Podle studií prokrastinuje 90 procent studentů. Nevyčítejme si to, radí mentor Honza Kohut

22. prosinec 2022

Jak si poradit s prokrastinací a co nám může pomoci se lépe soustředit? Ve Studovně jsme probrali všechny možné tipy na učení s Honzou Kohutem, který se metodami učení, mentoringem studentů a přednášením zabývá už více než šest let.

„Ze studií vychází, že prokrastinuje 90 procent studentů,“ říká Honza a dodává, jak prokrastinaci překonat: „Je důležité si ji nevyčítat, odpustit si ji. Potom budeme prokrastinovat s menší pravděpodobností. To nám říkají studie,“ vysvětluje.

Čtěte také

„Zadruhé nám může pomoci celá řada technik. Jednou takovou mojí oblíbenou jsou takzvané implementační záměry. Co to je? Je to jednoduchý plán, ve stylu co, kdy a kde budu dělat,“ doporučuje mentor a ukazuje, jak si takový plán vytvořit. Důležité je neříct si jenom, že se budu učit, ale kroky specifikovat a velké úkoly rozdělit na více menších kroků. „Ze studií vychází, že pokud máme implementační záměr, budeme pracovat s dvojnásobnou až trojnásobnou pravděpodobností.“

Jak předejít tomu, aby mě od učení něco rušilo? „Já si třeba přepínám telefon do režimu letadlo,“ říká Honza. Telefon radí úplně odložit. „Pokud ho máme v zorném poli, snižuje se kapacita naší pracovní paměti a učíme se pomaleji, než bychom mohli.“

A jaké jsou efektivní metody učení? To s Honzou Kohutem více probereme v navazujícím díle pořadu.

Poslechněte si aktuální Studovnu o prokrastinaci, soustředění a motivaci.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.