodnoty,“ řekl Walker.

  Profesor dal respondentům sérii otázek. Lidé odpovídali třeba na věci týkající se krádeže, konzumace alkoholu nebo zdraví. Respondenti měli například souhlasit nebo nesouhlasit s následujícím výrokem: „Lidé by neměli kouřit v hustě obydlených oblastech, kde ostatní musí dýchat cigaretové výpary.“ Poté byli požádáni, aby odpověděli na paralelní prohlášení o řízení: „Lidé by neměli řídit ve vysoce obydlených oblastech, kde ostatní musí dýchat výpary z auta.“

  Zatímco s prvním tvrzením souhlasily tři čtvrtiny respondentů, s druhým souhlasilo pouze 17 procent. Podle studie byli lidé méně tolerantní ke špatnému chování, které se netýkalo auta, a mnohem tolerantnější k podobně závažnému chování, které ale řízení zahrnovalo.

 • Balet Národního divadla otevírá Centrum fyzioterapie. Tanečníkům pomůže s péčí o tělo

  1. únor 2023
  baletka

  Balet je svou fyzickou náročností srovnatelný s vrcholovým sportem. V jednom týdnu mají tanečníci běžně šest tréninkových nebo zkouškových dní, nezastaví se ani o víkendu. Mezitím několikrát do měsíce hrají v představení. Nově otevřené Centrum fyzioterapie Baletu Národního divadla by jim mělo pomáhat s péčí o tělo.

  V nárocích první scény je mít tělo dokonalé, připravené, a hlavně zdravé a ve vynikající kondici. „Sebevědomí tanečníků se opírá o jejich pracovní nástroj – tělo. Tajemství úspěchu je ukryto v každodenní rutině, protože extrémně aktivní a krátká taneční kariéra nemůže být založena jen na talentu,“ vysvětluje Filip Barankiewicz, umělecký ředitel Baletu Národního divadla.

  Rehabilitační a fyzioterapeutické centrum, které teď pro tanečníky v pražském Anenském areálu otevírá Balet Národního divadla, nabízí základní diagnostiku a léčbu pohybového aparátu. „Tanečníci ke svému umění potřebují fyzický fond a je třeba, aby si uvědomili, že kondice je jejich zodpovědnost,“ říká fyzioterapeutka souboru Baletu Národního divadla Adéla Jordáková.

  Odborníci z centra se zaměří také na prevenci, předcházení úrazům a řešení akutních bolestivých stavů. Léčit tělo znamená formovat kvalitu pohybu, je klíčové pracovat na pohybových stereotypech, věnovat se následné poúrazové péči,“ dodává Barankiewicz.

  V péči o tanečníky budou odborníkům pomáhat taky různé typy elektroléčby, terapeutický ultrazvuk nebo přístrojová lymfodrenáž. Centrum zahrnuje i posilovnu a tělocvičnu vybavenou na tréninky se zátěží. Součástí fyzioterapie je kromě cvičení samozřejmě i manuální terapie. K dispozici je rovněž sauna.