Poznejte nominované do letošního Czechingu! O vítězi, který vyrazí na Eurosonic, se rozhodne v červnu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Czeching 2020 – nominovaní hudebníci: Tea Sofia, BoLs/SLoB, JayRõ a Bára Zmeková

I letos se odehraje další ročník hudebně exportního projektu Czeching Radia Wave, který představuje českou hudbu zahraničnímu publiku. Mezi nominovanými muzikanty jsou zpěvačky Bára Zmeková a Tea Sofia, rapper BoLs/SLoB a kapela JayRõ. O vítězství a možnost vyrazit na zahraniční festivaly budou nominovaní usilovat 26. června na akci Czeching Showcase v Café V lese.

Hudebně exportní projekt Czeching letos už poosmé vybere představitele české hudební scény, kterého podpoří na cestě do zahraničí. Nominovaní interpreti budou muset přesvědčit 18 hudebních profesionálu z 15 zemí, že právě jejich hudba může v cizině obstát.

Nominaci letos jako představitelka vycházejícího českého popu získala indiepopová zpěvačka se srbsko-litevskými kořeny Tea Sofia. O vítězství bude usilovat i indiefolková písničkářka a skladatelka Bára Zmeková, která na sebe upozornila mimo jiné osobitými texty. Mezi nominovanými je také nadějná tvář mladé české elektronické scény a zároveň talentovaný rapper a producent BoLs/SLoB. Čtveřici pak uzavírá nový objev české nezávislé scény, milovníci synťáků a DIY přístupu – kapela JayRõ. Rozhovory s nominovanými nebo jejich videoprofily budete moct sledovat na wave.cz/czeching.

Tea Sofia

Účast nominovaných na Metronome Festivalu, kde bude mít Radio Wave jako v minulých letech vlastní stage, se kvůli vládním opatřením sice přesouvá na září, o vítězi exportního projektu se ale rozhodne na showcaseu všech nominovaných v Café V lese, kde zmiňovaná čtveřice vystoupí 26. června.

Bára Zmeková

Vítěz, kterého vybere 18 expertů z rozhlasových stanic jako BBC, Puls Rai Radio 2, Radio France, FM4 nebo hudebních festivalů Eurosonic Noorderslag či MENT, opět získá šanci nahrát a vydat singl, natočit videoklip a jeho hudba se automaticky dostane do hudební výměny rozhlasů Evropské vysílací unie. S takovou podporou pak vyrazí na největší evropský showcaseový festival Eurosonic Noorderslag a další zahraniční akce jako Waves Vienna nebo Budapest Showcase Hub.

BoLs/SLoB

Pro Metronome festival jsme dávaly dohromady vůbec poprvé náš stávající taneční set, který se potom vydal na takovou půlroční cestu. Prošly jsme si různými showcasey, jako je rakouský Waves Vienna, domácí Nouvelle Prague a nizozemský Eurosonic, vyzkoušely si různé scénáře a myslím, že jsme se hodně posunuly, rekapituluje zpěvačka Viah, vítězka Czechingu 2019, hudební cestu, kterou loni odstartovalo vítězství v této soutěži. Díky němu tak stihla koncertovat v Lublani, Berlíně nebo na festivalu Banát a dostat se do rotace rádií PULS, VAL 202 a Bulgarian National Radio. V minulosti vyslal Czeching k zahraničnímu publiku taky hudbu Wild Tides, VR/Nobody a Himalayan Dalai Lama nebo zpěvaček Never Sol, Zagami Jericho a rapperky Hellwany.

JayRõ

Součástí letošního ročníku bude jako loni také vzdělávací setkání Czeching Skills, organizované za podpory české proexportní kanceláře SoundCzech. Bližší info najdete brzy na webu a facebooku Radia Wave.

Czeching Showcase se letos bude konat 26. června v Café V lese. Více informací naleznete na rozhlas.cz/czeching nebo na wave.cz.