Práce na banánové plantáži je tvrdá, říká Pavla Kotíková
Jak funguje banánový byznys a jaká je práce na banánových plantážích? Pavla Kotíková se vypravila do Kostariky a Panamy.
Pavla Kotíková a její kolegové působící v Ekumenické akademii a neziskové organizaci Za férové banány se vypravili do Střední Ameriky. Plány výpravy zamíchal hned přílet, který narušila erupce jedné z aktivních středoamerických sopek. Během dvou týdnů se ale Pavla Kotíková přece jen dostala na plantáže jak fairtradeového družstva, tak velkých banánových producentů. Výprava cestovala hlavně půjčeným autem. „Půjčili jsme si jedno z nejmenších. Kdo by se ale chtěl podívat přímo na plantáže, kde je v cestách hodně děr, neměl by šetřit, malé vozidlo mu stačit nebude,“ říká Pavla Kotíková. Vedli také rozhovory s pracovníky na plantážích, s lidmi z balíren, s odboráři a vedoucími družstva. „Velké firmy se s námi nebavily, a tak jsme zkontaktovali pracovníky jejich plantáží na tajňačku,“ říká Pavla Kotíková.
Rovné, zelené a namáhavé banány
„Banán roste asi tři měsíce, nejdřív je rovný a roste dolů k zemi, až pak se začne zatáčet za sluncem. Sklízí se zelený a velké obchody si často diktují, na jakou žlutost je chtějí v Evropě nechat dozrát. A také je to bylina. Největší bylina na světě,“ vyjmenovává Pavla Kotíková nové poznatky nabyté na místě. „Plantáže jsou protkané lanovkami, které sváží banány do balírny. Práci jsme si vyzkoušeli a není to rozhodně žádná sranda. Vstává se brzy a je to velká dřina, dělají ji proto většinou muži. Ale aspoň tím pádem není v banánovém byznysu takový problém dětská práce,“ uvažuje Pavla Kotíková. Z celé cesty vytvořila společně s kolegy interaktivní web Příběh banánu. Podívejte se na něj tady.

Související
-
S Harunou Honcoopovou o Santiagu Atitlán a Guatemale…
Harunu do střední Ameriky vyslala Evropská dobrovolná služba prostřednictvím neziskové organizace Together na 2měsíční stáž, jejímž základem byla práce (učení angli...
-
Jižní Amerika plná nástrah všeho druhu. Dominika Gawliczková...
Motorkářka Dominika Gawliczková cestovala 10 měsíců Jižní Amerikou. Na pomalém skútru jela z Kolumbie do Uruguaye. V Kolumbii byla hned na začátku cesty přepadena, ...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.