Peníze do státního rozpočtu i kontrola kvality. Zlegalizuje se v Česku konopí pro rekreační účely?

5. duben 2023

Před deseti lety bylo v Česku zlegalizováno konopí pro léčebné účely. Jak zákon funguje v praxi? A v jaké fázi je připravovaný návrh zákona o regulaci trhu s konopím a legalizaci konopí pro rekreační účely? „Návrh je v podstatě připravený a má tři součásti, kterými jsou samopěstování, konopné kluby a komerční rovina. Ta zahrnuje pěstírny, distribuci, zpracování a konopné prodejny,“ vysvětluje v rozhovoru předseda Asociace konopných klubů Michal Otipka.

Konopné kluby už jsou legální například ve Španělsku nebo na Maltě. Náš největší vzor je ale podle Michal Otipky Německo, které má výrazný hlas v Evropské unii. „Tam plánují zlegalizovat konopí pro rekreační účely už v příštím roce. Aktuálně se tak v podstatě hraje o to, jestli budeme v případě vybudování firem vydělávat peníze na Němcích, nebo budeme s legalizací dál čekat a následně kupovat konopí my od nich,“ vysvětluje Otipka.

michal_otipka_danelo_170825-120315_ogo.jpg

„V Thajsku byl například ještě nedávno trest smrti a teď tam probíhá volný obchod s vysoce potentním THC konopím. Ostatní asijské země pociťují odliv turistů a vidí investiční příležitosti, takže je velká pravděpodobnost, že k legalizaci přistoupí také,“ dodává jeden z asijských příkladů legalizace konopí pro rekreační užití.

„Konopí funguje jako zakázané ovoce. V okamžiku povolení nedochází k dlouhodobému dramatickému nárůstu, ale spíše k poklesu, především u mládeže. Zároveň mizí černý trh, dochází ke kontrole kvality a peníze z prodeje konopí jdou do státního rozpočtu,“ popisuje ideální stav po legalizaci Otipka. Konopný turismus v duchu toho alkoholového v Česku po legalizace nehrozí zákon by se totiž týkal jen českých občanů a rezidentů.

Jsou coffee shopy v Nizozemsku legální? Proč jsou v odhadech částky, která by v případě zákona o regulaci trhu s konopím a legalizaci konopí pro rekreační účely mířila do státního rozpočtu, takové rozptyly? Na jaké bázi v Česku aktuálně fungují konopné kluby? A co za výhody a rizika s sebou případná legalizace konopí v Česku ponese? Poslechněte si celý rozhovor!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.