Politolog na kole mezi buvoly. To, co mě na Keni opravdu baví, jsou místní lidi, říká Ervín Hausvater

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Politolog na kole mezi buvoly. Ervín Hausvater studoval v Keni

Ervín Hausvater studoval jeden semestr na University of Nairobi. Využil toho i k procestování Keni, části Ugandy a Rwandy. Jak se studuje a cestuje v Africe?

„Krátké období dešťů se už hlásí ke slovu. Jezero Naivasha leží od Nairobi, co by kamenem dohodil, a tak jsem v sobotu ráno hodil batoh na záda, doběhl si koupit karimatku, zaskočil na univerzitu odprezentovat politické myšlení Johna Stuarta Milla a hurá hledat to správné matatu,“ zapsal si student politologie a afrikanistiky Ervín Hausvater během svého pobytu v Keni.

Testy: těžké. Výsledky: v nedohlednu

Studijních povinností bylo na University of Nairobi hodně, kvalitu výuky si student hradecké univerzity chválí, ale provozní stránka věci je přeci jen trochu africká – na výsledky testů po návratu do Česka Ervín stále čeká. „Studentovi ve třetím ročníku by se klidně mohlo stát, že zjistí, že v prvním roce z něčeho propadl,“ směje se univerzitní byrokracii a pochvaluje si, že během jeho semestru neprobíhala žádná stávka ani velké nepokoje, které by studium úplně pozastavily. Ale cesty po východní Africe mu i tak zabraly taky hodně času a námahy, rozhodně se nechtěl věnovat jen studiu.

Politolog na kole mezi buvoly. Ervín Hausvater studoval v Keni

„Vidinu blízké smrti na zhruba 80kilometrové cestě z Nairobi do Naivashi ale brzy přebil dechberoucí výhled na Velkou příkopovou propadlinu,“ zapsal si po jednom z výletů o pověstné kvalitě africké hromadné dopravy. O tom, že část řidičů nejezdí střízlivá, je přesvědčen. Nakonec, soud prý před časem zakázal keňské policii dechové zkoušky – provozovatelé barů si stěžovali, že jim to „kazí byznys“...

V chatrči na tanzanské hranici. Na hardcorovém festivalu v Nairobi

Zatímco ve městě šel například na hardcore festival This Is Africa, po Vánocích navštívil díky spolužákovi odlehlý kmen Kuria na tanzanské hranici. Těsně tam minul slavnosti (mužské) obřízky, strávil v rytmu venkovského nicnedělání necelý týden, stihl okouknout místní politickou kampaň a sdílel chatrč s jednou slepicí a spoustou pavouků. Navštívil ale taky jezero Turkana na severní hranici Keni a byl fascinovaný okolní vyprahlou krajinou.

Ervínovy zápisky si můžete přečíst na blogu Studentem v Keni. Jak probíhá zkouškové období v Nairobi, jak se jezdí na kole mezi buvoly a zebrami, jak Keňani reagují na bělochovo tetování, a další věci zjistíte ze záznamu tohoto květnového vydání cestovatelského pořadu Radia Wave Casablanca.