Performance The Informals dokumentuje životy mladých Rusů v neutěšených kulisách za polárním kruhem

14. listopad 2019

The Informals / Неформалы je audiovizuální performance, která vás v reálném čase přenese na daleký severozápad Ruska do Murmansku, města za polárním kruhem. Název projektu se inspiroval termínem pocházejícím z 80. a 90. let, který se v Sovětském svazu používal – a používá se dodnes – jako pojmenování různých subkultur, skupin nebo jednotlivců, kteří se nezačleňovali do společnosti.

Imerzivní složku performance, ve které můžeme pozorovat teenagery zdánlivě bezcílně trávící čas v šedivých ulicích města, umocňuje její zvuková část, kterou v Murmansku nahrál zvukový umělec Andreas Kühne. Dílo zkoumá myšlenky decentralizace, kolektivismu a nonkonformních způsobů života v digitální éře – a improvizuje tak, jak ve svých životech improvizují protagonisti z Murmansku každý den.

ZThe Informals /Неформалы

„Bylo velmi zajímavé vidět tento region, který má v západních médiích komplexní sociopolitické konotace. Kotví tam atomové ledoborce a také tam jsou vojenské základny, vztahy Západu s Ruskem jsou v současnosti dost napjaté. Velmi mě zajímalo, jak je na tom tamní nová generace mladých, hlavně jak přemýšlí,“ říká autorka projektu Polina Medveděvová. Středobodem její pozornosti jsou proto místní mladí lidé. Jejich každodenní život autoři dokumentují bez předsudků, takový, jaký je.

Jak vypadá život mladých Rusů v neutěšených kulisách města za polárním kruhem? Poslechněte si nový díl rubriky Východiska.

The Informals / Неформалы is an audiovisual performance which will transport you in real time to the northernmost city of Russia - the city behind the Artic circle - Murmansk. The title of the project was inspired by a term from 1980s & 1990s Soviet Union, where it was used – and is still used to this day - when referring to subcultures, meaning individuals or groups that wouldn't adapt to/fit into the society.

You see teenagers seemingly aimlessly roaming the grey streets of the city. The immersive part of the performance is accentuated by its soundtrack, recorded in the environs of Murmansk by sound artist Andreas Kühne. The work explores themes of decentralisation, collectivism and non-conformist ways of living in a digital era and improvises the same way the characters on the screen do every day.

“For me it was really interesting to see because this region has a very complex sociopolitical connotation in the Western media with all the nuclear icebreakers based there, all the military bases, and obviously the tense relation the West has with Russia now. I was just really interested to see what the new young generation looks like and what they do, but mostly what they think,” says the author of the project Polina Medvedeva.

 

autor: Lucia Udvardyová
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.