Potápěči objevili v Mexiku největší zatopený jeskynní komplex na světě. Měří 347 kilometrů

Zatopené chodby v Mexiku jsou nejdelší jeskyní na světě (ilustrační obrázek)

Po měsících práce přišel nečekaný objev. Gran Acuifero Maya, projekt zaměřený na studium a zachování podzemních vod ostrova Yucatán, oznámil, že jeho výzkumníci našli 347 kilometrů rozlehlý jeskynní systém.

Zatopené chodby v Mexiku jsou nejdelší jeskyní na světě, píše britský deník Guardian. Dříve objevený podmořský systém chodeb jménem Sac Actun, dlouhý 263 kilometrů, se totiž podle nových zjištění pojí s třiaosmdesátikilometrovým komplexem jeskyní Dos Ojos. Podle Guillerma de Andy, ředitele projektu a podvodního archeologa, by mohl výzkum přinést nové, detailnější poznatky o mayské civilizaci, která oblast obývala před dobytím Španělskem. Podle serveru Mexico News Daily objevil tým potápěčů i suché nebo částečně zatopené jeskyně s nástěnnými malbami nebo schody. „Můžeme si teď mnohem lépe představit, jak vypadaly tehdejší rituály nebo poutní místa,“ těší se podle agentury Reuters na další výzkum Guillermo de Anda.

Spustit audio
 • Nick Cave příští rok vydá obsáhlou a ilustrovanou autobiografii

  22. listopad 2019
  Nick Cave ve filmu One More Time with Feeling

  Na příští rok chystá hudebník a spisovatel Nick Cave rozsáhlou autobiografickou knihu, která bude obsahovat dle popisu distributora Caveovy „komentáře a meditace“ týkající se jeho vlastního života. Knihu bude doprovázet také výstava v dánské Kodani, která má shrnout celou jeho uměleckou kariéru.

  Kniha se bude jmenovat Stranger than Kindness. Vydá ji nakladatelství Cannongate, které oznámilo, že by se měla objevit na pultech knihkupectví už v březnu příštího roku. Stát bude asi 45 dolarů. Samotné nakladatelství knihu popsalo takto: „Stranger than Kindness je obsáhlá cesta skrz obrazy a slova do vnitřního světa muzikanta, spisovatele a kulturní ikony Nicka Cavea. Tato sběratelská kniha bude obsahovat spoustu ilustrací a fotografií, které si vybral sám Cave. Najdete zde barevné reprodukce jeho originálních kreseb a maleb, dále taky ručně psané texty a fotografie. Kniha i výstava představují Cavevův život – jeho umění i inspirace. Zkoumají jeho mnohé reálné i vymyšlené světy.“

  Výstava ponese stejné jméno jako kniha a představí kromě již zmiňovaných výtvarných prací a rukopisů především videa z koncertů i z osobního života, k tomu se připojí velká selekce osobních i koncertních fotografií. Celou výstavu budou provázet zvukové instalace, které složil Nick Cave se svým dlouholetým spolupracovníkem z kapely, houslistou Warrenem Ellisem. Název knihy i výstavy vychází ze stejnojmenné písně z alba Bad Seeds Your Funeral… My Trial z roku 1986. 

 • Angličtina v hypnóze – francouzská škola testuje netradiční výuku

  22. listopad 2019
  hypnóza - hypnotizér

  Soukromá střední zemědělská škola v departementu Landes na jihozápadě Francie testuje nový styl výuky cizího jazyka. 150 studentů má jednou týdně možnost absolvovat 45minutovou lekci angličtiny, kdy se k upevnění znalosti probírané gramatiky a slovíček používá hypnóza.

