Předělávka od podlahy: Final Fantasy VII Rebirth mění příběh jedné z nejlepších her všech dob

22. březen 2024

Fanoušci a fanynky RPG východní provenience letos zažívají nebývale silnou sezónu - leden jim dopřál Like a Dragon: Infinite Wealth, březen přináší Dragon’s Dogma 2 a na konci února vyšla druhá část remaku legendárního JRPG z roku 1997: Final Fantasy VII Rebirth. Jak se prostřední díl plánované trilogie vydařil a jak moc se odklání od originálu, rozebírá Šárka Tmějová s Jardou Möwaldem.

Původní Final Fantasy VII z roku 1997 dodnes považuje podstatná část hráčské a herně-kritické obce za jednu z nejlepších her všech dob. Minimálně se jí nedá upřít přelomový status titulu, který masám dokázal, že i hry mohou mít silný příběh a poselství.

Environmentalismus a ekologický aktivismus ani filosofický přesah se na konci 90. let v souvislosti s hrami jinak moc neskloňoval, Final Fantasy VII si ale hráči a hráčky zamilovali i kvůli skvěle napsaným postavám a obecně emocionálnímu scénáři – včetně zvratu, který mnohé v rámci her poprvé rozplakal.

Právě tímto zlomovým momentem končí Final Fantasy VII Rebirth, předělávka si ale vedle moderní grafiky a soubojů v reálném čase bere na paškál i scénář. Snaží se přitom jak zavděčit milovníkům originálu, tak zároveň nevyděsit nováčky, kteří s předlohou nemají zkušenost. Právě oni ale paradoxně mohou být z příběhových změn nejvíc zmatení.

Naopak přechod od lineárních koridorů města Midgar k otevřenému světu širého kontinentu se vydařil na výbornou - ačkoliv hlavním tahákem zůstává příběh, nabízí Rebirth ohromné množství vedlejších úkolů, miniher a prozkoumávání, které nepůsobí jen jako výplňová vata.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.