„Přišlo mi, že by měl být větší.“ Penisy jsou často zdrojem komplexů. Proč?

5. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Penis

Jaký máte vztah ke svému penisu? Spolek Konsent nedávno ve svých stories na Instagramu nadhodil téma penisu. A odpovědi se jen hrnuly: vlastníci penisu se svěřovali se svými mindráky a jejich partnerky zase psaly o tom, jak musí svým klukům pořád dokola opakovat, že je jejich úd fajn. Jak téma délky, tvaru a barvy penisu ovlivňuje vztah k našemu tělu?

„Ve svých třiceti letech jsem se konečně dopracoval k tomu, že jsem s ním spokojenej. Zdravý vztah ke svému penisu jsem si hledal, nebyl jsem s ním vždycky v pohodě,“ popisuje otevřeně Jakub. Má za sebou, co se týče sexu, nepříjemné dospívání. Jako dítě i teenager si ve sprchách před plaváním všímal toho, že jeho penis nevypadá stejně jako ostatní. „Přišlo mi, že by měl být jiný, větší,“ vzpomíná Jakub, který začal s randěním a intimitou kvůli nejistotě kolem dvacátého roku života.

penis

„Chybí nám tady debata o tom, že penisy vypadají různě,“ říká Johanna Nejedlová ze zmíněného spolku. Penisy jsou totiž nejen různě dlouhé a široké, mají i různý tvar a zabarvení. „Spousta kluků má se svým penisem problémy, mají pocit, že svoji partnerku nedokážou dostatečně uspokojit,“ popisuje aktivistka.

Co by mohlo od mindráků pomoci? Kvalitnější sexuální výchova a veřejná debata, která se nestočí vždy jen do humoru. V Česku se totiž malý penis rovná nedostatečnost a terč posměchu. „Není to věc konkrétní šikany, ale celospolečenského vtipkování a narážek, které jsou naprosto běžné. To člověka ovlivní,“ zamýšlí se Jakub.

Jak by měla vypadat funkční sexuální výchova? Co s naším sexuálním životem dělá sledování porna? A menstruují ženy jen za úplňku? Poslechněte si celý příspěvek o tom, co ovlivňuje náš vztah k vlastnímu tělu.

autor: Vít Svoboda
Spustit audio