  Předmět, který škola organizuje ve spolupráci se startupovou firmou Hypnoledge, začal v září. Teď po třech měsících experimentování jsou podle ředitelky školy Christine Gayon jeho výsledky slibné. Jak popisuje server Le Parisien, lekce probíhá tak, že si studenti nasadí sluchátka a spustí program na počítači. Autoři projektu – tři psychoterapeuti z regionu – zaznamenali své hlasy tak, aby přivedly studenty do hypnotického stavu. Zhruba po 20 minutách se dostanou do maximální relaxace a začíná samotná výuka jazyka. Díky podvědomí pak studenti podle tvůrců zaznamenávají data, aniž by si to uvědomovali.

  „Nikdy by mě nenapadlo, že se budu moct někdy učit se zavřenýma očima. Mnohem lépe si pamatuji výrazy a můj přízvuk se určitě zlepšil,“ říká studentka Emma. „Pokaždé je to, jako když se uvnitř sebe opravdu někam vydávám. Hned si ty situace představuji. Můžeme si vybrat z několika témat – vaření, počasí, kino… A já si přijdu, jako že jsem uprostřed všeho toho dění. Je to úžasné a v angličtině se zlepšuji,“ dodává její spolužák Ionne. Francouzští studenti patří ve srovnávání znalostí angličtiny k těm nejhorším v Evropě. Francouzi zároveň podle serveru The Local nechtějí mluvit anglicky kvůli tomu, že nejsou spokojení se svou výslovností. A právě mimo jiné zlepšení přízvuku si studenti zkoušející hypnózu chválí.

 • Ryby z pražských vod v sobě mají méně rtuti než ty z obchodů. Nejvíc kontaminované jsou dravé ryby

  22. listopad 2019
  Kapr z jižních Čech

  Novou studii zveřejnila nezisková organizace Arnika, která zkoumala 14 vzorků z ryb ulovených ve Vltavě a v Motolském a Kyjském rybníku a 28 ryb zakoupených v pražských obchodech. 

  Dvě z pražských ryb mírně překročily bezpečnou dávku doporučovanou v USA, šlo o cejna vyloveného v Libni a okouna z Klecánků. Z kupovaných vzorků jich nevyhovovalo pět, nejhůře dopadl mečoun ze Srí Lanky, který doporučenou dávku překročil pětinásobně, dále tuňák ze Srí Lanky a mořský ďas z Dánska. Žádná z ryb ale nepřekročila povolené evropské normy, které jsou mírnější než normy v USA, a podle odborníků neznamenají skutečné zdravotní riziko. Rtuť poškozuje hlavně nervový a kardiovaskulární systém, nejohroženější skupinou jsou ženy a děti včetně nenarozených plodů.

  Autoři studie zkoumali také vzorky vlasů Pražanek mezi 24 a 53 lety. Zjištěné hodnoty byly zanedbatelné. Odborníci z Arniky i přes výsledky studie doporučují konzumaci ryb, a to i malým dětem a těhotným, lidé by se ale měli vyhnout dravým rybám, které toxickou rtuť obsahují ve větších množstvích. Mezi největší zdroje rtuti v Praze řadí Arnika Českomoravský cement, a.s., v Radotíně, spalovnu Malešice a Ústřední čistírnu odpadních vod. „Největším zdrojem emisí rtuti do ovzduší je v České republice spalování hnědého uhlí při výrobě elektrické energie a v lokálních topeništích,“ píše se v tiskové zprávě.

 • Nadšenci do 3D grafiky si vyrábějí avatary svých ex a celebrit a pak s nimi mají sex

  21. listopad 2019
  Technologie, která umí vyrobit reálnou 3D animaci z fotek skutečných lidí, je čím dál lepší a dostupnější

  Komunita fanoušků 3D grafiky vyrábí a prodává avatary skutečných lidí, aby si s nimi kdokoli mohl plnit své sexuální fantazie. Ke koupi online jsou například pupíky, penisy, ochlupení, prsa nebo jazyky, cokoli ve všemožných tvarech a velikostech.

  Pokročilé technologie umí všechny části pospojovat do jednoho ideálního těla, k němu pomocí fotky vygenerovat obličej někoho, kdo doopravdy existuje, a pak s ním můžete mít sex ve virtuální realitě, aniž by o tom žijící předloha sexuálního partnera věděla nebo k tomu dala souhlas. „Nikdo nám to nemůže zakázat a možnosti jsou nekonečné,“ píše na fóru jeden z uživatelů animačního programu. „Vyrábím si svoje bývalé přítelkyně, se kterými pak mám sex. Nebo mi svoje fotky dávají kamarádky a já jim pro zábavu vyrábím umělá prsa a různé implantáty,“ pochvaluje si.

  Tímhle byznysem teď žijí fóra, jako je Reddit nebo Patreon, i samostatné weby, kde anonymní uživatelé vyrábí a prodávají avatary co nejpodobnější celebritám a dalším skutečným lidem. Jak píše server Vice, vzniklé 3D modely pak můžete různě animovat, v reálném čase s nimi interagovat a manipulovat s nimi způsoby, které popírají fyzikální zákony. Podoba uměle vytvořených lidí a preciznost jejich animace je podle webu čím dál lepší a technologie, která umí vyrobit reálnou 3D animaci z fotek skutečných lidí, je čím dál propracovanější a dostupnější. Web Vice se snažil s výrobci a prodejci avatarů spojit a položit jim několik otázek, nikdo ale neodpověděl a profily některých uživatelů prý úplně zmizely.

 • Lékaři pomocí ledového roztoku v žilách zastavili srdce i mozek, aby získali čas operovat

  21. listopad 2019
  Rychlé ochlazení téměř zastaví aktivitu mozku a zpomalí fyziologické procesy pacienta, čímž chirurgové získají navíc cenné minuty nebo až hodinu času na akutní ošetření

  Poprvé v historii nechali lékaři pacientův mozek působením chladu dočasně zemřít, a to během průkopnického pokusu, jenž měl za cíl získat jim víc času k ošetření vážných zranění a masivního krvácení, které by jinak bylo příčinou smrti.

  Jak píše britský server The Guardian, tým doktora Samuela Tishermana z Marylandské univerzity v Baltimoru během zákroku pacientovi rychle ochladil mozek na méně než 10 °C tím, že krev zraněného nahradil ledově studeným solným roztokem. Zákrok, který se nazývá EPR, tedy něco jako nouzové uchování a resuscitace, představil Tisherman na sympoziu pořádaném New York Academy of Sciences. EPR lékaři testují u lidí, kteří utrpěli fatální zranění při nehodách či střelbě, smrtelné krvácení nebo infarkt a jejich šance na přežití je za normálních podmínek menší než 5 %. Rychlé ochlazení téměř zastaví aktivitu mozku a zpomalí fyziologické procesy pacienta, čímž chirurgové získají navíc cenné minuty nebo až hodinu času na akutní ošetření. Jakmile jsou hotovi, tělo zahřejí a znovu oživí.

  Tishermanův tým zatím nezveřejnil, kolik lidí už zákroky podstoupilo a jak úspěšné byly. Časopisu New Scientist jen sdělil, že když poprvé zákrok provedli, bylo to „neskutečné“. Cílem studie, na které lékaři teď pracují, je nejen samotné přežití pacienta, ale i snížení poškození mozku, které se při vážných zraněních vinou nedostatečného okysličení často objevuje. Studie porovná 20 žen a mužů, kteří budou ošetřeni buď standardně, nebo metodou EPR. Výsledky by měly být známy na konci roku 2020.

  Přečtěte si také Vědci jsou schopni vypěstovat kousky lidského mozku. Je to ale etické?.

 • Příběhy ze Sin City se vrátí, tentokrát jako televizní seriál

  21. listopad 2019
  Film Sin City z roku 2005

  Postavy a příběhy ze Sin City, Města hříchu, se přesunou ze stránek komiksů a stříbrného plátna na televizní obrazovky. A to pod dohledem skutečně povolaným – na seriálu bude spolupracovat přímo autor předlohy Frank Miller.

