Příčinou poruch příjmu potravy u dětí jsou často rodiče. Jídlo je první po ruce jako řešení problému
V Česku se od roku 2010 zvyšuje počet pacientů s poruchami příjmu potravy. Po koronavirové pandemii růst nabral ještě větší tempo hlavně mezi mladými lidmi, kteří tím často řeší problémy ve chvíli, kdy mají malou kontrolu nad svým životem a dějí se jim změny, které nemohou ovlivnit. Ať už jde o nelehké situace doma, mezi kamarády, nebo ve školním prostředí. „Strava je první věc, která je při ruce. Dokáže ztlumit duševní bolest,“ potvrzuje dětská terapeutka Veronika Šimková.
„Poruchy příjmu potravy se velmi často připojí k něčemu dalšímu. Klienti původně přijdou s jiným problémem a pak se ukáže, že je zlobí i jídlo,“ vysvětluje Veronika Šimková, podle které jsou potíže se stravováním častokrát „vedlejším“ příznakem neřešených životních situací. „Dívek je určitě víc, ale není to jen holčičí/ženská záležitost. U kluků může porucha příjmu potravy vypadat například jako přehánění s cvičením a fanatické sledování toho, co jedí.“
Terapeutická práce s dětmi jde podle Veroniky Šimkové ruku v ruce s prací s jejich rodiči, což ale bývá náročný úkol: „Často jsou tou příčinou problému právě rodiče nebo obecněji rodinná konstelace. Jejich ochota ke změně je ovšem kolikrát jen pramalá. Myslí si, že k nám dítě dovedou a my jim ho pošleme ‚opravené‘ zpět.“
Lokalita, kde si problému s příjmem potravy někdo prvně všimne, zároveň není nejčastěji v domácím prostředí, ale typicky to bývají školní jídelny nebo hodiny tělocviku. „Škola je opravdu často záchytným místem,“ potvrzuje dětská terapeutka a dodává, že konkrétní organizace, která se přesně problémům poruch příjmu potravy věnuje, je Centrum Anabell.
Jaké podoby mohou mít poruchy příjmu potravy? Proč by rodiče neměli před dětmi komentovat ani svůj vlastní fyzický vzhled? Poslechněte si celý rozhovor s dětskou terapeutkou Veronikou Šimkovou a také pětidílnou audiosérii Duše S.O.S. Rádia Junior zaměřenou na duševní zdraví teenagerů, jejíž součástí jsou i bonusové rozhovory s psychoterapeuty a psychoterapeutkami.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka