Praotec fanoušků Star Treku: Dlouho jsem byl osamělý, než jsem potkal mně podobné

3. prosinec 2014

Na Radiu Wave je v plném proudu fanouškovský týden. V úterý jste mohli slyšet rozhovor s mladými fanynkami sci-fi a fantasy Silvií Draky Šustrovou a Terezií Invi Holešínskou. U žánru sci-fi jsme zůstali i tentokrát, ale ponořili jsme se do hluboké minulosti českého fandomu. Jan Pavlík, známý v komunitě jako Praotec Trekkie, je jedním z fanoušků, kteří Star Treku a sci-fi obecně propadali ještě v dobách minulého režimu. Vystudovaný právník a překladatel z francouzštiny a angličtiny poté po revoluci založil 1. Star Trek klub. O nadšení pro vědecko-fantastické světy si s Janem Pavlíkem povídali v odpoledním On Air.

„Já jsem sci-fi začal propadat postupně. Nejdříve jsem přečetl několik knih a přišlo mi to pouze jako zajímavá literatura. Stanisław Lem, Jules Verne a tak dále. Pak jsem začal chodit po antikvariátech, viděl jsem film Vesmírná Odysea, začalo mě to zajímat a zjistil jsem, že tyto knihy čtu nejraději. Ale dlouho jsem byl osamělý, než se mi podařilo navázat kontakt s lidmi stejně smýšlejícími,“ popisuje těžké začátky fandomu u nás Jan Pavlík. Aktivit souvisejících s fandomem a zejména Star Trekem má Jan mnoho. Mimo diskutování na různých internetových fórech, navštěvování conů a překládání také hraje v amatérském souboru TyJáTrek.

„Někdy hraju role větší, někdy menší. Každý rok se snažíme zpracovat nějaké známé dílo do prostředí Star Treku. Minulý rok to byl třeba Švestkový Worf na motivy Limonádového Joea. Předtím Noc na Enterprise podle Noci na Karlštejně. Už několik let se tomu věnuji a rád bych i pokračoval,“ uzavírá svou vizi o fanouškovské budoucnosti Jan.

Celý rozhovor s téměř šedesátiletým trekkiem, který ve volném čase hraje online hry, si můžete poslechnout tady.

03265439.jpeg
autor: Petr Bouška
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.