  Ten pozval čtenáře a čtenářky do Města hříchu poprvé na jaře roku 1991, příběhy pak vycházely celých devět let a filmová adaptace Sin City v roce 2005 byla jedním z prvních filmů kompletně natočených před zeleným klíčovacím pozadím. Režie se ujal Robert Rodriguez a spolu se silným hereckým obsazením v čele s Brucem Willisem, Jessicou Albou nebo Mickeym Rourkem stvořili kultovní film, který podle serveru CBR vydělal skoro 160 milionů dolarů. V roce 2014 ho následoval druhý díl ve 3D s podtitulem Ženská, pro kterou bych vraždil. Podle popkluturního serveru Konbini zatím není jasné, jestli budou Miller nebo Rodrigez seriál režírovat. Jisté ale je, že tvůrci tentokrát nechtějí být komiksové předloze tolik věrní a plánují přidat nové příběhy a postavy.

 • Albánský slum mění jeho obyvatelé na nejrychleji rostoucí město země

  21. listopad 2019
  Albánský slum Kamza mění jeho obyvatelé na nejrychleji rostoucí město země

  Peníze, které posílají domů Albánci pracující v zahraničí, proměnily slum Kamza nedaleko Tirany na čtvrtmilionové živé město plné rozestavěných i nově dokončených domů, obchodů, tržišť a ulic, které nesou jména světových metropolí a celebrit. Navzdory opačnému trendu v celé východní a jižní Evropě, kde se města a vesnice vyprazdňují, protože lidé odcházejí na sever a západ za prací, tady se děje opak.

  Barevná a rostoucí Kamza by neexistovala, kdyby nebylo několikamilionové albánské diaspory rozeseté po celém světě. „Lidé tohle město milují, protože ho sami vybudovali,“ vysvětlil britskému deníku Guardian zástupce starosty Tomorr Kotarja. „Každý přispěl. Ve starších městech jste jen občanem, ale tady máte svůj otisk,“ dodává. Historie Kamzy je stejně chaotická jako její současná podoba. Za komunismu, kdy byla migrace uvnitř státu zakázaná, byla osada zemědělským družstvem s asi 5 000 obyvateli. Když se v roce 1992 dostala k moci Demokratická strana Albánie, venkované se po tisících vydávali do hlavního města a do jeho přilehlých částí, tedy i do Kamzy. Svévolně zabírali půdu a stavěli přístřešky bez elektřiny i kanalizace, a když se v roce 1995 policie pokusila osady vyčistit, narazila na prudký odpor a musela se vzdát. Kvůli nedostatku pracovních míst začali obyvatelé dojíždět za prací do Řecka, Itálie i jinam a jejich peníze teď posouvají Kamzu s jejím bulvárem Donalda J. Trumpa nebo New Yorku od blátivého slumu bez služeb a dopravy až k dnešní podobě a stále dál.

 • Každá druhá francouzská rodina si nemůže dovolit platit dětem studium mimo svůj region

  21. listopad 2019
  Studentský protest v Paříži

  Nový průzkum ukázal, že šance Francouzů na vysokoškolské vzdělání zásadním způsobem ovlivňuje sociální původ a to, zda žijete na venkovně, nebo ve velkém městě.

  Na francouzských kampusech už několik dní probíhají studentské protesty proti vysokým životním nákladům. Protesty odstartovaly poté, co se v Lyonu pokusil 9. listopadu upálit student politologie, který nyní v nemocnici bojuje o život. I proto vzbudily poměrně velkou pozornost výsledky výzkumu, kde 1 000 respondentů ve věku 17 až 23 let odpovídalo, jak se rozhodují o dalším vzdělávání a jak si představují svoji budoucnost. Nejvíce se píše tom, že 48 % mladých Francouzek a Francouzů uvedlo, že jejich rodina si nemůže dovolit platit jim bydlení, pokud by se rozhodli studovat daleko od domova. A ve venkovských oblastech tak odpovědělo dokonce 56 %. Třetina dotazovaných pak výzkumníkům sdělila, že nešli studovat obor, který chtěli, právě kvůli nemožnosti financovat studium daleko od domova. Respondenti na venkově z obcí do 20 000 obyvatel také uvádějí, že při rozhodování o svém dalším vzdělání neměli dostatečné informace. Francouzská média upozorňují, že výzkum potvrzuje, že životní možnosti na venkově jsou horší než ve městech, což bylo jedním z důvodů vzniku protestního hnutí žlutých vest.

