Prožívala jsem výčitky i nadšení, říká česká psycholožka pečující o traumatizované děti v Jordánsku
Syrské děti jsou nejzranitelnějšími svědky konfliktu, který trvá skoro osm let. Přes jižní hranici Sýrie utíká obrovské množství zoufalých lidí, kteří hledají pomoc v Jordánsku. V zemi, která je rozlohou i počtem obyvatel podobná Česku, nyní žije přes 760 000 uprchlíků, z toho 670 000 ze Sýrie. Jordánské vládě pomáhá mnoho neziskovek včetně Lékařů bez hranic. V rámci jejich mise strávila psycholožka Kateřina Šrahůlková půl roku terapeutickou pomocí syrským dětem.
„V Jordánsku jsem se toho mnoho naučila nejen po profesní stránce, ale hlavně mě to změnilo lidsky. Dívám se teď na děti v širších souvislostech,“ říká mladá psycholožka, která se v lednu vrátila z půlroční mise na severu Jordánska v okolí měst Mafraq a Irbid, kde pracovala zejména s dětmi syrských uprchlíků v rámci terapeutických sezení.
„Po práci u Lékařů bez hranic jsem toužila dlouho. Už v roce 2011 jsem se k nim naivně přihlásila, ale neměla jsem dost zkušeností,“ vypráví Kateřina o své motivaci odjet. Už od malička v sobě měla touhu pomáhat potřebným. Jako dítě přemlouvala svou maminku, aby zbytky jídla posílala dětem do Afriky. I když váhá, jestli absolvuje podobnou misi znovu, práci Lékařů bez hranic považuje za důležitou, protože o psychologickou pomoc je v Jordánsku velký zájem.
Návratem do Česka ale všechny její starosti neskončily. „Jednu rodinu řeším dosud, protože se snažíme najít zdravotní pomoc pro holčičku, která má po těle a na obličeji velké jizvy,“ říká se starostí v hlase terapeutka. „Její maminka za námi přišla s tím, že dcera většinu dne pláče, že se jí děti posmívají a že si na ni ukazují lidé na ulici,“ říká psycholožka a přiznává, že sezení s touto dívkou patřilo k těm nejtěžším. „Několik prvních sezení jsme byli všichni zpocení, protože to byla strašná dřina sedět s někým, kdo více méně odmítá komunikovat.“ Dívka se časem na terapie začala těšit a její psychický stav se zlepšil.
Co překvapilo českou terapeutku na vztahu syrských rodičů k jejich dospívajícím dětem? Poslechněte si celý rozhovor Nikoly Prokopcové s psycholožkou Kateřinou Šrahůlkovou o situaci dětí syrských uprchlíků v Jordánsku.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.