„Pohled do zrcadla byl zraňující.“ Jak se potlačené emoce promítají do kožních problémů?

10. listopad 2022

„Byla jsem na sebe přísná a nerespektovala jsem sama sebe. Kvůli tomu si mě nevážili ani ostatní lidé a často mi nevědomky ubližovali,“ popisuje psycholožka Tereza Škorupová. Je přesvědčená, že stres, který prožívala na vysoké škole, se promítl do velkého zhoršení ekzému. „Kůže je náš největší orgán, který tvoří hranici mezi námi a vnějším světem. Když je tato hranice narušená, věci zvenku snadno pronikají do nitra.“

Systematická a dlouhodobá práce na zlepšení vztahu k sobě podle psycholožky pomáhá k lepšímu psychickému zdraví i ke zlepšení ekzému. „Mí klienti si často nechávají líbit různé věci, neříkají svůj názor, bojí se odmítnout nebo projevit své emoce. To pak dělá neplechu na kůži,“ vysvětluje Škorupová. Sama si prošla těžkým ekzémem, situaci jí pomohla zlepšit úprava stravy a psychoterapie.

„Přijetí svého stavu a sebe sama pomáhá k léčení kožních problémů,“ vysvětluje psycholožka. Poslechněte si, jak ohleduplně komunikovat s lidmi s ekzémem nebo těžkým akné.

autoři: Linda Bartošová , Veronika Ruppert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.