 • Ruský pošťák ze Sibiře urazil 350 kilometrů pěšky tajgou, nesl místním lidem důchody

  20. listopad 2019
  Pošťák Afanasij Poljatinskij naložil 97 kilogramů pošty a vyrazil pěšky do špatně přístupného terénu

  Vedoucí pošty v městečku Sangar v Jakutsku, Afanasij Poljatinskij, urazil letos na jaře převážně pěšky 350 kilometrů, aby doručil 97 kilogramů pošty do obtížně dostupných míst svého okresu. Píše se o tom na stránkách ruské redakce Rádia Svobodná Evropa. Jeho výprava byla nezbytná, neboť místní lidé by jinak nedostali důchody, na kterých jsou často závislí, a neměli by ani na splátky úvěrů. 

  V květnu se jinak než pěšky v tomto odlehlém severním kraji nikam dostat nedá. Po řece Leně totiž plují ledové kry a cesty v tajze jsou tak rozbahněné, že po nich neprojede ani traktor. Jedinou možností dopravy je tou dobou takzvaný „vezděchod“, tedy pásové terénní vozidlo se zvýšenou prostupností. Ten sangarský ale zrovna byl v opravě. Dokonce ani létat není snadné, protože vzletové plochy ve vesnicích jsou nezpevněné a v tomto období většinou nepoužitelné.

  Poljatinskij si tak naložil prý celých 97 kilogramů pošty a vyrazil do terénu. Kromě toho přibalil náhradní kalhoty, svetr a ponožky a také pušku. Nezbytností pro pohyb v bažinách je podle něj také pětimetrová hůl. Během deseti dní navštívil deset vesnic a urazil 350 kilometrů. Nákladu pomalu ubývalo, takže na konci už nesl jen nějakých deset až patnáct kilogramů. Z poslední vesnice Sajylyk se dostal na federální silnici, po níž dojel do Jakutsku. Domů pak doletěl. Přiznává, že neurazil celou cestu pěšky, občas ho tam, kde byla dostupnost lepší, přece jen někdo svezl. V posteli prý během svého putování spal jen dvakrát.

  O podrobnostech dobrodružného podniku vyprávěl na stránkách Gordosť Rossii. Vzhledem k dlouhým vzdálenostem musel leckdy vyrazit už před úsvitem. „Květen samozřejmě není nejlepší doba k tomu, aby se člověk v noci toulal po lesích: hladoví medvědi se právě probouzejí ze zimního spánku. Medvěd v normálním stavu ale na člověka neútočí, pokud ho tedy nevyprovokujete. Nejsme pro ně potrava, ale spíš cosi, co vlastně nechápou a ani je to moc nezajímá. Medvěda jsem potkal hodněkrát: prostě uděláš krok zpět a on s velkou pravděpodobností udělá totéž, pokud tedy není nemocný nebo tak něco. Hlavní je nedělat rychlé pohyby, aby nepocítil nebezpečí. Bývají chytřejší než lidé, nestojí o žádné nepříjemnosti.“

  Poljatinskij tvrdí, že „pokud se k přírodě chováš klidně a s úctou, nic ti neudělá“. Během cesty se podle svých slov víc než zvířat bál lidí. O tajze sedmadvacetiletý pošťák něco ví otec ho prý poprvé vzal s sebou na lov, když chodil do první třídy.

  Přečtěte si také „Přestaňte posílat pytlíky s chipsy,“ žádá britská pošta účastníky kampaně.